ИСТРАЖУЈЕМО: Колика је стварна распрострањеност болести зависности од игара на срећу у Србији?
ЗАБРИНУТОСТ због ризика које са собом носе игре на срећу, када је реч о стварању завиности, у последњих неколико година добијају све запаженије место у нашем јавном простору.

FOTO: Promo
Међутим, разне бројке, подаци и тврдње с тим у вези које срећемо у домаћим медијима, углавном су, уместо на чињеницама, засноване на сензационализму.
Праћење става надлежних стручних органа намеће се као најбољи приступ. У том смислу, подаци Специјалне болнице за болести зависности у Драјзеровој наводе да је укупно нешто више од 1.000 на програмима лечења од болести зависности од игара на срећу, што је 0.02% пунолетних грађана Србије. Упоредном анализом суседних и дружава чланица ЕУ, према овом параметру смо знатно испод референтног европског просека, који се креће између 1.5% и 2.5%.
Ипак, перцепција јавности често је под утицајем нетачних података који служе различитим, понекад комерцијалним, а понекад и политичким интересима. Такве дезинформације и бројке које се преувеличавају и преко 300 пута, не само да скрећу пажњу са важности решавања овог веома озбиљног друштвеног проблема, већ и отежавају долажење до одрживих решења.
Правни оквир и заштита малолетника
Један од најчешћих митова односи се на малолетнике и њихов наводно слободни и неограничен приступ играма на срећу. Стручњаци истичу да је у оквиру легалног тржишта у Србији, системом законских и подзаконских аката, у пракси сасвим онемогућен приступ играма на срећу захваљујући напредним системима верификације и строгим законима. Једини ризик који се у том смислу може јавити потиче од црног тржишта (којег је из године у годину све мање), али ипак отвара питање како додатно сузбити активности нелегалних оператера. Што је сасвим друга, али подједнако важна тема.
Иако идеалног решења нема, те да је реч о проблему који с правом заокупља пажњу домаће јавности, важно је напоменути да, углавном захваљујући добрим законским решењима и позитивном праксоом легалних приређивача, остајемо испод европског просека.
Као и у осталим важним друштвеним питањима, кључ је у едукацији, јасној законској регулативи, али и упордној и доследној борби против дезинформација које могу створити погрешну слику и отежати решавање овог важног друштвеног питања.

УРСУЛА ФОН ДЕР ЛАЈЕН НАПУСТИЛА СКУП У ЛУКСЕМБУРГУ: Певала се песма „Дан Победе“ на руском језику (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИЦА Европске комисије Урсула фон дер Лајен затекла се 9. маја у центру Луксембурга на меморијалном скупу који је организовала партија Мир д’Воллек, где су учесници певали чувену песму „Дан Победе“.
10. 05. 2025. у 11:10

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ЊЕГОВ АЛКОХОЛ": Трамп наводно има порок којем не може да одоли - из Беле куће оштро демантовали
ПРЕМА тврдњама једног службеника из Беле куће, председник САД Доналд Трамп конзумира изузетно велике количине слаткиша. Опште је познато да је Трамп велики љубитељ коле лајт, до те мере да је у Овалној соби инсталирано посебно дугме за тај напитак. Међутим, оно што многе његове присталице можда не знају јесте да је Трамп, судећи према изјавама садашњих и бивших службеника, сарадника и блиских пријатеља, дугогодишњи самопрозвани заљубљеник у слатко.
10. 05. 2025. у 12:21
Коментари (0)