ШТА АКО ДОЂЕ ДО АТОМСКОГ РАТА? Спремна 84 склоништа, остала за генералку

Д. Матовић

21. 11. 2024. у 21:00

СВЕТ је на ивици великог конфликта и, готово - на корак до сукоба са несагледивим последицима, а последице рата на истоку Европе и све чешћих најава о употреби нуклеарног оружја додатно уносе страх.

ШТА АКО ДОЂЕ ДО АТОМСКОГ РАТА? Спремна 84 склоништа, остала за генералку

Фото: D. Milovanović

 Посебно међу наше грађане, сведоке страшних догађаја из блиске прошлости и бесомучног НАТО разарања СРЈ 1999. Зато су многи озбиљно схватили упозорење председника Вучића да нам требају склоништа за милион и по људи.

А у каквом су стању уточишта која би нам дала тренутну сигурност у случају опште опасности. Од више хиљада склоништа, колико их данас, званично има на папиру на територији наше државе, Јавном предузећу за склоништа су поверена 1.442 јавна и блоковска, укупне површине око 285.000 метара квадратних, која се налазе у 48 општина: Највећи број њих је у Београду - 980, а највише их је на Новом Београду (244), у Раковици (130) и Вождовцу (107)....

- Одржавање и провера стања склоништа се врши према Плану пословања Јавног предузећа за склоништа, као и према расположивим средствима и људским ресурсима, а све у складу са Правилником о начину одржавања склоништа и прилагођавања комуналних, саобраћајних и других приземних објеката за склањање становништва, којим је такође, дефинисана дужина боравка у истом - наводи Зоран Поповић, извршни директор за техничке послове Јавног предузећа за склоништа у писаном одговору "Новостима".

Фото: D. Milovanović

Међутим, одговоре на питања - у каквом су стању склоништа, да ли су она у потпуности функционална или је неопходна њихова обнова, колико су прилагођена за дужи боравак људи у њима, да ли се редовно врше контроле и провере стања, колико су грађани информисани о њиховим локацијама, како се решава проблем склоништа у зградама изграђеним после двехиљадитих, које их углавном и немају, постоје ли планови за накнадну изградњу или адаптацију... - нисмо добили.

- На остала питања нисмо у могућности да пружимо одговоре, јер у складу са важећим Законом о смањењу ризика од катастрофа и управљању ванредним ситуацијама, нису у нашој надлежности - навео је Поповић.

Подаци - тајна

ОДРЖАВАЊЕ склоништа се врши у складу са Законом о смањењу ризика од катастрофа и управљању ванредним ситуацијама, Правилником о техничким нормативима за изградњу склоништа, као и Правилником о техничким прописима, који детаљније регулишу ову област. Занимљиво је то да су подаци о врстама склоништа, односно од које врсте оружја нас штите, као и њиховим капацитетима од великог значаја за одбрану државе, те су, сходно закону, заштићени. Обавеза предузећа за склоништа јесте да све информације и податке достави Сектору за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова (МУП), који је и надлежан за вршење инспекције над склонишним фондом.

У Извештају о ревизији сврсисходности пословања "Управљање јавним склоништима у Србији" које је Државна ревизорска институција (ДРИ) представила јавности пре десетак месеци, наводи да начин одржавања склоништа за склањање становништва није адекватно прописан, што у пракси, како је тада указано, "отежава њихово одржавање, као и спровођење техничке контроле и инспекцијског надзора над њима."

Фото: D. Milovanović

 

- Постојећи ниво одржавања јавних склоништа није довољан да обезбеди очување њихове сигурности и функционалности на дуг рок. Поједина јавна склоништа не пружају предвиђени степен заштите јер одређени недостаци утврђени кроз техничку контролу и инспекцијски надзор нису отклоњени ни после више година. Од укупно 1.442 склоништа, техничка контрола у току године се изврши на малом броју њих због мањка радне снаге. Нека од склоништа нису више употребљива, а нека су незадовољавајућа - наводи се у извештају ДРИ.

Инспекцијским назором 426 јавних склоништа у периоду од 2019. до 2022. године, Сектор за ванредне ситуације је утврдио да 11 није употребљиво, 311 је употребљиво "уз одређене недостатке", док су само 84 била без недостатака. Инспекција је тада изрекла више од 2.000 мера у вези са текућим и инвестиционим одржавањем, од чега је јавно предузеће, које управља њима, реализовало око 450 мера.

Улази, излази, опрема, уређаји...

 

СКЛОНИШТЕ намењено за заштиту становништва од ратних дејстава мора да има затворене и функционално повезане просторије које обезбеђују заштиту од механичког, топлотног, радијационог и хемијског дејства оружја. Такође, мора да има улаз и помоћни излаз који су отпорни на ударни талас експлозије, као и да поседује уграђена средства, опрему и уређаје за заштиту отвора и за задовољавање неопходних физиолошких потреба особа предвиђених за боравак у склоништу.

Иначе, средства за одржавање склоништа нису обезбеђена из републичког буџета, Јавно предузеће за склоништа је самофинансирајуће и новац обезбеђује на други начин. Склоништа се издају и користе као магацини, музички и плесни студији, теретане, фитнес клубови, школе спорта, штампарије, обућарске радње, кафићи, па чак и лекарске ординације. Мада је такав начин коришћења дозвољен, сва склоништа морају бити припремљена за евакуацију и враћена првобитној намени у року од 24 сата од проглашења ванредног или ратног стања. Инспекцијски надзор је утврдио да неки простори, које Јавно предузеће за склоништа издаје "нису више функционални". Многи заклони, у шта су се јуче уверили и наши репортери су девастирани или "под кључем", а прилази некима су буквално зарасли у коров.

Иначе, давање у закуп јавних и блоковских склоништа у мирнодопским условима врши се у складу са Уредбом о условима прибављања и отуђења непокретности. А да би се склоништа привела другој намени, потребна је сагласност Републичке дирекције за имовину за коришћење објеката за одређену намену, или њену промену. Изменама и допунама Закона о ванредним ситуацијама укинута је обавеза инвеститора који не граде склоништа у оквиру својих пројеката да плате накнаду за изградњу и одржавање истих.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава

ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава

ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.

06. 01. 2025. у 19:41

ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са шкорпионом и запуцао (ФОТО)

ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)

НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.

06. 01. 2025. у 21:25

Коментари (0)

ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава