ЦИКЛУС ПРЕДАВАЊА У САНУ: Аустроугарско виђење Балкана у Великом рату
Циклус предавања „Југославија – континуитет, искушења, оспоравања” који се одржава у Српској акадмеији наука и уметности биће отворен у среду предавањем др Душана Фундића „Аустроугарско виђење Балканa у Великом рату”. Организатори циклуса су Балканолошки институт САНУ и Српска академија наука и уметности.
Фото Драган Миловановић
Душан Фундић, виши научни сарадник Балканолошког института САНУ и добитник награде „Вацлав Фелчак и Хенрик Верешицки“ за најбољу књигу из историје Средње Европе у претходне три године коју додељују Јагелонски универзитет у Кракову и Пољско историјско друштво, говориће о основним правцима размишљања доносилаца спољнополитичких одлука у Аустроугарској о Балканском полуострву и његовој будућности током Првог светског рата. Посебна пажња биће усмерена на аспекте јужнословенског питања и биће истакнут значај источне обале Јадранског мора у стратешким замислима Беча, као и идеје о успостављању хегемоније на Балкану, или барем на његовом западаном делу, као најважнијег ратног циља Двојне монархије.
Како би наведене теме биле стављене у одговарајући истраживачки оквир, предавач ће указати на важност околности које су настајале као последица сложеног унутрашњег уређења Аустроугарске и скренуће пажњу на то ко су заправо били доносиоци одлука. Тиме се посебно мисли на важност неслагања и сукоба између Министарства спољних послова и аустроугарске Врховне команде, али и постојећих фракција унутар наведених тела, значај „мађарског фактора“ у обликовању спољне политике, међузависност унутрашње и спољне политике Аустроугарске, те на међусобнe притиске и супарништва између савезничких држава Немачке, Аустроугарске и Бугарске која су имала значајног утицаја на развој планова о Балканском полуострву.
Поред наведених тема биће указано и на значај 1914. године, као настанка новог оквира за разумевање Балканског полуострва унутар Двојне монархије и уз то ће бити понуђена анализа постојећих предубеђења и предрасуда које су аустроугарске елите имале о балканским државама и народима као и њихов особени развој током Великог рата.
Препоручујемо
ВЕЛИКА ТРАГЕДИЈА: Српски војник страдао у нападу на базу УН у Либану
04. 06. 2026. у 09:49
НОВА ОЛАКШИЦА ЗА ПУТНИКЕ: Један "таг" за наплатну рампу кроз Србију и Републику Српску
04. 06. 2026. у 08:19
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ЕПСКИ ДЕБАКЛ! Арина Сабаленка избачена са Ролан Гароса
НАЈБОЉА тенисерка планете Арина Сабаленка неће се такмичити у завршници Ролан Гароса.
03. 06. 2026. у 15:48
КРАЂА ВЕКА У НБА! Никола Јокић овакву неправду није заслужио, брука и срамота
НБА лига донела је одлуку о МВП играчу НБА лиге!
17. 05. 2026. у 16:04 >> 16:14
НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²
"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."
02. 06. 2026. у 21:24
Коментари (0)