НЕПРАВДЕНО ШТО СРБИ У СЛОВЕНИЈИ ЈОШ НЕМАЈУ СТАТУС МАЊИНЕ: Андраж Рожман, писац и новинар, објавио документарну прозу о "избрисанима"
ДОКУМЕНТАРНА проза словеначког писца и новинара Андража Рожмана о судбини "избрисаних", о којој су "Новости" летос писале, док је аутор био на резиденцијалном боравку у Београду, изашла је из штампе у Словенији са насловом "Тега се не да избрисати" (Гога, 2024). Књига се бави судбином више од 25.000 људи несловеначког порекла, које су пре 32 године тамошња администрација и ДЕМОС избрисали из свих евиденција.

Бојан Ковачевић
Ови људи не само да су остали без пребивалишта, већ и без посла, здравствене заштите и других права. Многима од њих још нису враћени ни папири, ни статус, а за оно што се десило нико није одговарао. Многи, такође, више нису живи, а у Рожмановој књизи њихова деца сведоче о овом бруталном кршењу људских права.
Да је поступак брисања био незаконит пресудили су и Уставни суд Словеније и Европски суд за људска права у Стразбуру. Избирсани су се правно и политички организовали на подстицај неколико људи, којима је и посветио књигу, састављену од 42 аутентичне приче.
- Желим књигом да дам подршку људима из бивших југословенских република који живе у Словенији, јер знам да немају статус етничке мањине, а требало би да имају. Знам да то питање није још решено и ко зна када ће бити. За разлику од Срба у Словенији, Словенци у Србији имају статус мањине - казао је Рожман у интервјуу за емисију "Контрола лета" словеначког Радио Студента, која је суфинансирана из Буџета Србије - Министарства информисања и телекомуникација, и за коју нам је послао линк.

Гога
Према њему, проблем у јавној перцепцији "избрисаних" лежи у томе што не постоји један конкретан кривац:
- Нажалост, у процесу брисања учествовао је велики број људи - од угледних политичара и државника до целе администрације. Бројни анонимни службеници одузимали су личне карте, док су медији често некоректно извештавали, што је довело до тога да су "избрисани" неко време постали најомраженија група у земљи. Многи мисле да последица брисања нема, али ја знам да су оне огромне и присутне на различитим нивоима: психолошком, материјалном, породичном, као и у међуљудским односима. Многи људи у Словенији и даље живе без папира, а да не говоримо о онима који су били прогнани из земље. Половина никада није могла да се врати, а кроз уобичајене поступке готово је немогуће да поново добију папире. Књига приказује и оне видљиве последице, као и оне скривене, које испливавају тек кроз разговор са људима, а ту је и питање здравља.
Ово је трећа Рожманова књига. У првој, "Три успомене", испричао је животну сторију песника Мохамада Ал Мунема, који је рођен као палестински избеглица у Алепу, у Сирији, а потом поново постао избеглица у Љубљани. Књига се бави палестинским питањем, азилним системом у Словенији и пријатељством.
Друга књига "Титов син" (објављена и у Србији) бави се менталним потешкоћама и у њој је критично писао о психијатријском систему и установама.

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (0)