У НЕСВЕСТ САДА ПАДАЈУ МЛАЂИ: У хитним службама и ургентној медицини повећан обим посла због есктремних врућина

Д.Б.М.

16. 08. 2024. у 06:30

ТРОПСКИ талас који већ дуго траје исцрпео нам је и тело и психу: људи падају на улицама, најчешће они који раде на отвореном.

У НЕСВЕСТ САДА ПАДАЈУ МЛАЂИ: У хитним службама и ургентној медицини повећан обим посла због есктремних врућина

Фото: Д. Миловановић

Екипе Хитне помоћи у Београду имају око сада 150 интервенција дневно на јавним местима, што је значајно повећање у односу да 80 до 100 теренских излазака када не пржи "луцифер".

Екипе Хитне помоћи у Крагујевцу обично имају 30 интервенција дневно, а ових дана по 40.

- Највише је интервенција на јавним местима - каже доктор Слободан Китановић, шеф смене у крагујевачкој хитној помоћи. - Људи најчешће попију своју терапију ујутру, а да пре тога нису измерили притисак, излазе напоље по нврућини.То може да изазове презнојавање, вртоглавице, па и колапс. Велики је и број ноћних прегледа, око 80 у амбуланти. Јављају се особе са повишеним температурама, дијарејама, повраћањем, кашаљом и кијавицама.

фото:Ј.Л.

 

У београдској хитној помоћи кажу да ће ситуација, све док је време стабилно, макар и паклено вруће, бити стабилна, али два дана пре него што почне да се мења атмосферски притисак, очекују "опсадно стање".

Докторка Бојана Узелац из Ургентног центра рекла је да су на почетку врелог топлотног таласа највише интервенција имали код старијих особа и хроничних болесника, али да претходних дана збрињавају све више млађих.

-Приметан је и тренд пораста броја кардиоваскуларних и цереброваскуларних болесника. То су пацијенти са акутним можданим ударом, акутним срчаним ударом. Последњих дана све чешће се јављају и млађе особе које раде на отвореном, које колабирају на јавном месту и при томе неретко доживљавају повреде - рекла је Узелац.

Опрезно с терапијом

Лекови за кардиоваскуларне болести, попут оних за снижавање крвног притиска, кажу наши саговорници, могу утицати на ширење крвних судова, док антипсихотици могу да успоре функције мозга и тела, чинећи их још осетљивијима на прегрејавање. Пацијенти са оваквим дијагнозама често имају вртоглавицу, осећају малаксалост, конфузију...Поједини антипсихотици могу оштетити унутрашњи термостат, што доводи до повећања телесне температуре.

И у другом топлотном таласу овог лета, највише су угрожени пацијенти са психијатријским и кардиолошким обољењима, као и онколошки болесници.

- Није тешко сагледати колико смо криви за оно што се догађа. Београд претварамо у бетонску плочу. Подносити високу температуру на зеленој површини и у граду окованом бетоном, велика је разлика. Ово је јако провоцирајуће време за психијатријске и кардиолошке пацијенте - каже проф. др Синиша Павловић, кардиолог за "Новости". - Због екстремне врућине долази до губитка веће количине течности и пада артеријског притиска.

foto Grad Smederevo.jpg

 

И др Љупчо Манговски, кардиолог потврђује да висока спољана температура може бити атак на срце и крвне судове:

-Потребно је оптимизовати терапију, најчешће смањити дозу лека, али је не треба прекидати. Узимање диуретика, може довести до дехидратације. Не треба прекидати антикоагулантну терапију, а бета блокатор, који регулише притисак и пулс, може да се коригује али не и да се потпуно укине.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИЈА ЖЕСТОКО НАПАДНУТА ТОКОМ НОЋИ: Експлозије код базе где полећу мигови са моћним кинжалима (ВИДЕО)

РУСИЈА ЖЕСТОКО НАПАДНУТА ТОКОМ НОЋИ: Експлозије код базе где полећу мигови са моћним "кинжалима" (ВИДЕО)

ВОРОЊЕШКУ и Курску област у Русији синоћ су напале беспилотне летелице и ракете, а јутрос је уследио напад и на Нижњеновгородску област, преноси Украјинска правда.

14. 08. 2024. у 08:35

Коментари (0)

ЗАШТИТИМО ПРИРОДУ: Здрава животна средина је основа здравог друштва