ВУЈОВИЋЕВА У СУБОТИЦИ ОБИШЛА РАДОВЕ НА САНАЦИЈИ ДЕПОНИЈЕ: Решавамо проблем грађана стар скоро пола века

Новости онлајн

10. 09. 2024. у 12:13

ПОТПРЕДСЕДНИЦА Владе и министарка заштите животне средине Ирена Вујовић обишла је данас у Суботици почетак радова на санацији несанитарне депоније „Александровачка бара“, једне од највећих несанитарних депонија у Србији, на којој се деценијама неправилно одлагао отпад, а сада се уз подршку Министарства овај проблем грађана решава.

ВУЈОВИЋЕВА У СУБОТИЦИ ОБИШЛА РАДОВЕ НА САНАЦИЈИ ДЕПОНИЈЕ: Решавамо проблем грађана стар скоро пола века

Фото: Министарство заштите животне средине

Вујовићева је истакла да су започели радови на првој фази санације ове депоније која се простире на више од 30 хектара и на којој се годишње одложи више од 50.000 тона отпада. На месту депоније ће, како је рекла, по комплетном завршетку пројекта, уместо отпада бити зелена оаза.

„Драго ми је што сам данас у Суботици и што на лицу места могу да се уверим да су започели радови на санацији депоније ‘Александровачка бара’, на којој се 46 година, готово пола века, неправилно одлаже отпад. На проблем ове депоније указивали су нам грађани, јер је у непосредној близини првих кућа и станова и на око 500 метара од језера Палић. Предност Суботице је што има алтернативну санитарну локацију за одлагање отпада – Регионалну депонију Суботица, где се отпад одлаже по савременим стандардима. Важно је што ћемо затварањем и санацијом ‘Александровачке баре’ утицати и на промену лоших навика појединих предузећа и несавесних појединаца који, без обзира на то што имају могућност да свој отпад правилно одложе на регионалну депонију, и даље га довозе на ову локацију. Затварањем депоније, отворили смо ново поглавље када је реч о правилном управљању отпадом у Суботици”, рекла је Вујовићева која је обишла почетак радова са градоначелником Суботице Стеваном Бакићем.

Фото: Министарство заштите животне средине

Вујовић је истакла да је, захваљујући Регионалној депонији Суботица, која је изграђена кроз ИПА пројекат и подршку Министарства заштите животне средине, одлагање отпада по савременим стандардима обезбеђено за Суботицу, али и за општине Бачка Топола, Мали Иђош, Сента, Чока, Кањижа и Нови Кнежевац.

„У Суботици је у току увођење одвајања отпада у домаћинствима, и желим да захвалим свим грађанима који у томе учествују. Такође, у регионалном центру ради се секундарна селекција, односно даље одвајање отпада који може да се рециклира и поново употреби, као и компостирање зеленог отпада и муља. Ова пракса је потпуно у складу са принципима циркуларне економије која је један од важних стубова Зелене агенде којој смо потпуно посвећени“, рекла је Вујовићева.

Вујовићева је додала и да су, уз подршку Министарства, у Суботици реализовани и пројекти чишћења седам дивљих депонија, a засађено је око 6.000 нових садница.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

НЕМАЧКА ЈЕ КРИВА, ОДЛУКА С ОЗБИЉНИМ ПОСЛЕДИЦАМА Шведска министарка уперила прст у Берлин: Бесна сам на њих!

"НЕМАЧКА ЈЕ КРИВА, ОДЛУКА С ОЗБИЉНИМ ПОСЛЕДИЦАМА" Шведска министарка уперила прст у Берлин: "Бесна сам на њих!"

ШВЕДСКА је спремна да уведе нове мере за борбу против растућих цена електричне енергије у земљи, изјавила је шведска министарка енергетике Еба Буш, окривљујући за енергетску кризу у Шведској и у Европи то што је Немачка постепено укидала нуклеарне електране.

13. 12. 2024. у 13:48

Коментари (0)

УНИВЕРЗАЛНИ ДАН ЗДРАВСТВЕНЕ ЗАШТИТЕ: Кључ ка једнакости и праведнијем друштву