ИСТРАЖУЈЕМО: Колика је стварна распрострањеност болести зависности од игара на срећу у Србији?
ЗАБРИНУТОСТ због ризика које са собом носе игре на срећу, када је реч о стварању завиности, у последњих неколико година добијају све запаженије место у нашем јавном простору.

FOTO: Promo
Међутим, разне бројке, подаци и тврдње с тим у вези које срећемо у домаћим медијима, углавном су, уместо на чињеницама, засноване на сензационализму.
Праћење става надлежних стручних органа намеће се као најбољи приступ. У том смислу, подаци Специјалне болнице за болести зависности у Драјзеровој наводе да је укупно нешто више од 1.000 на програмима лечења од болести зависности од игара на срећу, што је 0.02% пунолетних грађана Србије. Упоредном анализом суседних и дружава чланица ЕУ, према овом параметру смо знатно испод референтног европског просека, који се креће између 1.5% и 2.5%.
Ипак, перцепција јавности често је под утицајем нетачних података који служе различитим, понекад комерцијалним, а понекад и политичким интересима. Такве дезинформације и бројке које се преувеличавају и преко 300 пута, не само да скрећу пажњу са важности решавања овог веома озбиљног друштвеног проблема, већ и отежавају долажење до одрживих решења.
Правни оквир и заштита малолетника
Један од најчешћих митова односи се на малолетнике и њихов наводно слободни и неограничен приступ играма на срећу. Стручњаци истичу да је у оквиру легалног тржишта у Србији, системом законских и подзаконских аката, у пракси сасвим онемогућен приступ играма на срећу захваљујући напредним системима верификације и строгим законима. Једини ризик који се у том смислу може јавити потиче од црног тржишта (којег је из године у годину све мање), али ипак отвара питање како додатно сузбити активности нелегалних оператера. Што је сасвим друга, али подједнако важна тема.
Иако идеалног решења нема, те да је реч о проблему који с правом заокупља пажњу домаће јавности, важно је напоменути да, углавном захваљујући добрим законским решењима и позитивном праксоом легалних приређивача, остајемо испод европског просека.
Као и у осталим важним друштвеним питањима, кључ је у едукацији, јасној законској регулативи, али и упордној и доследној борби против дезинформација које могу створити погрешну слику и отежати решавање овог важног друштвеног питања.

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)