МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

Novosti online

25. 09. 2024. у 22:01

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

Фото Танјуг

Редовно служење војног рока суспендовано је 2011. године, али није укинуто, што процедуру реактивације чини једноставнијом.

Влада Србије је 20. септембра усвојила Закључак о образовању Радне групе за разматрање активности и мера у циљу активирања обавезе служења војног рока, чиме су отпочеле све потребне радње са циљем омогућавања увођења обавезног војног рока.

С друге стране, опречна су мишљења о разлозима и користима које ће то донети систему одбране.

Зашто је реактивирање војног рока потребно 

Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да мора да објасни шта чини персонал у војсци - активни састав чине официри, подофицири, војници по уговору, укључујући и војнике на добровољном служењу војног рока, а резервни састав чине резервни официри, резервни подофицири и резервисти.

“Од када је замрзнут војни рок или служење војног рока, прошло је укупно 14 година, 2010. године донета је одлука, 2011. године фактички нисмо имали војнике на служењу војног рока.То је укупно 14 година. Узмите у обзир да се резервни састав брише из евиденције и престају обавезе резервном саставу након 65. године живота. Једноставно брише се из евиденције, сва врста одговорности престаје у односу на резервни састав”, истиче генерал Мојсиловић.

Напомиње да је за 14 година, а регрутни контингент се креће између 20.000 до 36.000 по генерацији, де факто у војну евиденцију уведено око 280.000 потенцијалних војника.

"Поприлично озбиљан број људи, са дефинитивно најздравијим годинама, говорим о 2011. до 2024. години - то је 14 година пута 20.000, то је 280.000 људи - 280.000 младића, који су уведени само у војну евиденцију без једног дана војничке обуке", рекао је генерал, напомињући да је реч о 1992., односно 1993. годишту.

Око 280.000 наших грађана нема ниједан дан обуке

Објашњава да сваке године једна генерација изађе са списка, напуни 65 година, и излази са списка.

"Обучених војника нема да уђу у Војску Србије, осим евиденције - име, презиме и матични број. Де факто 280.000 наших грађана нема ниједан дан обуке. Што значи да се старостна доб резервног састава подигла на горе“, подвукао је Мојсиловић.

Фото: Министарство одбране

Према његовим речима, најмлађи би требао да буде отприлике са више од 30 година. То је најмлађи резервиста, ако је 2010. године био задњи војник на служењу војног рока.

Прво ће бити регрутовани млађи, од 2006. годишта

''У једној класи рачунали смо на до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу. Дакле, два и по месеца по 5.000 њих у једној класи, односно циклусу'', рекао је Мојсиловић и додао да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

''Старији ће ићи у центре за обуку и са њима имамо план да радимо мало краће од тих 75 дана'', открива Мојсиловић.

Модел тоталне одбране

Идеја или водиља преласка из једног система у други систем, кад говоримо о попуни војске Србије, је била таква да ће све обавезе које се дотичу Војске Србије, њене употребе, задовољити се на нивоу брзих, високопокретних, маневарски способних, боље опремљених, професионално опредељених војника и то може да задовољи, не знам ни ја, неке потребе, наводи начелник Генералштаба.

Фото Војска Србије

"Полазиште за обуку грађана Србије црпимо и у стратегији националне безбедности. А она каже да је наше определење да имамо војну неутралност. Односно у стратегији одбране, где један од модела за достизање одређених националних интереса препознајемо кроз модел тоталне одбране. Модел тоталне одбране повлачи са собом војну и цивилну одбрану", рекао је Мојсиловић.

Адекватна обука до одређеног нивоа 

Генерал Мојсиловић изјавио је да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе и додао да је суштина да се изгради одбрамбени капацитет Србије. 

"Сваки дан и сваку годину коју чекамо ми губимо генерације младих војника'', рекао је Мојсиловић.

Будућа војска у суштини треба да добије адекватну обуку до одређеног нивова и да се преведе у резиони састав. То је основна идеја, истиче Мојсиловић.

Шта може да се научи за 75 дана

Одговарајући на питање шта може да се научи за тих 75 дана, Мојсиловић каже да је дфинисани циљ да то буде основна пешадијска обука.

"Планирали смо да се првих 30 дана проведе на обуци за одређену врсту гађања, да се прође обука за руковање личном и индивидуалном заштитном опремом, да се раде вежбе које се односе на израду заклона за заштиту, санитетска обука, указивање прве помоћи. Значи, све је оно што се тиче индивидуалних способности војника", објаснио је. 

Фото М. Лабудовић

Други месец предвиђен је за тактичку обуку - стрелац, пушкомитраљезац, укључујући и допунска пешадијска гађања: минимум два дневна и једно ноћно.

Затим, 15 дана, оних до 75 дана, било би усмерено ка обуци у логорским и теренским условима.  

