СРБИЈА СЕ СУОЧАВА СА ТАЛАСОМ ЕКСТРЕМНИХ ВРУЋИНА: Када и каве промене можемо да очекујемо

Д.Б.М.

19. 08. 2024. у 13:13

СРБИЈА се суочава са новим таласом екстремних врућина, који је покренуо ванредне ситуације у неколико градова. Температуре су и јуче достизале алармантне нивое, а метеоролози и здравствени радници упозоравају да овај топлотни удар може да угрози здравље грађана. "Луцифер" је стегао велики део Европе, али метеоролошке мапе указују да су највеће врућине захватиле Балканско полуострво. Београд је и јуче био међу најтоплијим градовима света.

СРБИЈА СЕ СУОЧАВА СА ТАЛАСОМ ЕКСТРЕМНИХ ВРУЋИНА: Када и каве промене можемо да очекујемо

Фото Shutterstock

Метеоролози најављују мањи пад температуре током следеће недеље, али и наставак летњих и тропских дана почетком септембра. Професор др Владимир Ђурђевић сматра да ће ово лето вероватно бити најтоплије од када се врше мерења и да смо "у низу обарања температурних рекорда":

- Могуће је да ће будуће промене бити такве да ће бити веома тешко прилагодити им се. Биће лакше прилагодити се променама, уколико се примене елементи Париског споразума, и крене са интензивнијим мерама које ће смањити утицај антропогеног фактора. Неки од начина на који појединац може да утиче су: штедња хране, смањење потрошње воде, ограничено куповање гардеробе, коришћење бицикла или јавног превоза...

Због суше и проблема у водоснабдевању ванредна ситуација и даље је на снази у Мајданпеку, Горњем Милановцу, Сјеници, Тополи, Брусу, а на предлог Штаба за ванредне ситуације Општине Топола, Јасна Вуковић, председница општине, донела је одлуку  о увођењу ванредне ситуације, јер се становништво суочава са озбиљним проблемима у снабдевању водом. Без воде за пиће су остали Топола и седам сеоских насеља: Винча, Пласковац, Липовац, Метеризе, Митровчић, Ваганац и Жабаре.

- Немамо више капацитете чак ни за рестриктивно снабдевање сеоских насеља, као до сада, а да не угрозимо минимално снабдевање градског насеља где имамо приоритетне установе - саопштила је Вуковићева. - Ово ће трајати све до побољшања хидролошких прилика.

"Спржен" кукуруз

 

ДУГОТРАЈНА суша и екстремно високе температуре "спржиле" су усеве у Србији, а највеће штете претрпели су кукуруз, соја и сунцокрет, којима ни киша више не може помоћи да побољшају приносе. Ништа боље није прошло ни поврће, ни воћњаци, а последице трпи и сточарска производња. Најгоре је прошао кукуруз који ће, према мишљењу стручњака, имати око 40 одсто мањи принос од прошлогодишњег, јер га је суша погодила у тренутку наливања зрна.

У Лучанима и Чачку на снази су мере забране ненаменског коришћења воде. А, неколико стотина ватрогасца се и јуче борило са ватреним стихијама широм земље. Критично је било код манастира Успење Свете Бородице у белопаланачком селу Вета. Велики број ватрогасаца из Ниша и Пирота, шумара и мештана борио се са ватреном стихијом. Пожар, који траје већ неколико дана у заштићеном кањону Милешевке код Пријепоља, прети да потпуно уништи стабла веома ретке врсте Панчићеве оморике. Терен је неприступачан, те је гашење пожара отежано. Како би покушали да обуздају ватру, ангажована су и два хеликоптера МУП-а.

Ужарена тепсија

РЕКОРДЕР по измереним највишим дневним температурама током овог врелог таласа је Ћуприја, где је од понедељка до данас свакодневно температура достизала или прелазила 40 степени, а најтоплије је било у уторак са максималном температуром од 41,6 степени. Ово није први пут да се Ћуприја истакне као најтоплији град Србије за време топлотног таласа, а неретко се деси да током зиме овај град има минималне температуре испод уобичајених. Одговор на питање зашто је то тако крије се у географском положају овог града, као и у рељефу. Ћуприја је у котлини, окружена са више страна планинама и у данима без ветра изнад града формира се такозвано језеро топлог ваздуха. Зато град подсећа на ужарену тепсију, објашњавају стручњаци.

Последице велике врућине одразиле су се и на електроенергетски систем у Србији. Наиме, потрошња електричне енергије за око 30 одсто већа него у истом периоду прошле године.

Електроенергетски објекти добро функционишу и поред тога што су просечне температуре и за петнаестак степени више него у истом периоду 2023. године - изјавила је Биљана Комненић, вршилац дужности директора Електродистрибуције Србије, током обиласка радова на ревизији трафостанице у Краљеву.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Са којим народом Срби деле највише генетског материјала - можда ћете се изненадити!

Са којим народом Срби деле највише генетског материјала - можда ћете се изненадити!

ЧУВЕНИ мит "ми смо црни јер смо 500 година били под Турцима", заправо нема везе са истином. Српски и Турски гени су веома различити, а највише сличности имамо са Македонцима (93%).

17. 08. 2024. у 21:29

Коментари (0)

СВЕТСКИ ДАН ВЕШТИНА МЛАДИХ: Пут ка бољој будућности