КАД ИМАЈУ ДОМ КУЛТУРЕ, МЛАДИ ОСТАЈУ: Деветнаест месних заједница добило новац из буџета да обнове места окупљања
ДЕВЕТНАЕСТ села широм Србије добило је од државе бесповратно 150 милиона динара за обнову и реконструкцију домова културе, плус још 45 милиона од општина и градова за исти пројекат.

Arhiva
Једно од 83 места која су конкурисала је Руско Село, које је и добило новац. На последњем попису имало је 2.205 становника, а сада их је педесетак више, јер је тридесетак кућа обезбеђено за младе парове, такође кроз пројекат Министарства за бригу о селу.
- Село расте, чак се показала потреба да формирамо јаслице - каже Душан Марјановић, председник Савета Месне заједнице. - Међу паровима који су се у последње време доселили, су два пара из Банатског Великог Села, које је увек имало више становника од нас. Сада смо га престигли, а по ономе што нудимо, полако постајемо варошица.
А варошица мора да има ваљан дом културе. У Руском селу се он зове Дом омладине и 2021. су од средстава локалне самоуправе већ обновили салу и кров, спустили плафоне, урадили електричне инсталације и санитарни чвор. Пре тога је био у јако лошем стању. Сада планирају да заврше радове, набаве аудио опрему, столове и столице... Овај Дом је буквално центар окупљања мештана: у њему се срећу пензионери, просторије има Удружење жена "Јединство", у сали вежба фолклорно друштво, окупљају се спортисти, организују игранке.

Privatna arhiva
- Свим мештанима пуно значи јер је једини такав простор овде. Постоје сале које изнајмљују приватници, али оне више коштају. Код нас житељи могу да изнајме салу и плате само основне трошкове:струју, плин, воду. Салу закупљују и мештани из околних села. Циљ нам је да људи остану, али и да се досељавају. Уз помоћ аустријске донације посадили смо 250 стабала, а сада у парку правимо дечје игралиште, фитнес справе, имамо трим стазу, биће столова за шах - каже Марјановић.
Новац је добила и МЗ Штубик код Неготина. Мирослав Михајловић, председник Савета МЗ каже да зграда њиховог дома културе потиче из 1957. и од тада скоро да ништа није рађено. Зидови и кров су у лошем стању, позорница и бина су иструлеле, ништа бољи није ни под у сали. Од добијеног новца урадиће под и бину, спустиће плафон, средити зидове, прозоре су већ заменили.
- Зграда мора да се реновира. Једина је коју мештани имају за окупљања, и приватна и за деловање савеза и удружења или јавне манифестације. Њу користе фудбалски и стонотенисерски клуб, ловачко друштво, КУД, имамо и библиотеку. Ту се одржава и позната манифестација "Крајински обичаји". У оквиру школе недавно смо реновирали спортске терене. Покушавамо на све начине да задржимо младе - каже Михајловић.

Архива
Како наводи, село сада има око 900 становника. Млади су престали да се селе откад се запошљавају у оближњој фабрици у Прахову. Пре неколико дана доселио се и први пар у кућу, добијену у оквиру пројекта Министарства.
ПО 7,8 МИЛИОНА
ЛОКАЛНЕ самоуправе максимално су могле да добију по 10 милиона динара, а просечан додељен износ је 7,8 милиона. На јавни конкурс Министарства за бригу о селу пристигле су 83 пријаве, а 19 најбоље рангираних добило је новац.
Државни секретар Министарства финансија и бивши председник Савета МЗ Јожеф Керекеш из Новог Итебеја, општина Житиште, објашњава да се њихов дом културе налази у згради месне заједнице, грађене почетком прошлог века. И ова зграда седиште је културног, друштвеног и спортског живота, а мештанима је нарочито важно да буде реновирана пре великог фолклорног фестивала, у јуну следеће године, " Дуриндо - Ђенђешбокрета", који ће окупити око 3.000 гостију. Важан догађај су и "Итебејски зимски сусрети", који је покренуо књижевник и сценариста Ференц Деак, рођен у овом месту. Манифестација обухвата базар здравља, Кобасицијаду, дечје радионице, књижевне вечери и позорнишне представе, спортски турнир.
- У згради је и омладински клуб, као и Дневни клуб за старије, ту локални хор одржава пробе, она је место састајања пензионера, окупљају се разна удружења, организују мање пољопривредне манифестације, имамо и етно собу, библиотеку... Делови фасаде буквално отпадају, кров прокишњава, а морамо да обновимо и столарију. Трудимо се да што више одржимо и средимо село, не би ли људи што боље у њему живели - каже Керекеш.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)