ЗАШТО ЈЕ НАБАВКА РАФАЛА ДОБРА ЗА СРБИЈУ: Радуловић - Капитални потез за српско ратно ваздухопловство
ВОЈНИ аналитичар Владе Радуловић изјавио је данас да би набавка француских борбених авиона типа Рафал била најкапиталнији потез када је у питању наше ратно-ваздухопловство у протеклих неколико деценија.
-Ми говоримо о набавци једне ескадриле, дакле 12 авиона, вишенаменских авиона четврте и по генерације. И то пунокрвних вишенаменских авиона. Зато што говоримо о платформи која на својих 14 подвесних тачака може да служи и као ловац-пресретач, дакле, да врши дејства по циљевима у ваздуху, може да врши дејства по циљевима на земљи, може да врши дејства по циљевима на мору, може да носи крстареће ракете, може да носи нуклеарно оружје, један је од ретких авиона у тој категорији која може да има улогу авиотанкера, рекао је Радуловић Танјугу.
Сем тога, додао је, Рафал има изузетно напредну авионику, изузетно напредан систем спектра, заштите самог авиона, подршка неких аналогних система, помоћних система, у случају отказа главних система.
Такође, навео је да има широк спектар сензора који прати све најважније параметре лета и омогућава пилоту да, задржавањем руку на командама, путем гласа може да издаје одређене наредбе.
Радуловић каже да ће бити важно видети и шта је све у уговору, да ли ће у оквиру њега бити и симулатори да би пилоти могли да се обучавају у нашој земљи, који је пакет наоружања и колики број убојних средстава ког типа, вођених и невођених, ћемо купити, какву оптоелектронику ћемо добити, резервне делове, како ћемо вршити ремонт и слична питања, али, и са друге стране, да ли постоји могућност да нека српска компанија учествује у производњи неких делова за Рафал.
На питање о поређењу авиона МиГ-29, које Србија већ има, и Рафала, Радуловић је рекао да је јако тешко направити паралелу јер се ти авиони по скоро свему разликују и генерацијски, и по потенцијалу наоружања, и по улози, односно задацима које могу да испуњавају.
Једина заједничка особина им је што имају два мотора, који су издржљивији од једномотораца као што је то рецимо Ф-16, рекао је Радуловић.
Додао је да је животни век мотора на МИГ-у 29, око 4.000 сати налета, а на Рафалу 6.000 сати налета.
Што се тиче цене авиона, Радуловић истиче да она зависи од много фактора, али да је Рафал, у сваком случају, једна од најсавршенијих и најскупљих платформи која се данас може купити.
Како је истакао, биће веома важно да ли ћемо добити трећу генерацију, коју имају Хрвати, или четврту која је тек у развоју и која ће тада бити актуелна.
Радуловић истиче да цена зависи и од интереса земље која продаје одређено средство и од билатералних односа.
-Није исто ако ви купите 12 авиона или ако сте, рецимо, Саудијска Арабија или Катар која хоће да купи 150, 160 плус, па можда чак и 200 у перспективи авиона, као и од пакета наоружања. То су просто неке ствари које утичу на саму цену, рекао је Радуловић.
Што се тиче цене која се помиње за 12 Рафала од три милијарде евра, Радуловић каже да ће то без сумње оптеретити буџет Србије, али да се, вероватно, о многим стварима још преговара.
Он је нагласио да се војна сарадња са Француском не завршава на тим авионима, већ и да су приликом прошле посете Макрона потписани неки споразуми о разумевању и меморандуми који се тичу учешћа појединих француских компанија војне индустрије, попут Талеса, Сафрона и других, у неким пројектима модернизације средстава наше ратне технике или неких наших нових пројеката.
-Са друге стране, изузетно је важан споразум између Француза и наше Петолетке из Трстеника. Мени ће бити врло интересантно да видим и како ће се решавати питање докапитализације компанија одбрамбене индустрије Србије, односно фабрике наменске индустрије. Помињу се неки купци, помињу се неке земље и групације које су већ ушле или су готово отшкринута врата за њих, рекао је Радуловић.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Виђени тенкови у Курској области
Препоручујемо
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ШУТАНОВАЦ У БРАКУ СА ЋЕРКОМ МИРОСЛАВА ИЛИЋА: Веома успешна, родила му два сина
Драган Шутановац, председник Савета за стратешке политике и некадашњи министар одбране биће нови амбасадор Србије у Вашингтону.
16. 01. 2025. у 13:42
Коментари (0)