НЕПРАВДЕНО ШТО СРБИ У СЛОВЕНИЈИ ЈОШ НЕМАЈУ СТАТУС МАЊИНЕ: Андраж Рожман, писац и новинар, објавио документарну прозу о "избрисанима"
ДОКУМЕНТАРНА проза словеначког писца и новинара Андража Рожмана о судбини "избрисаних", о којој су "Новости" летос писале, док је аутор био на резиденцијалном боравку у Београду, изашла је из штампе у Словенији са насловом "Тега се не да избрисати" (Гога, 2024). Књига се бави судбином више од 25.000 људи несловеначког порекла, које су пре 32 године тамошња администрација и ДЕМОС избрисали из свих евиденција.
Ови људи не само да су остали без пребивалишта, већ и без посла, здравствене заштите и других права. Многима од њих још нису враћени ни папири, ни статус, а за оно што се десило нико није одговарао. Многи, такође, више нису живи, а у Рожмановој књизи њихова деца сведоче о овом бруталном кршењу људских права.
Да је поступак брисања био незаконит пресудили су и Уставни суд Словеније и Европски суд за људска права у Стразбуру. Избирсани су се правно и политички организовали на подстицај неколико људи, којима је и посветио књигу, састављену од 42 аутентичне приче.
- Желим књигом да дам подршку људима из бивших југословенских република који живе у Словенији, јер знам да немају статус етничке мањине, а требало би да имају. Знам да то питање није још решено и ко зна када ће бити. За разлику од Срба у Словенији, Словенци у Србији имају статус мањине - казао је Рожман у интервјуу за емисију "Контрола лета" словеначког Радио Студента, која је суфинансирана из Буџета Србије - Министарства информисања и телекомуникација, и за коју нам је послао линк.
Према њему, проблем у јавној перцепцији "избрисаних" лежи у томе што не постоји један конкретан кривац:
- Нажалост, у процесу брисања учествовао је велики број људи - од угледних политичара и државника до целе администрације. Бројни анонимни службеници одузимали су личне карте, док су медији често некоректно извештавали, што је довело до тога да су "избрисани" неко време постали најомраженија група у земљи. Многи мисле да последица брисања нема, али ја знам да су оне огромне и присутне на различитим нивоима: психолошком, материјалном, породичном, као и у међуљудским односима. Многи људи у Словенији и даље живе без папира, а да не говоримо о онима који су били прогнани из земље. Половина никада није могла да се врати, а кроз уобичајене поступке готово је немогуће да поново добију папире. Књига приказује и оне видљиве последице, као и оне скривене, које испливавају тек кроз разговор са људима, а ту је и питање здравља.
Ово је трећа Рожманова књига. У првој, "Три успомене", испричао је животну сторију песника Мохамада Ал Мунема, који је рођен као палестински избеглица у Алепу, у Сирији, а потом поново постао избеглица у Љубљани. Књига се бави палестинским питањем, азилним системом у Словенији и пријатељством.
Друга књига "Титов син" (објављена и у Србији) бави се менталним потешкоћама и у њој је критично писао о психијатријском систему и установама.
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)
НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.
06. 01. 2025. у 21:25
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)