ПРИЧА О ЉУБАВИ И РОДИТЕЉСТВУ НА ВРШАЧКИМ ПЛАНИНАМА: Завирили смо у скривени кутак гнездећег пара орлова змијара

Промо

09. 09. 2024. у 15:19

Простране природне површине и шумовити предели Вршачких планина пружају повољан станишни простор за неке од ретких и заштићених врста птица у Србији. Као подручје богато змијама, гмизавцима и другим погодним пленом, представља уточиште и за малобројну, али непроцењиво важну популацију орлова змијара.

ПРИЧА О ЉУБАВИ И РОДИТЕЉСТВУ НА ВРШАЧКИМ ПЛАНИНАМА: Завирили смо у скривени кутак гнездећег пара орлова змијара

Фото: Миливој Вучановић

Како би се додатно упознао скривени свет ових величанствених грабљивица, Телеком Србија је у оквиру пројекта „Ниједна врста не умире сама“ пружио подршку Природњачком друштву „Геа“ које је, у сарадњи са управљачем ПИО „Вршачке планине“, поставило 4Г видео-камеру у непосредној близини гнезда једног пара змијара. Први пут је овакав мониторинг примењен на орлове змијаре у нашој земљи, чиме је омогућено да постанемо сведоци дирљиве приче о љубави брижних родитеља који су на скровитом месту дочекали принову.

Камера је забележила драгоцене моменте – од тренутка повратка орлова са миграције, поправљања старог гнезда, удварања, парења, нежне бриге родитеља док су чекали да се птић излегне, старања о младунцу, његовог вежбања крила и првих неспретних покушаја летења, све до магичног тренутка када је млади орао први пут полетео. Уз подршку родитеља и под будним оком камере, он је растао и развијао се, све док није био потпуно спреман да одлети и крене у нови свет авантура.

Орао змијар, специфична врста грабљивица која се храни претежно змијама, понекад гуштерима и глодарима, игра кључну улогу у природној регулацији бројности гмизаваца. Његово присуство у стаништима сведочи о здрављу животне средине, јер змије којима се храни не опстају у загађеним окружењима.

У сарадњи са Фондацијом за заштиту птица грабљивица и Природњачким друштвом „Геа“, Телеком Србија је кроз пројекат „Ниједна врста не умире сама“, 2021. године помогао да се орао змијар, први пут у Србији, укључи у програм сателитске телеметрије и прати на селидбеном путу до Африке. Прошле године, мониторинг ове миграторне врсте је додатно унапређен кроз видео-надзор гнезда путем 4Г мреже, како би се испратиле све активности током најосетљивијег периода гнежђења, без икаквог ометања родитеља и младунца.

Применом ових мера заштите, стручњацима је пружен аутентичан увид у њихово понашање, истовремено нас подсећајући на вредност очувања сваког живота у природи.

Чувајмо најважнију од свих мрежа. Мрежу живота. Ниједна врста не умире сама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

Коментари (0)

ТЕНИС У ШОКУ! Јаник Синер представио свету рођеног брата - Руса из Русије!