ОСВОЈИЛИ МЕДАЉЕ, ПА РАЗВИЛИ СРПСКУ ТРОБОЈКУ НА БАЛИЈУ: Гости "Вечерњих новости" ђаци који су се прославили на такмичењу у Индонезији

Б. Борисављевић

23. 09. 2024. у 12:31

ЧЕТВОРО полазника Регионалног центра за таленте "Никола Тесла" - Мина Маричић, Јаков Ђондовић, Страхиња Тривковић и Денис Шаботић, као и њихов колега Душан Младеновић, из Центра "Михајло Пупин" у Панчеву, још један су доказ колико Србија има талентованих и свестраних младих људи, који у различитим областима знањем могу да надмаше вршњаке из света. Ова "петорка" на Интернационалној конференцији младих научника - друштвених наука на Балију, освојила је - две златне и две сребрне медаље, као и специјалну награду.

ОСВОЈИЛИ МЕДАЉЕ, ПА РАЗВИЛИ СРПСКУ ТРОБОЈКУ НА БАЛИЈУ: Гости Вечерњих новости ђаци који су се прославили на такмичењу у Индонезији

Фото: Приватна архива, В.Данилов

Поле оваквог пласмана на такмичењу средњошколаца из великог броја земаља са четири континента, у конкуренцији више од 60 истраживачких радова у пет научних дисциплина, у редакцију "Вечерњих новости" дошли су са заставом Србије. Поносно су је показали и на Балију.

Млади истраживачи, упркос напорном путовању из Индонезије, стигли су насмејани и расположени и открили нам како је протекло такмичење. Пре одласка на Бали, за који су морали да нађу и спонзоре, квалификовали су се на национланом такмичењу. Требало је одабрати тему, наћи литературу, урадити истраживање, све то сабрати и превести на енглески. Следило је представљање рада пред жиријем, одговарање на њихова питања. Наравно, све на енглеском.

- Писао сам рад о геотермалном потенцијалу Србије, уз фокус и на глобални потенцијал, као и најефикасније начине екстракције и трансформације геотермалне енергије у топлотну и електричну - каже Страхиња Тривковић, сада матурант Треће београдске гимназије који је освојио златну медаљу из географије. - У истраживањима које је трајало месецима користио је податке ресторних министарстава, УН, владиних и невладиних организацији. Почео је да пише у новембру прошле године. Било је доста података што је требало истражити, нових да се потврди и да се све то спакује.

НАШЕ КОЛО И "ПУКНИ ЗОРО"

ОСИМ за освајање медаља, наши средњошколаци су били задужени и за добро расположење. Показали су, кажу, како се весели српски род. Спонтани и срдачни, успели су да подигну на ноге и вршњаке из осталих држава и да заједно са њима заиграју коло. Није изостала ни песма, па су на Балију запевали "Пукни зоро".

Уверили су се и колика је историјска повезаност Индонезије и бивше Југославије, преко Покрета несврстаних. Сви знају за Тита, а од људи које су сретали су чули да имају пријатеље у бившој СФРЈ. Упозанли су и девојку из Малезије која је правила презентацију о Јосипу Брозу.

Најсјајније одличје са Балија је донео и Душан Младеновић, као матурант Гимназије "Урош Предић" из Панчева ,који је, у међувремену, постао бруцош ФПН на смеру политикологија. У раду се бавио политичким приликама у Панчеву у време Слободана Милошевића. Написао га је на основу интервјуа који је урадио као ученик осмог разреда, када је крену у Центар.

- Пошто сам се занимао за политику, пало ми је на памет да интервјуишем деде, пошто је један цео живот био у опозицији, а други у полицији - прича Душан. - Као 14-годишњаку није било јасно како је могуће да се двоје мојих дека нађу на истом месту у исто време са два различита политичка циља. Рад је добро прихваћен јер, ретко која држава је у периоду од 10 година преживела грађански рат, санкције, демонстрације, бомбардовање. Све што је могло да уништи једну државу нас је погодило.

Фото: Приватна архива, В.Данилов

Tekst potpisa

Матуранткиња Филолошке гимназије Мина Маричић освојила је сребро за рад из психологије. Она је већ успешна мала привредница, има дечју компанију патентирану друштвену игру која побољшава емпатију и когнативне процесе код деце. Планира да упише психологију и менаџмент на ФОН.

- У раду сам се бавила ефектом "сидрења", који се доста користи у маркетингу - каже Мина. То је заправо продавање производа уопште, односно истраживање како динамика повећање и спуштање цене утиче на људску перцепцију на то. Бавила сам се конформизмом у маркетингу.

Сребро је припало и Јакову Ђондовићу, ученику Математичке гимназије. Тема рада је "Маргинализација Рома и интеграција у друштву.

- Хтео сам да Роме, који су дисикриминисани и желе да уче, укључим у друштвене и социјалне активности, спортске и културне догађаје - сматра Јаков. - Посебно сам морао водити рачуна о изворима које користим, јер има и оних где подаци нису тачни. Ишао сам у основну школу коју похађа највише ромске деце, разговарао са њима, радио анкету у школи са децом и наставницима, направио блог са њиховим писмом.

Бруцош Грађевинско-геодетског факултета у Љубљани Денис Шаботић, добио је специјалну награду за мултидисциплинарно истраживање о утицају клизишта на економски развој Гроцке.

- Ова општина је међу економски неразвијеним, а има огромне пољопривредне површине и плодно земљиште, повезаност са коридорима, археолошко налазиште Винча - прича Денис. - То су одлични потенцијали за развој туризма, индустрије, пољопривреде. Али, није тако. Дошао сам до податка да је Гроцка сва у клизиштима, која јесу узроци споријег економског развоја.

Од 2012. године, када су почели да се такмиче, на светским и европским олимпијадама и првенствима из математике, физике, хемије, биологије, географије и других предмета, учествовало је 287 полазника Центра за таленте "Никола Тесла", од којих је било 246 освајача медаља са више од 200 одличја.

Према речима Николе Срзентића, директора Центра, процес "селекције" је веома строг.

- Школе сваког септембра предлажу ученике за процес "идентификације" - објашњава Срзентић. - Селекција је изузетно оштра, а буде око 1.500 пријављених. Пролазност на тестовима је око 40 одсто.

Следећи степеник је консултативна настава по научним областима, на основу које кандидати треба да дефинишу свој истраживачки пројекат. Ту се прави нова селекција, а најбољи крећу на менторску наставу, "један на један".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE