РАЗГОВОР И УМЕТНОСТ СУ ЛЕК ЗА ДУШУ: Обележен Светски дан менталног здравља у Клиници "Др Лаза Лазаревић" у Падинској Скели
МЕЂУНАРОДНИ дан менталног здравља.
Менталне болести нису заразне и сваки човек на планети може да се нађе у сличном проблему. Оне нису разлог да не буде музике, песме, изложби слика и радова од керамике, поезије... А управо свега тога је било данас у Клиници за психијатријске болести "Др Лаза Лазаревић", у испостави у Падинској скели, где је обележен Светски дан менталног здравља (10. октобар).
Потреба за уметношћу и радови пацијената ове установе били су у фокусу приредбе коју су организовали не би ли показали зашто су предрасуде о њима бесмислене, да су они људи, а не "дијагнозе", колико се у њима "крије" љубави и колико је разговор заправо лек за душу.
- Данас је посебан дан за нас и нашу клинику и сваке године га обележавамо на различите начине. Светски дан менталног здравља овог лета је под слоганом "Ментално здравље на раду". Светска здравствена организација изнела је податак да 15 одсто радне популације, односно запослених, има неки ментлани поремећај који се исказује у времену које је битан индикатор за продуктивност у раду. За нас је та продуктивност много мање битна, нама је важно ментално здравље. Подаци и истраживања показују да су најучесталије тегобе анксиозност, напади панике и депресија. Оно што нас охрабрује је да се стопа суицида смањила од 2000. до 2019. године и то је оно што нам улива наду - истакла је за "Новости" Милица Белогрлић, дефектолог у "Др Лаза Лазаревић" и организатор приредбе.
Све песме које су извели штићеници ове установе - сами су и написали. Њихови ментални проблеми не спречавају их да са много љубави причају о својим радовима, а још мање да стварају упркос потешкоћама. Да покажу колико су храбри и талентовани, упркос болести.
Придружио им се и песник Милан Марјановић који је уједно промовисао и своју пету књигу "Преображај".
- Оно што је од посебног значаја за "Клинику др Лаза Лазаревић" су ванинституционалне активности, где, између осталог, са нашим корисницима идемо у позоришта. Имамо протокол о сарадњи скоро са свим позориштима у Београду, идемо на излете, идемо на Аду, Кошутњак, идемо у биоскопе, музеје. То и њима и нама много значи - закључила је Милица Белогрлић.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)