ВАСКРСАВАО МРТВЕ, ДИВИЛИ МУ СЕ ЉУДИ И ДЕМОНИ: Данас празнујемо овог свеца, ево шта ваља да се данас уради

01. 02. 2025. у 07:19

СРПСКА православна црква и њени верници обележавају Светог Макарија Египатског, свеца из Мисирије за кога се верује да је имао моћ да мртве васкрсне из гроба.

ВАСКРСАВАО МРТВЕ, ДИВИЛИ МУ СЕ ЉУДИ И ДЕМОНИ: Данас празнујемо овог свеца, ево шта ваља да се данас уради

Фото: Shutterstock

Макарије Египатски био је византијски монах, аскета и писац, који је, као један од "отаца пустиње", утицао на ширење монашког идеала у Египту као и на његов даљи развој у оквиру хришћанства. Био је млађи савременик Антонија Великог, а отац му је био свештеник. Оженио се са 19 година, али му је супруга умрла непосредно након женидбе. Пошто јој је обећао верност до краја живота, а како није желео да дође у искушење, одлучио је да оде у пустињу, где је живео чак 60 година.

Предање каже да га је због аскетског живота, упорности и издржљивости коју је показао, Бог наградио даром да може да васкрсава мртве. Кад су га питали, зашто је толико сув и кад једе и кад не једе, он одговори: "Од страха Божијег". Толико је успео да очисти свој ум од злих помисли и срце од злих жеља да га је Бог обдарио даром чудотворства. Његово смирење задивљавало је људе и демоне.

По повратку у цивилизацију са 80 година, Макарије је, према легенди, ишао од места до места и помагао да се васкрсну хришћани који су убијани само због исповедања своје вере. Макарије је живео деведесет седам година. Пред смрт су му се јавили из оног света свети Антоније и свети Пахомије и наговестили му да ће кроз девет дана умрети, што се и догодило. Још му се пред саму смрт јавио херувим који му је открио у визији блажени свет небески, похвалио труд и врлину његову и рекао му, да је послат да му узме душу у Царство небеско. Умро је 390. године.

На дан Светог Макарија Египатског ваља се у миру помолити богу и обавезно учинити неко добро дело у част једног од највећих подвижника.

БОНУС ВИДЕО: СВЕЧАНО У ПАРИЗУ: Најрадоснији хришћански празник прослављен у цркви ''Свети Сава''

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Сада је дефинитивно пукло савезништво САД и Украјине: Зеленски урадио нешто незамисливо

Сада је дефинитивно пукло савезништво САД и Украјине: Зеленски урадио нешто незамисливо

УКРАЈИНСКО руководство, након више од годину дана напора да одржи стабилне односе са администрацијом председника САД Доналда Трампа, јавно је признало крах досадашњег партнерства.

20. 04. 2026. у 20:41

Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: Закон је јасан, то је обавеза

Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: "Закон је јасан, то је обавеза"

БУДУЋИ мађарски премијер Петер Мађар изјавио је да ће се његова земља поново придружити Међународном кривичном суду и бити спремна да спроводи налоге за хапшење, укључујући и онај који се односи на израелског премијера Бењамина Нетанјахуа.

20. 04. 2026. у 20:04

Потврђена идиоткиња! Рус извређао Мелонијеву, Италија упутила протест: Фашистички олош, издала бираче

"Потврђена идиоткиња!" Рус извређао Мелонијеву, Италија упутила протест: "Фашистички олош, издала бираче"

ИТАЛИЈА је упутила оштар протест Русији након увредљивих изјава руског ТВ водитеља на рачун премијерке Ђорђе Мелони, док јој је председник државе пружио подршку и осудио скандалозне коментаре.

22. 04. 2026. у 08:44

Коментари (0)

Најзгоднија преваранткиња 21. века донела шок-одлуку! Свет је затечен, после најновијег скандала је нестала, а сада...