ЗНАЧАЈАН ДОГАЂАЈ НА ДЕДИЊУ: Поводом петогодишњице рада биће изведено 12 минимално инвазивних операција распоређених у шест сала
ДАНАС ће на Институту за кардиоваскуларне болести „Дедиње“ бити одржан значајан догађај посвећен успешном развоју минимално инвазивне кардиохирургије у Србији.
- Тог дана, тимови кардиохирурга предвођени проф. др Иваном Стојановићем, управником Центра за минимално инвазивну кардиохирургију Института „Дедиње“, доц. др Слободаном Мићовићем, управником Клинике за кардиохирургију, уз асистенцију доктора Мирослава Миличића, Петра Милачића, Бранислава Стојковића, Милоша Јовановића и Игора Живковића, поводом петогодишњице рада Центра за минимално инвазивну хирургију, урадиће 12 минимално инвазивних операција распоређених у шест операционих сала, чиме ће од стране „дедињских” стручњака бити потврђени посвећеност, ефикасност и сигурност пацијената.
Минимално инвазивне процедуре укључиваће реконструкцију митралног залистка ендоскопским путем, замену аортног залистка, као и ендоскопско припремање вена за бајпас. Такође, биће изведене и две операције урођених мана код одраслих, такозвани атријални септални дефект - саопштено је из ове здравствене установе.
Једна од кључних предности минимално инвазивних операција је бржи опоравак.
- Пацијенти који пролазе кроз ове процедуре у болници проведу око четири дана, што је знатно краће у поређењу са класичним хируршким приступом. Осим тога, минимално инвазивна кардиохирургија представља операције на отвореном срцу које се изводе кроз резове смањене величине, од свега четири до пет центиметара, чиме се постиже мања оперативна траума и значајан естетски ефекат.
Резови се праве кроз десну страну грудног коша, обично у другом, трећем или четвртом међуребаром простору, што омогућава смањење постоперативне боли и брже враћање свакодневним активностима. Дакле, квалитет интервенције на срцу остаје исти као и код класичне хируршке методе - наводи се.
Институт „Дедиње“ је пионир у области минимално инвазивне хирургије код нас. Прву ендоскопску „port-access“ операцију митралног залистка, у децембру 2011. године, урадио је хируршки тим на челу са проф. Иваном Стојановићем, који је и развио програм минимално инвазивне хирургије митралног залистка у Србији. Већ 2019. године у Институту „Дедиње” је и званично основан Центар за минимално инвазивну хирургију у којем је у протеклих пет година обављено више од 500 ендоскопских операција на срцу и око 1.000 минимално инвазивних операција аортног залистка, посебно се фокусирајући на поправку митралног залиска, без убацивања страног тела, чиме је ова кућа позиционирана као једна од водећих институција у Европи.
Институт „Дедиње“ је постао и едукативни центар за минимално инвазивну аортну и бајпас хирургију, а већ више од четири године успешно се изводи и ендоскопско припремање вена за бајпас.
БОНУС ВИДЕО: ЗАПОЧНИТЕ ИСПИТИВАЊА НА ВРЕМЕ: Неплодност се индивидулно лечи/Неколико минута са др Петар Симић
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)