СЛАВИМО СВЕТОГ МУЧЕНИКА ПОЛИЕВКТА: Заштитника пријатељске љубави, а верује се да данас обавезно треба урадити ово
СРПСКА православна црква и верници данас, 22. јануара, славе празник посвећен Светом мученику Полиевкту, хришћанском светитељу из 3. века.
Foto: Shutterstock
Црквени списи кажу да је јерменска земља наквашена крвљу многих хришћана који су вековима на том подручју страдали због своје вере. Ипак, прва крв која је за Христа била проливена ту била је, према предању, крв Светог Полиевкта.
Прича о животу овог светитеља и данас је једна од најлепших прича о пријатељству и снази братске љубави. Наиме, према легенди, Полиевкт је имао најбољег друга. Он се звао Неарх и био је хришћанин. Полиевкт није био крштен нити се претерано интересовао за духовне ствари. Био је млад и желео је пре свега да се добро проводи и што боље и лагодније живи.
Међутим, средином 3. века, у време цара Валеријана, почели су страшни прогони хришћана. Неарх је знао да ће ускоро доћи и до њега и мирно је чекао на смрт. Једина жалост му је, према предању, била та што није свог пријатеља успео да убеди у исправност своје вере и љубави према Исусу.
Када је Полиевкт сазнао шта ће се догодити Неарху и колико је чак и поред смртне опасности у којој се налазио његовом другу стало да он постане хришћанин, обећао је да ће се крстити. Ово је Полиевкту променило живот! У сну му се јавио Бог који је "скинуо с њега старо одело и обукао га у ново, пресјајно, и поставио га у седло крилатоме коњу".
Светитељ је ово схватио као знак да не треба да се крије! Отишао је у град и наочиглед свих исцепао цареву заповест о прогону хришћана, а затим је и полупао многобожачке кипове.
Затворен је и убрзо осуђен на смрт. Када је изведен на губилиште, у маси људи која је дошла да гледа погубљење, угледао је Неарха коме је, прича каже, тада викнуо: "Спасавај се, драги мој друже! Сети се завета љубави међу нама утврђенога!"
И Неарх је касније пострадао као мученик и постао светац. Празнује се 22. априла, само неколико месеци након празника посвећеног његовом нераздвојном другу Светом мученику Полиевкту.
Свети мученик Полиевкт заштитник је сваког искреног пријатељства и братске љубави. На његов празник људи се и данас често братиме и пријатељима поклањају мале знаке пажње како би им показали колико им је стало до њих.
Данас обавезно позовите пријатеље и вама драге особе! Чак и ако им не купите ништа, нађите се и проведите мало времена заједно. Јер, није ствар у даровима. Ствар је у пажњи и љубави коју показујемо и најситнијим гестовима. А то, сложићете се, нема цену.
((Телеграф/Стил))
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
ДАНАС СЛАВИМО САБОР СВЕТОГ ЈОВАНА КРСТИТЕЉА: Дан када се људи братиме и склапају кумства
20. 01. 2025. у 07:11
РУСКИ ВОЈНИ СТРУЧЊАК: Један удар "орешника" и "сармата" може да уништи читав НАТО у Европи
КОМБИНОВАНО лансирање ракетних система „сармат“ и „орешник“ способно је да неутралише целу војну инфраструктуру Северноатлантске алијансе у Европи, рекао је за руске медије Александар Степанов, војни стручњак Института за право и националну безбедност Руске председничке академије за националну економију и јавну управу (РАНХЕГА).
13. 05. 2026. у 12:29
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
"НЕ МОЖЕМО ДА ПОБЕДИМО, ПРЕЈАКИ СУ!" Путинов човек изненадио изјавом на руској државној телевизији
ПОЗНАТИ руски редитељ и пропагандиста Карен Шахназаров рекао је да Русија не може да победи Украјину, да је противник прејак и да је у интересу Русије да што пре оконча рат.
11. 05. 2026. у 19:09
Коментари (0)