ПРАИСТОРИЈА НА ИСТОКУ СРБИЈЕ: Кад су последњи ловци мезолита срели прве неолитске земљораднике

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

09. 11. 2024. у 23:45

СМЕШТЕНА у веома неприступачном пределу у близини Звоначке бање на југоистоку Србије, пећина Пештерија сведок је давног живота овог краја, али оног који је толико хиљада година далеко од нас да спада у праисторију – тачније мезолит.

ПРАИСТОРИЈА НА ИСТОКУ СРБИЈЕ: Кад су последњи ловци мезолита срели прве неолитске земљораднике

Фото: Б.Субашић/Илустрација

После две године истраживања, које су обавили археолози и студенти археологије са Филозофског факултета у Београду, објављено је велико откриће: пронађена је насеобина из доба мезолита која датира из истог периода кад и Лепенски вир. Значај открића привукао је пажњу и светске научне јавности, након што је рад о овом локалитету објављен у међународном часопису.

Како за РТ Балкан објашњава проф. др Душан Михаиловић са Одељења за археологију Филозофског факултета у Београду и један од чланова тима археолога, откриће је значајно због тога што мезолитска налазишта до сада нису откривена ван ђердапског подручја.

-Неки археолози већ су почели да сумњају да је унутрашњост Балкана уопште била насељена у том периоду (9000-6200 год. пре н.е.). Сва налазишта која су била откривена на Балкану била су концентрисана или у приморју (у јадранско-јонској регији и у Егеји) или у Ђердапу, истиче Михаиловић.

Друга ствар која је битна је то што је налазиште Пештерија датовано у период када је неолит већ почео да се шири на Балкану, а његове трагове из периода пре 6300-5900 год. пре н.е. имамо на низу налазишта на истоку и југу Балкана (па и у Србији), напомиње наш саговорник.

-То значи да су подручје источне Србије у исто време насељавали последњи ловци и сакупљачи и први земљорадници што већ знамо по резултатима истраживања Лепенског вира и других налазишта у Ђердапу. Као и у Ђердапу и у Понишављу имамо доказе о контактима између мезолитских и неолитских заједница, каже професор Михаиловић.

Он објашњава да су у на овом локалитету пронађени кремени и коштани артефакти и животињске кости које сведоче о томе да су становници Пештерије ловили животиње у непосредној близини пећине (јелене, козороге итд.).

-Пронађена су и два зуба вирезуба (врсте шарана) од којих су у Ђердапу правили привеске који су пришивани на одећу. То знамо по томе што су налажени у гробовима. Чињеница да смо те зубе нашли ван природног ареала где се вирезуби јављају сведочи о томе да је између мезолитских заједница у источној Србији постојао контакт, и да су размењивали симболичке предмете. С друге стране, о контактима са неолитским заједницама у Понишављу или у северозападној Бугарској сведоче налази кремених уметака за српове помоћу којих су те заједнице секле биљке (свакако и житарице), напомиње археолог.

Пронађени предмети, како истиче наш саговорник, говоре о томе да је између 6500. и 5900. год. пре н.е. Горње Понишавље насељавало мезолитско становништво.

-Те заједнице су вероватно такође живеле у речним долинама а брдско-планинске пределе су посећивали због лова на козороге и друге животиње. Пештерија представља једну од тих ловачких станица, истиче Михаиловић.

Он додаје да се ископавања започета пре две године реализују преко пројекта NEEMO који у оквиру програма ИДЕЈЕ финансира Фонд за науку Републике Србије, а да тим који је радио истраживања броји између пет и седам чланова.

-На пећину нас је упутио др Предраг Пејић, археолог (сада у пензији) из Музеја Понишавља у Пироту. Открили смо је приликом рекогносцирања пећина у источној Србији која смо предузели 2011. године у сарадњи са колегом Стивеном Куном са Универзитета Аризона у Тусону. Истраживања се настављају. Испод слоја у коме смо нашли мезолитске остатке наишли смо на остатке из ранијег периода, истиче проф. др Душан Михаиловић.

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

СУДАР ТИТАНА: Како је НАТО изгубио рат против Русије?