ПРЕВИРАЊА У СВЕТУ ИЗИСКУЈУ ЈЕДИНСТВО: Сабор СПЦ се посветио духовним последицама ратних сукоба и страдању православних хришћана
НА овогодишњем заседању Сабора СПЦ, које је одржано од 13. до 17. маја у Београду, посебна пажња посвећена је положају и проблемима Цркве како у Србији и Републици Српској, тако и у суседним државама и у дијаспори, а патријарх Порфирије поручио је да тренутна превирања у свету изискују непоколебљиво јединство.

Foto: SPC
- Сада, више него икада, морамо сведочити да је Црква Сабор. Она, дакле, сабира, не дели, не поистовећује се ни са једним фрагментом; она је целина верног народа, она премошћује разлике и мири - навео је Порфирије.
Како је додао, мора се сведочити да јединство Цркве превазилази све земаљске поделе.
- То јединство се чува - не појачаним бављењем, нити поистовећивањем са световним питањима и недоумицама, него пророчком дистанцом од свих овоземаљских "сотириологија". Јединство се чува братским саветовањем, поштовањем нашег црквеног предања и апостолске вере и молитве које нас конституишу као Цркву Христову - навео је он.
Пријем код Карађорђевића
РЕДОВНО заседање Сабора СПЦ одржано је у Храму Светог Саве у Београду, од 13. до 17. маја, а 14. маја у крипти Храма Светог Саве започео са радним делом заседања. Током заседања, по већ утврђеној традицији, епископи су посетили краљевски дом Карађорђевића, на позив престолонаследника Александра Карађорђевића, у чије име их је као домаћин дочекао принц наследник Филип Карађорђевић.
Како је додао, када се сабирају у Сабор, не представљају појединачне епархије као изоловане административне јединице црквеног управљања, већ као носиоци једног и недељивог епископата Христовог, сведочећи о саборној пуноћи Цркве која се пројављује на сваком месту.
- Не састајемо се, стога, само ради расправе о административним питањима црквеног живота већ првенствено ради заједничког духоносног расуђивања о животу Цркве Христове у нашем историјском времену и простору - поручио је патријарх Порфирије.
Сабор се, и ове године, позабавио духовним последицама ратних сукоба широм света те је поново подсетио релевантне међународне институције на страдање православних хришћана у Украјини, Сирији, Палестини и код нас, на Косову и Метохији.
Апелују на све који имају моћ, да спрече даља крвопролића, мржњу, нетрпељивост, неправду и безакоње.
Седница тела за довршење Храма
ТОКОМ Сабора одржана је и седница Централног тела за довршење Спомен-храма Светог Саве на Врачару, којом приликом је примљен извештај овог тела о свим досадашњим радовима извршеним прилозима верника и уз помоћ државе, као и о преосталим радовима неопходним да се изведу у години пред нама.
Сабор је прихватио предлоге Комисије за припрему предлога за проглашење светих СПЦ, те ће тако у Диптихе светих бити уписани Никодим, епископ далматински, затим исповедник вере протосинђел Кирил (Цвјетковић), свештеник Михаило Барбић, парох кртољски, свештеник Илија Родић, преподобномученик Јован Стјенички, Света и блажена Ана, мајка Светог Василија Острошког, мученици решковачки пострадали од Турака 1688. године, преподобномученици и мученици рмањски и мученици гаравички и бихаћко-петровачки.
Како је саопштено из СПЦ, као и ранијих година, посебна пажња је посвећена извештају о стању у српској јужној покрајни.
- Надовезујући се на ову тему, а потврђујући нераскидиву везу са извориштем нашег духовног и националног идентитета, оличену у личностима наших светих владара, Сабор је установио и једно ново одликовање - Орден Светог кнеза Лазара - које ће се додељивати члановима Цркве за опште заслуге - наводи се у саопштењу.
Додаје се да је Сабор показао и бригу око унапређења духовног живота и организације СПЦ у расејању.
Како је наведено, у том духу, Сабор је обратио нарочиту пажњу извештајима о архипастирском раду архијереја у дијаспори, као и о завршетку правних и црквено-правних процеса у САД и у Великој Британији.
Сабор је констатовао неопходност да се настави процес црквено-правног уједначавања и у правним системима других држава широм дијаспоре у којима СПЦ има своју јурисдикцију.
Саслушани су и анализирани извештаји о раду Светог архијерејског синода и епархијских архијереја, као и извештаји о раду Патријаршијског управног одбора, Патријаршијске библиотеке, Музеја и Архива Српске православне цркве, као и добротворне фондације "Човекољубље" и других фондација, установа и служби СПЦ у протеклом периоду.
У том смислу Сабор је са дужном пажњом и бригом разматрао могућности унапређивања рада црквених завода и јединица.
У саопштењу се наводи да је Сабор саслушао извештаје о раду свих образовних установа СПЦ, као и извештај саборске Комисије којој је поверено да припреми предлоге за реформу плана и програма средњошколског образовања у богословским школама СПЦ.
По саслушању, Сабор је прихватио закључке рада односне Комисије и донео одлуку о увођењу система четворогодишњег средњошколског образовања у српским православним богословијама који ће са применом започети већ од 1. септембра школске 2025/26. године.
Сабор је поклонио пажњу и питању измена и допуна 14. и 15. члана Устава Српске православне цркве који се тичу назива епархија и титулатуре епископа.
Јубилеји на литургијским сабрањима
ОВОГОДИШЊЕ заседање Сабора СПЦ протекло је у атмосфери обележавања два велика јубилеја - 1.700 година од Првог васељенског сабора у Никеји и 850 година од рођења Светог Саве, првог српског архиепископа и просветитеља. Како се додаје, оба јубилеја биће прослављена у току ове године литургијским сабрањима, као и научним скуповима, пригодним академијама, конференцијама, округлим столовима и изложбама у Београду и у епархијама СПЦ.
Како се наводи у саопштењу, у Светом синоду мандат је престао митрополиту браничевском Игњатију и архиепископу горњокарловачком Герасиму, чиме ће они постати чланови заменици у наредном периоду.
Као чланови Синода у досадашњем мандату остају митрополит зворничко-тузлански Фотије и митрополит рашко-призренски Теодосије, а за нове чланове у предстојећем двогодишњем мандату изабрани су митрополит бачки Иринеј и епископ будимљанско-никшићки Методије.

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.
08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.
07. 07. 2025. у 18:33

"ПРОНАЦИСТИЧКА ПРОШЛОСТ, УСТАШКИ СИМБОЛИ" Французи о Хрватској после Томпсона: "Усташе убиле стотине хиљада Срба, Рома, Хрвата"
ФРАНЦУСКЕ новине "Le Monde" оштро су критиковале Хрватску после концерта Марка Перковића Томпсона, упозоривши да Хрватска показује све већу толеранцију према пронацистичкој прошлости из времена НДХ.
08. 07. 2025. у 17:43
Коментари (0)