ДОЛАЗАК „РАФАЛА“ У СРБИЈУ ПЛАНИРАН ЗА ПОЧЕТАК 2028: У току су припреме пилота и објеката

Mina Izgarević

01. 01. 2025. у 12:01

МИНИСТАР одбране Братислав Гашић рекао је да је процес доласка нових вишенаменских авиона "рафал" планиран за почетак 2028, а да 2029. године треба да буду у оперативној употреби у Војсци Србије и додао да то захтева обуку пилота, припрему објеката, писта и аеродрома на чему Министарство одбране већ ради.

ДОЛАЗАК „РАФАЛА“ У СРБИЈУ ПЛАНИРАН ЗА ПОЧЕТАК 2028: У току су припреме пилота и објеката

Foto: Profimedia

Гашић је рекао да је набавка вишенаменских авиона "рафал" четврте генерације нешто што у квалитативном и у сваком другом смислу Војску Србије сврстава у ред најмодернијих војних сила света.

Министар је подсетио да је сличан уговор у Југославији потписан крајем 80-их година, када су од Совјетског Савеза набављени "мигови-29".

- Наравно, савремени трендови траже и најбоље, најквалитетније у овом тренутку. Наш Генералштаб и стручни људи из Ваздухопловства дали су своје мишљење да би 'рафали' четврте генерације били нешто најоптималније, најквалитетније, што у овом тренутку Војска Србије треба да има. Наравно, ту није само куповина летелица, ту је и куповина наоружања и свега осталог што прати такву набавку - објаснио је Гашић.

Он је додао да то не значи да ћемо се одрећи својих старих летелица и да је од 2012. године много уложено у средства и опремање Војске Србије, да се пуно радило на "миговима-29", а подсетио је на то да је 2012. године постојао само један исправан "миг-21".

 - Пуно смо радили на томе да мигове-29 оспособимо, вратимо, купимо нове, модернизујемо наше старе апарате тако да и они остају у нашој употреби, јер су то српски мигови - истакао је Гашић.

Навео је да је економски напредак земље у највећој мери допринео стварању услова да се повећају улагања у Војску Србије, јер је на нивоу државног руководства успостављен консензус да је питање одбране земље предуслов сваког напретка и развоја.

- Нови вишенаменски борбени авион 'рафал' обезбедиће дугорочну заштиту ваздушног простора Републике Србије и допринети свеукупној безбедности наше земље и грађана - додао је он.

Гашић је истакао да треба имати у виду да су вишенаменски борбени авиони какав је "рафал", само део свеобухватног система контроле и заштите ваздушног простора у који спадају и савремени радарски и ракетни системи противваздухопловне одбране.

Говорећи о пословним резултатима у Одбрамбеној индустрији Србије у 2024. години, министар је рекао да је претходна година рекордна.

- Више од 1,4 милијарде долара су имали укупан промет фабрике наменске индустрије у 2024. години, што је за 70 одсто више него 2023. године. Неко ће да каже да је то у тренуцима када имамо оволико ратних жаришта широм света, нешто што се очекује.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО: 

РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: "Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер"

ДРУШТВЕНИМ мрежама круже вирални снимци у којима особа која се представља као радница на крузеру дели детаље из живота на броду. У једном таквом видеу поделила је низ фотки у којима тврди да открива тајне живота на крузеру и тако шокирала многе.

05. 07. 2025. у 11:33

Коментари (0)

ЛЕТОВАЊЕ У ГРЧКОЈ СЕ ПРЕТВОРИЛО У ДРАМУ ЗА МАЈКУ ИЗ СРБИЈЕ: Једно дете јој хоспитализовано у Солуну, друго остало само у Неос Мармарасу