ОВО ЈЕ ПЕТ ЗАБЛУДА О КЛИМА УРЕЂАЈИМА: Ево шта треба да урадите пре него што их укључите
ТОКОМ врелих летњих месеци клима уређаји постају неизоставан део домаћинстава, јер све више доприносе удобности у затвореном простору. Ипак, њихова правилна, здрава и енергетски ефикасна употреба и даље је обавијена бројним заблудама.

Фото: Shutterstock
Компанија ЛГ саставила је листу најчешћих митова о клима уређајима – и разјаснила шта од тога није тачно.
Мит број 1
Када користимо климу, не морамо да проветравамо просторије.
Многи погрешно верују да клима уређај не само да хлади или греје простор, већ и уноси свеж ваздух споља. У стварности, већина клима уређаја нема функцију проветравања – они само круже ваздух унутар просторије, хладе га или греју, притом га филтрирају и одвлажују. То значи да је проветравање и даље неопходно, чак и када клима ради.
Лети је најбоље отворити прозоре рано ујутру или касно увече, када је напољу хладније. Најефикасније је направити промају, јер се тако простор брзо и темељно проветрава, без значајног повећања унутрашње температуре.
Мит број 2
Клима брже хлади ако подесимо температуру на јако ниску вредност.
Многи мисле да ће просторија брже да се охлади ако климу подесе на најнижу могућу температуру. То је велика заблуда. Клима уређај не хлади брже када се постави на 16 степени уместо на 24 – само ће радити дуже да достигне ту ниску температуру.
Оно што може допринети бржем хлађењу јесте јаче подешавање вентилатора. Такође, важно је избегавати велике температурне разлике, јер се уз равномерну температуру постижу бољи резултати – и када је реч о удобности и када је реч о уштеди енергије. Зато се не препоручује потпуно искључивање климе током дана, чак и ако нисте код куће.
Мит број 3
Клима уређај је штетан по здравље.
Неки сматрају да клима изазива прехладе и респираторне проблеме, али ти ризици се могу лако избећи ако се уређај користи правилно. Иако је лети примамљиво драстично расхладити простор, важно је да разлика између спољне и унутрашње температуре не буде већа од 8 до 10 степени. На тај начин организам има времена да се прилагоди и мања је вероватноћа да ћете се прехладити. Такође, не би требало боравити директно испред млаза хладног ваздуха, јер чак и блажи пропух може изазвати прехладу.
Данас постоје и напредни модели клима уређаја са функцијом вештачке интелигенције (АИ Аир), који прате распоред људи у просторији и у складу са тим подешавају правац дувања. Функција Софт Аир, рецимо, аутоматски преусмерава ваздух када се достигне жељена температура, како хладан млаз не би био директан.
Здраву климу у просторији додатно омогућавају уграђени филтери у клими – они не само да чисте ваздух од прашине и алергена, већ код савременијих модела могу елиминисати и одређене микроорганизме. Међутим, ако се клима не чисти редовно, може постати идеално место за развој бактерија и гљивица, што потенцијално може изазвати и астматичне тегобе.

Foto: Shutterstock
Мит број 4
Клима се не мора чистити.
Многи верују да клима уређај не захтева посебно одржавање јер се сам чисти – али то није тачно. Филтере у унутрашњој јединици треба редовно прати или заменити, а измењивач топлоте повремено третирати специјалним средствима – првенствено ради очувања здравља укућана. Идеално је урадити то бар једном годишње, пре почетка летње сезоне, а ако уређај користите и за грејање – онда и на јесен. Ако желите да будете сигурни да клима стално дува свеж и здрав ваздух, бирајте уређаје са аутоматским функцијама чишћења, као што је "замрзавање", која отапа лед заједно са наталоженим нечистоћама – па клима остаје чиста и између два редовна сервиса.
Не треба заборавити ни спољну јединицу, јер се на њеним ламелама накупља прашина и прљавштина из огромне количине ваздуха која кроз њу пролази – чак и када ваздух не изгледа загађено. Иако запрљана јединица не мора одмах угрозити здравље, може повећати потрошњу струје јер смањује ефикасност уређаја – што се може одразити и на ваш рачун за електричну енергију.
Мит број 5
Клима може штетити кућним љубимцима.
Постоји бојазан да клима уређаји штете кућним љубимцима, али према речима ЛГ стручњака, истина је управо супротна – наравно, уз правилну употребу. Љубимци – попут паса и мачака – другачије регулишу телесну температуру од људи, па им летње врућине могу бити много опасније и чак изазвати топлотни удар. Клима уређаји помажу у спречавању тога, јер – за разлику од вентилатора – заиста хладе ваздух.
Правила су слична као и код људи: треба избегавати директан хладан ваздух и водити рачуна да разлика између спољне и унутрашње температуре не буде превелика. Редовно чишћење климе посебно је важно и због здравља љубимаца, јер бактерије и гљивице које се могу накупити у уређају штетне су и за њих.
(Блиц)
Препоручујемо

СПАС ОД ВРУЋИНЕ И ВИСОКИХ РАЧУНА: Ово је најкорисније дугме на клима уређају
05. 06. 2025. у 20:31

АКО ПЛАНИРАТЕ ПУТ У ГРЧКУ, ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Ево када су највеће гужве и како их заобићи
18. 06. 2025. у 08:20

ТРАМП ЖЕСТОКО УДАРИО НА ЕУ: Послао писмо Урсули фон дер Лајен, царине од 30 посто ступају на снагу 1. августа
ЦАРИНЕ од 30 одсто на сву робу која се из Мексика или земаља Европске уније увози у Сједињене Америчке Државе ступиће на снагу 1. августа, саопштио је данас амерички председник Доналд Трамп.
12. 07. 2025. у 14:55

ОТКРИВЕН УЗРОК ПАДА БОИНГА СА 260 ПУТНИКА: Аудио снимак пилота из кокпита само продубљује мистерију
ИСТРАЖИТЕЉИ су открили узнемирујуће детаље у оквиру прелиминарне истраге пада авиона компаније Air India, на лету 171, у којем је у јуну страдало 260 особа.
12. 07. 2025. у 15:36

СЛАВИМО ПЕТРОВДАН: Шта се данас не ради и шта треба умесити
СРПСКА православна црква и њени верници данас прослављају Петровдан, празник који је посвећен светим апостолима Петру и Павлу.
12. 07. 2025. у 07:34
Коментари (0)