ИЗБАЦИТИ СВЕ ШТО ЗАТИРЕ ТРАДИЦИЈУ И ПОДСТИЧЕ ЗАБОРАВ: Анализа "Новости" шта би требало да донесу измене закона о уџбеницима

Љиљана Бегенишић

20. 05. 2025. у 10:34

НАСТАВНИ програми за српски језик и књижевност, историју и географију, требало би да буду подршка националним интересима наше земље, да за њих знају и ђаци, а не да буду непрепознатљиви у наставном програму. Да би се написали нови наставни планови и програми потребно је окупити најеминентније истраживаче из области које су кључне за разумевање националног идентитета који би "претресли" садашње садржаје и објективно и без уношења идеологие и политике, написали нове.

ИЗБАЦИТИ СВЕ ШТО  ЗАТИРЕ ТРАДИЦИЈУ  И ПОДСТИЧЕ ЗАБОРАВ: Анализа Новости шта би требало да донесу измене закона о уџбеницима

Фото: Н. Фифић

Ово су за "Новости" рекли стручњаци из различитих области коментаришући измене Закона о уџбеницима које је сачинило Министаво просвете и упутило их на јавну расправу.

Они истичу да ученици основне школе имају обиман програм испуњен многим академским знањима, а у малој мери садржајима који омогућавају да се у настави реализују циљеви образовања и васпитања који се односе на развијање националног идентитета, развијање свести и осећања припадности Републици Србији, поштовање и неговање српског језика, традиције и културе српског народа, поштовање и очување националне културне баштине.

Наши саговорници сматрају да би наставне планове и програме у националним уџбеницима требало да пишу стручњаци са универзитета у Србији, из САНУ, са института, из Матице српске...

Како каже историчар Александар Растовић, потребно је ангажовати најбоље истраживаче за хронолошке историјске периоде, од средњег века до модерног доба.

- У будућим наставним плановима и програмима не би смело да нам се догоди да пише да су балкански ратови било освајачки, да се умањује број српских жртава у НДХ, па да пише да је у Јасеновцу старадало мање од 100.000 Срба, иако је комисија одмах након Другог светског рата утврдила да их је страдало 500.000. Даље, не би смело да пише да је у Србреници начињен геноцид, и многе друге ставри којима се врши ревизија историје - напомиње Растовић.

Трибине о изменама закона

Измене Закона о уџбеницима предвиђају да их штампа државни издавач, да држава одређује малопродајну цену, да се у наставу уводе поступно, почевши од наредне школске године, с тим што ће постојећи уџбенции бити у употреби док се нови не уведу... Јавна расправа о овим изменама закона почела је 15. маја, трајаће до 4. јуна, а о овој теми расправљаће се на трибинама у Краљеву, Новом Саду, Крагујевцу и Београду.

Исто тако треба поступити када је у питању писање нових наставних планова и програма из других националних предмета, према законским изменама у ту групу спадају предмети за основну школу - историја, географија, српски језик и књижевност, матерњи језик, матерњи језик и књижевност, свет око нас, природа и друштво, музичка култура.

Како нем је рекла др Оливера Крупеж, професорка српског језика и књижевности, Србија би требало да има школски систем у којем ће промовисати своје вековне и суштинске националне и традиционалне вредности - систем који ће бити отворен за све што га може унапредити без одрицања од сопствених и од општељудских вредности.

- Иако је природно да се тежи ка новим моделима образовања, у њима је неопходно задржати равнотежу између иновација и традиције, националних и наднационалних циљева - сматра ова професорка. - Свет је изложен променама, па се и национални програми морају мењати, али никако у смеру супротном од националних интереса. Не треба да се закопавамо у националној прошлости, али јој свакако треба дати одређени простор и значај, како не бисмо изгубили културу сећања и свест о себи. Губитак равнотеже је погубан, мора постојати граница преко које не сме да се пређе када је у питању очување националног идентитета и културног наслеђа.

Када је реч о новом Нацрту Закона о уџбеницима, наша саговрница каже да није видљиво шта је циљ измена стога што проблем не лежи у томе ко штампа уџбенике, него у томе ко и на основу којих критеријума поставља образовне и васпитне циљеве и ко креира наставне програме.

- Време је да се стане на пут страним издавачима који су се уплели у процес креирања наставних програма, успоставили контролу над наставним и другим садржајима важним за образовање - готови годишњи и оперативни планови мимо методичких постулата, готове припреме за час, материјали за такмичења и др. - и који су, захваљујући енормном профиту, изградили чврсту дистрибутивну мрежу и увели закулисне радње о којима се много говори и зна не само у избор уџбеника - каже др Оливера Крупеж.

Она нагалашава да сукоб интереса није присутан само на релацији аутор - издавач, већ је много значајнији у домену учешћа у радним групама за предлоге програма и другим улогама у дугом ланцу од наручиоца до корисника.

- Сви су заклоњени иза компетенција чланова комисија за програме који су уједно, највећим делом и аутори уџбеника, што је директан сукоб интереса - каже наша саговорница. - Суштински је важно питање да ли је један национални издавач гаранција квалитета уџбеника и уређенијег образовања, јер пропусте у наставним програмима не може исправити ни најбољи аутор уџбеника.

Она, такође, указује на проблем који дуго траје, а то је мали број часова српског језика и књижевности у образовном систему, па истиче да је важније уредити наставни програм и повећати број часова из овог предмета него штампати додатне уџбенике.

- Предмет српски језик и књижевност у највећој мери може да допринесе изградњи личног, културног и националног идентитета младих - истиче наша саговорница. - Број часова српског као матерњег језика најмањи је у свету, а није могао да се повећа под изговором да су ученици оптерећени бројем часова. У међувремену, недељни фонд часова за ученике знатно је повећан увођењем којекаквих изборних и факултативних предмета који су обавезни...

Када је реч о лектири, наша саговорнца истиче да се
вредност лектире може мерити посредством капацитета за развијање љубави према књижевности, за подизање естетског и доживљајног нивоа у разумевању књижевног дела, за развијање језичких вештина, развој хуманистичке личности, неговање културе сећања.

- Збрка наслова у којима се наши ученици не препознају, нити им могу побудити емоцију, већ има видљиве последице - напомиње она. - Катастрофални пад нивоа разумевања прочитаног, сиромашење речника, говорна и писана (не)култура, прикривају се спуштањем критеријума и оцењивања и структуре завршних тестова, притисцима на наставнике у виду препорука за оцењивање итд. У програмима за српски језик и књижевност уочљиво је систематично редуковање садржаја од националног интереса и присуство скривеног курикулума у уџбеницима којим се подржава потирање националног идентитета и културног наслеђа. У две узастопне реформе наставних програма неки наслови су изостављени, а неки замењени делима "неутралног" садржаја, без одговарајућих потенцијала за обраду у настави. Уместо непосредно и уметнички јасно исказаних историјских околности и чињеница, присутни су пречишћени наслови и одломци којима се нуде спорне скривене поруке: да српски народ никада није био угњетаван, да се није борио нити је страдао у светским ратовима...

Оливера Крупеж каже да се намеће утисак да се кроз наставне планове и програме затире свест о традиционалним српским вредностима и подстиче заборав.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: Путин убија много украјинских војника

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.

08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.

07. 07. 2025. у 18:33

Коментари (0)

15 година извештавања о одрживом пословању