ИНСПЕКЦИЈА УШЛА У 35 ПРИВАТНИХ ДОМОВА, 18 ЗАТВОРИЛА: Појачан надзор установа за смештај старих
ПОСЛЕ трагедије у старачком дому уБарајеву, у којој је животе изгубило 11 особа, инспекцијске службеМинистарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања појачале суконтроле и затвориле 18 од 35 домова чији рад су контролисали.

Архива
Инспекција је "катанац" ставила на четири дома који су имали лиценцу ина 14 који су радили илегално.
Како наводе у Министарству, инспекција је затворила регистроване домове након што је утврђено да имају више корисника него што је дозвољено, да запошљавају мање особља него што прописи налажу, да смештају кориснике у импровизоване спаваонице, или да документацију не воде како би требало.
Када је реч о нерегистрованим домовима, како кажу у Министарству, само то што немају дозволу за рад је довољно да им се одмах забрани рад. У таквим случајевима не утврђују се друге неправилности - јер је, како истичу, постојање таквог дома противзаконито.

Фото Shutterstock
Плаћени смештај код приватника?
ПРЕДСТАВНИЦИ Удружења домова предложили су на недавно одржаном састанку у ресорном Министарству, да држава опет финансира смештај најугроженијих корисника и у приватне лиценциране установе, како би се смањиле листе чекања. Удружење је тражилио и укидање лимита у броја корисника, који је тенутно максимално 50 у приватним домовима, као и атегоризацију домова према квалитету, капацитетима и нивоу услуга. Један од захтева је и изједначавање статуса приватних и државних домова и увођење обавезе слања кварталних извештаја инспекцији.
Иначе, инспекција социјалне заштите Министарства од 2004. до данас затворила је 164 илегална дома.
- Инспектори би чешће требало да иду у контролу, не само непријављених домова. Али, домова има 300 а инспектора тек десетак - каже Радослав Миловановић, председник Удружења власника приватних домова.- Искуство показује да се на решења о забрани рада власници брзо оглуше, неки одмах сами откључају катанац, други спусте жалузине и наставе рад. Други се пресељавају да би заобишли прописе.
Премештај у друге установе
ПИТАЊЕ које често остане без одговора јесте каква је судбина корисника домова који су затворени. У Министарству наводе да, у зависности од процене угрожености корисника, инспекција може дати рок за исељење или наредити хитну евакуацију. У тим случајевима обавештавају се сродници корисника, а они без породице премештају се у друге установе социјалне заштите. У државним домовима, како нам је речено у Геронтолошком заводу, за њих често нема места зато што имају дуге листе чекања.
Озбиљан проблем у функционисању домова јесте и начин на који се добијају потребне потврде о испуњавању стандарда.
- Проблем је што се не схвата да и инспекцијски надзор и пружаоци услуга постоје због корисника - каже Миловановић. - Поједини домови испуњавали су у почетку све стандарде, али су спустили критеријуме, како би смањили трошкове. Лако је утврдити да ли домови функционишу у сивој зони, јер све пише у завршном рачуну: и за колико радника су плаћани доприноси и колики је био промет. Ако, на пример, дом има 50 корисника промет би требало да буде између 30 и 40 милиона динара. Уколико је у завршном рачуну наведена вишеструко мања сума, зна се да дом не послује по закону. То мора да се санкционише брзо и ефикасно, опсежном акцијом.
Лоша ситуација у многим приватним домовима, добрим делом последица је и застарелости Правилникуа о лиценцирању организација социјалне заштите:
- Због тога инспектори често измишљају правила која је немогуће испоштовати у пракси, а исти прописи морају да важе за све, а не да се једнима "гледа кроз прсте" док се други кажњавају. И дом у Барајеву у коме се догодио пожар био је међу привилегованима, чим је власник у децембру продужио лиценцу а није имао потребну документацију. Ред мора да постоји, као и да се доследно примењују закон и правилник. Инспекторима треба да буде забрањено да усмено дају дозволе дому за пријем корисника пре него што добије званично решење.

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (0)