ВЕЛИКИ УСПЕХ ЗА СРПСКО ЗДРАВСТВО: Три наше научнице добитнице најпрестижније награде за достигнућа у медицини
Најпрестижнију регионалну награду у медицини "International Medis Awards for Medical Research", освојиле су три научнице из Србије - проф. др Ана Банко вирусолог Медицинског факултета у Београду, др Марија Ровчанин, гинеколог из ГАК Народни фронт и доц. др Александра Плавшић, алерголог Клинике за алергологију и имунологију УКЦ Србије.

Фото: Приватна архива
Међународна стручна комисија конкурса већ једанаесту годину награђује највећа истраживачка достигнућа лекара и фармацеута из држава средње и источне Европе.
Независни међународни жири ове године, разматрао је 251 научни рад и одабрао 18 финалиста , међу којима су српски лекари били најбројнији, њих седморо.
Свечана додела награда одржана је синоћ у Љубљани, а церемонију доделе ове престижне награде отворила је председница Републике Словеније Наташа Пирц Мусар.
Ана Банко, ванредни професор на Институту за микробиологију и имунологију, Медицинског факултета у Београду, једна је од добитница овогодишње престижне награде. Истраживачки рад којим је конкурисала за Медис Аwардс фор Едицал Ресеарцх објављен је у часопису "Frontiers in Immunology", под називом "Инфекција Епштајн-Бар вирусом као потенцијални показатељ присуства и клиничке презентације системског еритемског лупуса".
- Ово је награда и признање за научно достигнуће и велики труд који појединци и научни тимови улажу у истраживања. Није тако често да се наука на овај начин вреднује и награђује, па је тиме и њен значај већи. Рад за који сам награђена, део је трогодишњег научног пројекта РОЛЕРС који се изводио у Београду на Медицинском факултету, а у сарадњи са Клиником за реуматологију и Клиником за алергологију и имунологију УКЦ Србије. Овај пројекат део је првог позива Фонда за науку РС, а рађен је у веома изазовном периоду ковида, када је приступ пацијентима са системским аутоимунским обољењима био прилично отежан. Истраживали смо улогу инфекције вирусом Епштајн-Бар, народу познатом као изазивачем мононуклеозе, а који се све чешће доводи у везу са патогенезом системских аутоимунских болести. Награђени рад се бавио повезаношћу активне вирусне инфекције и лупуса. Резултати су показали несумњиву и значајну везу, а могли би помоћи у дијагностици и праћењу прогресије лупуса, као и идентификацији циљаних места за развијање будуће терапије. Поједини маркери ЕБВ инфекције показали су се и као индикатори одређених клиничких манифестација болести као што су лимфопенија и алопеција, што може послужити као још један дијагностички алат лекарима. Ово су рутински тестови, лако доступни, те се могу брзо имплементирати у постојеће протоколе - рекла је проф др Банко.

Доц. др Александра Плавшић, алерголог и клинички имунолог на Клиници за алергију и имунологију УКЦ Србије, још једна је добитница престижне Медис Аwардс награде. Истраживачки рад др Плавшић под називом "Инфламаторни фенотипови астме: како их можемо разликовати?", објављен је у часопису "Journal of Clinical Medicine" и фокусиран је на идентификацији фенотипова астме како би се боље разумеле јединствене карактеристике пацијената и врста присутне упале.
- Нисам очекивала награду, зато сам јако срећна, узбуђена и почаствована. Ово је велико признање за цео тим. Рад се односи на значај испитивања инфламаторних фенотипова у астми, која је једна од најпревалентнијих незразних болести данашњице. Рад је покушао да утврди различите биомаркере који нам помажу и олакшавају да се за на основу њих, за сваког пацијента понаособ утврди тачан фенотип болести, да се види како биомаркери у крви корелишу са инфлмацијом, која је најзначајнија одлика астме.То је јако битно и значајно, да би се установила најбоља индивидуална терапија, што је циљ данашње медицине - персонализовани терапијски приступ. Ова награда представља привилегију,
задовољство и мотивацију за мој даљи рад. Посебно бих захвалила свим пацијентима који су учествовали у овом раду, од којих сам много научила и даље свакодневно учим - истакла је доц. др Плавшић.
Докторка Марија Ровчанин, научни сарадник и специјалиста гинекологије и акушерства на Клиници за гинекологију и акушерство "Народни фронт", трећа је докторка из Србије која је синоћ у Љубљани награђена. Истраживачки рад др Ровчанин, под називом "Утицај бављења физичком активношћу на појаву постпорођајне депресије", објављен је у часопису "Depression and Anxiety".
- Почаствована сам и јако привилегована што сам имала прилику да будем део оваквог догађаја и да представљам своју земљу, ГАК Народни фронт и науку у Србији.Посебно сам емотивна јер је награду донела публикација која је проистекла из моје докторске дисертације. О овој тематици се доста говори у свету и најзад све више и код нас. Адекватан скрининг и превенција постпорођајне депресије уз постојање одговарајућих алата за детекцију и особља компетентног и обученог за рад са овом вулнерабилном групом пацијенткиња је кључан искорак за здравију заједницу. Ова тема не сме бити запостављена.Свака трудноћа, засебно, једно је непоновљиво, специјално и индивидуално искуство праћено често страхом од непознанице, самог порођаја и сусретањем са великом одговорношћу. Баш зато, приступ гинеколога акушера пацијенткињама захтева емпатију, разумевање и константно ослушкивање како тренутног емоционалног стања, тако и одржавање комуникације с пацијенткињама и након самог чин

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)