МИНИСТАР СТАРОВИЋ: Ко не памти изнова проживљава Кристалну ноћ и ужасе Холокауста

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

09. 11. 2024. у 20:39

КОМЕМОРАТИВНА академија поводом обележавања Међународног дана борбе против фашизма и антисемитизма, на којој се обратио министар за рад, запошљавање, борачка о социјална питања Немања Старовић, одржана је вечерас у Народном позоришту у Београду.

МИНИСТАР СТАРОВИЋ: Ко не памти изнова проживљава Кристалну ноћ и ужасе Холокауста

Фото Танјуг/Ministarstvо za rad/ Vladimir Buha

Старовић је указао да је пре 86 година врх немачке нацистичкe владе, покренуо до тада невиђени талас прогона и физичког насиља према Јеврејима у Немачкој, Аустрији и Судетској области и да је тада убијено више од стотину Јевреја и опљачкано и уништено хиљаде јеврејских синагога, продавница и домова. Око тридесет хиљада људи је ухапшено и послато у нацистичке концентрационе логоре,рекао је министар.

Старовић је додао да је Кристална ноћ била резултат друштвених процеса који су били утемељени на отровној пропаганди и систематској дехуманизацији јеврејског народа и да се са данашње тачке гледишта може рећи да за то сносе одговорности многи, од бројних културних, образовних и верских институција, па до грађана који су стајали по страни и ћутке посматрали ове злочине.

Ко не памти изнова проживљава, додао је он и рекао да су процеси веома слични претходно наведеним довели пола века касније до нове Кристалне ноћи, 2. маја 1991. у Задру, када је разуларена маса певајући усташке песме демолирала куће и продавнице својих српских суграђана. Тога дана полиције није било на улицама, а Срби су били стављени ван закона као некада Јевреји у нацистичкој Немачкој, сматра Старовић.

Старовић је, поред осталог, рекао и да на жалост, мржњом мотивисаних напада против Јевреја у Европи има и у данашњем времену и да се зато мора истрајати у борби против антисемитизма.

Република Србија поклања дужну пажњу овом питању, као и пијетету према жртвама највећег злочина у историји цивилизације. Захваљујући залагању председника Александра Вучића, наша земља је међу првима усвојила Закон о отклањању последица одузимања имовине жртвама Холокауста, а евидентно је и то да је у последњој деценији учињен огроман напор на изградњи трајне културе сећања.Успон неонацизма и неофашизма у Европи представља најбољу опомена за то да зло ових идеологија није до краја искорењено. Живот у слободи, унутар демократског поретка није затечено стање које можемо узети здраво за готово. То су вредности које морамо активно штитити и чувати, рекао је министар.

Према његовим речима, улога образовања у изучавању ових страховитих лекција из историје је изузетно битна, јер без познавања чињеница нећемо имати генерације младих људи који ће бити спремни да се боре за истину и правду.

Ако желимо бољи, праведнији и хуманији свет за нараштаје који долазе иза нас, не смемо дозволити да сећање на Кристалну ноћ и ужасе Холокауста који је уследио избледи, рекао је министар Старовић.

Државној комеморативној академији присуствовали су представници Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, уважене високе званице, као и представници удружења и чланови дипломатског кора.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.

07. 12. 2025. у 13:36

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.

07. 12. 2025. у 11:41

Коментари (0)

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА ИДЕ У ЗАГРЕБ! Жреб је тако одлучио, следи историјско гостовање црвено-белих