ИМАО ПРИТИСАК 220/150, ПОПИО ЛЕК, 10 МИНУТА КАСНИЈЕ ПОНОВО ПОЗВАО: Мирну ноћ у Хитној прекинуо позив у зору
"ОКО 6.10 добили смо позив од човека који је имао притисак 220/150, попио је лек, а након десетак минута позвао нас је поново, имао је инфаркт," испричала је данас докторка Ивана Стефановић из Хитне помоћи.
Докторка Стефановић јуче је упозорила да, са променом времена, осцилира и крвни притисак, па су пацијенти са кардиоваскуларним проблемима на посебном удару.
Најугроженији су они који не узимају редовно преписану терапију, истакла је др Стефановић.
- Када дођемо у фазу "ја осећам када ми скочи притисак"... Верујте ми, можете да осећате пар пута, организам има механизме адаптације, па следеће што будете осетили може бити срчани удар или мождани удар, а то стварно можемо да спречимо једноставним прегледом - рекла је др Стефановић.
Релативно мирна ноћ је иза екипа Хитне помоћи у Београду, међутим, нема опуштања за лекаре Хитне помоћи. Како је изјавила др Ивана Стефановић, стигла су два позива од пацијената са СТЕМИ инфарктом, од којих је један био посебно драматичан.
- Јутрос око 6.10 минута звао је човек који је имао притисак 220/150. Како је рекао, до сада није имао проблеме са притиском, попио је лек и већ након десет минута позвао нас је поново, жалећи се на бол који се ширио у леву руку. Екипе су одмах реаговале и превезле га у КБЦ "Доктор Драгиша Мишовића" где је потврђено да је реч о инфаркту - каже др Стефановић за медије.
Када су у питању симптоми инфаркта, први знак је, упозоравају лекари, јак бол у средини груди, који се шири у леву руку.
Први симптом који се јавља приликом инфаркта је јак бол у средогруђу са ширењем у леву руку и вилицу, леђа и стомак, напомињу лекари.
Докторка Андријана Илић из Хитне помоћи једном приликом је објаснила и како изгледају пацијенти који имају инфаркт.
- Пацијенти су бледи, презнојени, кратког даха, не могу да леже, јако су узнемирени због тога - каже др Илић.
Саветује да тада, пре свега, треба позвати Хитну помоћ и бити сарадљив са њима.
- Људи буду у паници тада, па је зато потребно бити сарадљив и дати што више информација. Важно је и пацијента поставити у удобан положај. Пацијент који осећа јак бол у грудима не треба да хода, треба да се штеди, треба да буде миран, јер ће се његове тегобе погоршавати што је он у већој паници - рекла је др Илић.
Саветује да се Хитна помоћ позове са првим јачим болом у грудима, које прати презнојавање и гушење.
(Блиц)
БОНУС ВИДЕО:
ДИЈАБЕТЕС МЕ НАУЧИО ДА БУДЕМ ОДГОВОРНА: Ивана са 11 година сазнала да болује
Препоручујемо
ХАОС У ЗЕМУНУ, ПОЛИЦИЈА НА ТЕРЕНУ: Мушкарац се полио бензином и прети да ће се запалити
25. 09. 2024. у 10:45
БРИТАНАЦ ХИТНО ПРИМЉЕН У УРГЕНТНИ: Младић пао са терасе хотела у Београду
23. 09. 2024. у 09:11
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СМРТ ЗА СРПСКУ НОВУ Преминула мајка популарне фолкерке, она се огласила: "Умрла је у миру"
ПОСЛЕДЊЕ тренутке провела је у Ваљеву, где је иначе и живела.
17. 01. 2025. у 15:45
Коментари (0)