Специјалистичка обука - тенкиста, возач моторног возила, падобранац

Један део контингента би завршио у центрима за специјалистичку обуку. У војици постоје три основна центра за обуку и шест специјалистичних центара за обуку.

"У делу који се односи на регрутацију војника, уколико сте профилисани као возач тенка, аутоматски се упућујете у центар за обуку копнене војске у Пожаревац и тамо ћете се обучавати за возача тенка, у оквиру тих 75 дана, а ако сте профилисани за возача моторног возила, упућујете се у Крушевац, односно у Краљево и тамо се обучавате 75 дана за возача моторног возила", објашњава он.

"Ако сте падобранац, проћи ћете основну обуку у центру за обуку у Ваљеву. У Ваљеву ће се бавити регрутима и војницима прве категорије", рекао је Мојсиловић.

Мировање радног односа, мораторијум на отплату кредита

Генерал је рекао да мировање радног односа мора бити заступљено у овом случају, додајући да је тако нешто могуће у јавним предузећима.

''Ценимо да нема много случајева запослених преко интернета у тим годинама, кад неко има 19 година. Имамо идеју да предложимо Влади да они које имају кредите а треба да буду регрутовани добију мораторијуме на отплату барем за та два и по месеца'', рекао је генерал Мојсиловић.

Идеја је да кад војник одслужи војни рок, буде у ратном распореду у гарнизону најближем месту одакле долази.

Приговор савести

Кад је реч о приговору савести, Мојсиловић је рекао да је то уставна категорија и да се то не може игнорисати.

''У војсци постоје занимања и специјалности у којима се не захтева и за која не морате да се обучавате да држите пушку. Али и ти регрути биће на обуци. Они који не би били обучавани за пуцање, били би у војном року у трајању од 155 дана. Нема разлике између верских и националних елемената у војсци, па тако можете да будете и ватрогасац у војсци'', рекао је Мојсиловић.

Не купујемо ми оружје преко "Алибабе" 

Говорећи о куповини наоружања за војску, каже да Војска Србије купује према сопственим потребама и да се не обраћа пажња на то из које земље се купује.

''Полази се свеобухватно, не купујемо ми преко Алибабе оружје. Ја не кажем Министарству да купе одавде или оданде, кажем треба ми овакав или онакав авион са конкретним карактеристикама, и онда они купе, у односу на оно што смо исказали као потребу, тражи се најбоље могуће решење. Не видим да француска или кинеска средства у контексту опремања могу да буду препрека, данас је то савремен приступ, не само у одржавању него и у уговорним елементима, према којима добијате испоруку резервних делова'', сматра Мојсиловић.

Домаћа индустрија мора да буде доминантна у снабдевању

Истакао је да домаћа наменска индустрија мора да буде доминантна у снабдевању Војске Србије, а не само да има предност у односу на стране произвођаче.

''Тако стварате једну врсту независности. Ми производимо добру муницију, као и сложене борбене системе. Овладали смо производњом дронова, килер-дронова'', рекао је Мојсиловић и додао да војска за оправке користи Ваздухопловни завод у Батајници за ремонт ратног ваздухопловства, Технички ремонтни завод у Чачку, као и Технички ремонтни завод у Крагујевцу за ремонт муниције.

Наручивање "рафала" је искорак

Начелник Генералштаба наводи да у скоро свим јединицама има јединица намењених за одржавање по одређеним нивоима, а да наши механичари на обуку и едукацију одлазе у компаније произвођаче оружја које користи војска.

Мојсиловић је рекао да је наручивање борбених авиона "рафал" из Француске ''искорак''.

''Могу са задовољством да кажем да имамо ескадрилу миг-29, ескадрилу бомбардерске авијације, као и хеликоптере и борбене хеликоптере. ПВО јединице су нам опремљене ракетама средњег домета, средствима које нисмо имали'', рекао је Мојсиловић, истичући да се приводи крају опремање Ратног ваздухопловства.

Такође каже да се копнена војска интензивно опрема возилима "Лазар 3" и "Лазар 3м", док тенкови иду у програм модернизације.

Мировна мисија у Либану, Блиски исток "кува"

Говорећи о породицама припадника Војске Србије који се под мандатом УН налазе у Либану, Мојсиловић је рекао да је стање за сада под контролом и да нема разлога за бригу.

''Укупно имамо тамо 182 припадника, налазе се буквално између две зараћене стране, свакодневна је размена артиљеријске ватре, укључујући и ваздухоплове израелске војске преко глава наших снага. Наш контингент није директно угрожен'', рекао је Мојсиловић.

Говорећи о рату у Украјини каже да није сигуран да ће се наћи нека решења у војничком смислу у скорије време. Додаје да Блиски исток "кува" и да је забринут због геополитичке ситуације.

"Морамо да имамо оспособљене грађане Србије да бисмо сачували и одбранили  отаџбину", закључио је генерал Мојсиловић.

(РТС)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (1)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE