ТРИБУНАЛ ЗА РУСЕ ПО РЕЦЕПТУ ЗА СРБЕ: Шта спаја Међунарони кривични суд за бившу Југославију и актуелни везан за Русију

Борис Субашић

25. 05. 2025. у 07:00

МЕЂУНАРОДНИ кривични суд за бившу Југославију, познатији као Хашки трибунал (МКСЈ) основан је пре 32 године, 25. маја 1993. резолуцијом Савета безбедности УН, иако он нема легитимитет да оснива међународне кривичне судове.

ТРИБУНАЛ ЗА РУСЕ ПО РЕЦЕПТУ ЗА СРБЕ: Шта спаја Међунарони кривични суд за бившу Југославију и актуелни везан за Русију

Фото: Printscreen

Било је то доба врхунца глобалне империје САД која је силовала међународно право и заменила га сопственим правилима.  По сличном рецепту ЕУ је 9. маја објавила да су окончане припреме за оснивање суда за "руске ратне злочине" у Украјини.

САД су у мају 1993. заобишле Генералну скупштину УН, која једина има право да оснива међународне судове, јер би јавна расправа о трибуналу за ратне злочине на простору бивше Југославије довела у питање намеру да СР Југославија и генерално Срби, буду унапред осуђени.

Идентичан процес стварања нелегалног суда, овога пута за Русију, од нелегитимних институција управо сада се окончава на нивоу Европске уније. На састанку високих функционера ЕУ, Савета Европе и украјинских званичника у Лавову 9. маја, истовремено са парадом у Москви на којој је обележаван Дан победе над Хитлеровом коалицијом, озваничено је да су завршене све припреме за "трибунал против Русије" који ће почети да ради 2026. а седиште ће му вероватно бити у Хагу.

На Дан Европе, Европска комисија, коју су представљали комесар Мајкл Мекграт и шефица дипломатије ЕУ Каја Калас, Савет Европе, премијер Украјине Денис Шмигаљ и представници међународне коалиције држава окупили су се у Лавову како би званично подржали оснивање Специјалног трибунала за злочин агресије против Украјине.

Фото: Европска комисија

Мајкл Мекграт и Каја Калас из Европске комисије и председник Савета Европе Ален Берсе најављују почетака рада Трибунала који ће судити руском руководству

Урсула фон дер Лајен, председница Европске комисије, изјавила је: "Док славимо Дан Европе, приближавамо се правди за народ Украјине. У потпуности стојимо иза Специјалног трибунала, да позове на одговорност оне који су чинили гнусни злочин агресије против Украјине. Народ Украјине заслужује правду и ми ћемо учинити све што је у нашој моћи да је добију". Трибунал ће имати овлашћење да истражује, гони и суди руским политичким и војним лидерима, који сносе највећу одговорност за злочин агресије против Украјине, истог дана саопштила је Европска комисија.

Фото ec.europa.eu

 

Тиме је озваничено оснивање трибунала који треба да пресуди руководству Русије, али и Белорусије и Северне Кореје "ако докази покажу да су играли значајну улогу у злочину агресије против Украјине". Суд ће, како је најављено, деловати у оквиру Савета Европе, међународне организације основане у Лондону 1949, у јеку Хладног рата, са циљем да "подржава људска права, демократију и владавину права у Европи". 

Ова формално општеевропска организација данас има 46 држава чланица и у случају суда за Русију треба да одигра улогу Уједињених нација из времена стварања Хашког трибунала за Југославију. Европска комисија, влада ЕУ, на себе је преузела улогу Савета безбедности, иако Савет Европе није, бар формално, институција ЕУ нити јој је Комисија надређена.

Фото Архива

Седиште Савета Европе у Стразбуру

- Трибунал ће бити основан у оквиру Савета Европе и финансиран од групе држава које га подржавају, изван чланства у Савету Европе, у сарадњи са Украјином. Оснивање Специјалног трибунала путем Савета Европе има за циљ да осигура да он буде међународни, независтан и легитиман. Надлежност Специјалног трибунала биће заснована на територијалној надлежности Украјине - стоји објашњење на сајту СЕ.

На састанаку у Лавову потврђено је да тај трибунал већ има статут, изворе финансирања и скоро комплетирано особље за почетак рада у 2026, а Каја Калас је запретила у стилу Медлин Олбрајт: "Сваки центиметар руског рата је документован. Тиме се не оставља простор за сумњу у очито руско кршење Повеље УН. Не оставља места некажњивости. Руска агресија неће проћи некажњено".

Фото: Друштвене мреже

Иста пропагандана матрица, само су Срби замењени Русима

У преводу, то значи да су докази о руској кривици спремни јер је припрема Специјалног трибунала против Русије почела само шест дана након почетка сукоба у Украјини! "Евроџаст", Агенција ЕУ за сарадњу у кривичном правосуђу, иако ненадлежна за руски и украјински простор, иницирала је стварање тима за истраживање наводних злочина Русије.

- Само три недеље након почетка рата, "Евроџаст" је подржао оснивање заједничког истражног тима (ЈИТ) за наводне тешке међународне злочине почињене у Украјини. Брзина којом је ЈИТ основан између Украјине, Литваније и Пољске, након чега је уследило брзо чланство још четири земље (Естоније, Летоније, Словачке и Румуније), учешће Међународног кривичног суда, а касније и "Европола", и Меморандум о разумевању са САД, послали су јасну поруку да се неће штедети напори у прикупљању доказа и извођењу одговорних пред лице правде - наводи се на сајту "Евроџаста".

У овом подухвату били су тада изузетно ангажовани амерички представници јер се Бајден који је учествовао и у фарси стварања Хашког трибунала, очигледно надао да ће Русија бити брзо поражена у прокси рату и да ће Путин, као некада Милошевић, завршити у затвору у Схевенингену. Међутим, Русија није побеђена ни после три године неограничене помоћи Бајденове администрације и НАТО украјинској страни. Амерички бирачи су казнили глобалистичке ратне хушкаче и изабрали суверенисту Трампа за председника. Његова администрација је из корена променила политику и уместо подстрекавања рата покушава да посредује у постизању мира. ЕУ као да то није приметила и упорно наставља са припремама за трибунал против Русије, што сигурно не доприноси преговорима о миру.

Фото Танјуг/АП

Изложба заплењене западне ратне технике у Москви

- Овде је реч о методологији којом је основан Хашки трибунал на начин који није предвиђен Повељом УН, по којој међународне кривичне судове може да оснива искључиво Генерална скупштина УН. МКСЈ је основан одлуком Савета безбедности, што је било нелегално и нелегитимно. Али, САД су у том тренутку биле светски хегемон и силом су наметнуле владавину правила које су саме донеле. Сада имате репризу тог насиља над правом јер такозвани Специјални трибунал за Русију оснива Савет Европе који уопште не може да оснива судове! Бајденова администрација јесте подржавала стварање те копије Хашког трибунала који је био под апсолутном контролом Вашингтона, али сада је на власти Трамп који не прихвата да Бела кућа буде на челу било каквог суда против Русије - каже наш угледни адвокат Горан Петронијевић, са огромним искуством из Хашког тррибунала који је његову злоћудну машинерију упознао изнутра.

Фото В. Данилов

Адвокат Горан Петронијевић

Он наглашава да су се неолиберали из САД после Бајденовог пораза преселили у ЕУ где се понашају као у време када су неприкосновено владали униполарним светом.

- Европа је контаминирана неолибералним глобалистичким кадровима који су у избеглиштву напунили Лондон, Брисел, Париз, Берлин и одатле делују. Они желе стварање трибунала против Русије који ће контролисати на начин на који је Вашингтон контролисао МКСЈ, као џубокс: убациш паре и наручиш музику, односно пресуду. Само су једну "ситницу" заборавили: Америка је имала силу којом је могла да намеће правила, а ЕУ без САД немају силу. С друге стране, она се оваквим потезима супротставља двема великим силама, Русији и Кини директно, а индиректно и Сједињеним Државама - додаје Петронијевић.

Он указује да састанак у Лавову и најава почетка рада трибунала за Русију нису случајно темпирани уочи преговора у Истанбулу.

- То је још један у низу ратнохушкачких поступака неолиберала Европе, који покушавају да на све начине минирају мировне преговоре. Њихов велики проблем је Трампово признање да Русија није искључиви кривац за сукоб, већ да је то "Бајденов рат" који он жели да заврши. То је веома велика ствар, први корак у могућности да се разговара о миру, али ЕУ је сада преузела ратнохушкачку улогу због силних неолибералних глобалистичких избеглица из САД. У време борбе суверенизма и либералног глобализама најоштрија борба води се у Европи која је под утицајем дуготрајне индоктринације Лондона и Вашингтона постала већи католик од папе. То је класичан "штокхолски синдром", када жртва-талац преузима логику насилника-отмичара и оправдава оне његове поступке којих се овај сам одриче - закључује Петронијевић.

ГЛОБАЛИЗАМ И ПРИМЕНА СИЛЕ

СВЕТОМ у коме смо живели последњих 30 година владала је нерегуларна правна ситуација која је довела до тоталне несигурности и примене силе, наглашава адвокат Петронијевић:

- Неолиберални глобализам је разорио међународно право у три фазе. Прва је да уколико међународно право подражава интерес хегемона у неком тренутку, онда се оно примењује. У другој фази, уколико међународно право не одговара интересу хегемона, тада он уместо међународно-правних норми договорених у складу са актима УН, примењује правила која сам напише. На такав начин САД су применом силе основали Хашки трибунал. У трећој фази хегемон отворено намеће правила, а затим мења и њих чим не одговарају тренутном интересу. То онда не могу више да прате ни њихове полтронске државе и тотална несигурност доводи до интервенционизма, примене силе. То су правила глобализма.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година (ФОТО)

ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: "Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година" (ФОТО)

ЖЕНА по имену Хејли Хупер открила је да јој самопоуздање „уништава“ љубавни живот јер мушкарци сматрају да је „превише застрашујућа“.

23. 05. 2025. у 18:06

Коментари (0)

МАЈКА ДВОЈЕ ДЕЦЕ БРУТАЛНО УБИЈЕНА У СВОМ СТАНУ: Сатима је мучена, а убио је човек којем је веровала