"СРБИЈА У ГРУПИ ЗЕМАЉА СА НАЈБОЉИМ РЕЗУЛТАТОМ": Извештај Глобалног индекса информационе безбедности Међународне телекомуникационе уније

Биљана Ристивојевић

16. 09. 2024. у 11:04

ПРЕМА најновијем извештају Глобалног индекса информационе безбедности (Global Cybersecurity Index – GCI) за 2024. годину, који је објавила Међународна телекомуникациона унија (ITU), Србија је сврстана у сам врх глобалне и регионалне листе у овој области, односно у групу земаља са најбољим резултатом.

СРБИЈА У ГРУПИ ЗЕМАЉА СА НАЈБОЉИМ РЕЗУЛТАТОМ: Извештај Глобалног индекса информационе безбедности Међународне телекомуникационе уније

Фото Shutterstock

Према овом, петом по реду, извештају Међународне телекомуникационе уније који обухвата 193 земље света, Србија је забележила импресиван напредак и заузела место у водећој групи земаља које су оцењене као „Узори” у овој области, заједно са САД-ом, Уједињеним Краљевством, Јапаном, Естонијом, Француском, Немачком и др. Индекс је оценио напоре земаља у борби против сајбер претњи на основу пет кључних критеријума, укључујући правне и регулаторне аспекте, техничке мере, организационе капацитете, развој капацитета за борбу у сајбер простору и сарадњу на међународном нивоу, као и између државних институција и компанија.

Све земље у водећој групи земаља имају GCI индекс између 95 и 100, од укупно 100 могућих бодова. Србија има 96,82 бодa и на 1.месту је у региону Југоисточне Европе, испред Хрватске, Мађарске и Румуније (сврстане у другу групу земаља које имају 85-95 бодова), Северне Македоније и Црне Горе (сврстане у трећу групу земаља које имају 55-85 бодова) и Босне и Херцеговине (сврстана у четврту групу земаља које имају 20-55 бодова). У поређењу са великим светским силама, Србија је успела да премаши резултате неких земаља као што су Израел, Канада и Русија, које су раније биле на вишим позицијама GCI индекса.

Директор Канцеларије за ИТ и еУправу изјавио је да Канцеларија наставља са активностима даљег унапређења информационе безбедности са циљем јачања отпорности свих система и боље заштите од потенцијалних претњи.

- Посебан фокус Владе Републике Србије ће бити на даљем унапређењу информационе безбедности и даљем унапређењу техничких капацитета на начин да се поред критичне инфраструктуре јавне управе посебна пажња обрати на јавна предузећа и њихове информационе системе - изјавио је Јовановић.

Глобални индекс информационе безбедности (Global Cybersecurity Index – GCI) Међународне телекомуникационе уније пружа вредне информације о напорима земаља широм света у борби против сајбер претњи и помоћи у унапређењу глобалне безбедности у сајбер простору.

Извештај је доступан на званичној страници Међународне телекомуникационе уније (ITU) или кликом на ОВДЕ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - Могли су нас шпијунирати!

АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - "Могли су нас шпијунирати!"

КИНЕСКИ шпијунски балон који је 2023. године прелетео Сједињене Државе био је опремљен америчком технологијом која је могла омогућити шпијунирање Американаца, према изворима који су директно упознати са техничком анализом коју је спровела америчка војска.

11. 02. 2025. у 13:30

3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: Томпсон - то није будала! Наши хероји су давно починили масакр, а чији смо ми?

3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: "Томпсон - то није будала! Наши 'хероји' су давно починили масакр, а чији смо ми?"

"ЧИЈИ смо ми? Питајте Загребачку банку, Привредну банку, питајте Хрватску народну банку... Питајте све оне који нам се свакодневно церекају са свих портала и реците, имате Хрватску."

11. 02. 2025. у 17:12

Коментари (0)

СИГУРНА ШТЕДЊА У АИК БАНЦИ: Сигурно, брзо и једноставно орочење и пренос девизне штедње