НАШ "СУП" ЛЕТИ У ХАМБУРГ: Студенти машинства конструисали летелицу којом ће се представити на престижном такмичењу

Бранка Борисављевић

15. 07. 2025. у 12:38

СТУДЕНТСКИ тим "Беоавиа" са Машинског факултета Универзитета у Београду, на међународном такмичењу New Flying Competition 2025, које ће се одржати у августу у Хамбургу представиће беспилотну летелицу СУП, пројектовану у складу са захтевима високих стандарда авио-индустрије. Ваздухоплов је резултат вишемесечног рада и посвећености више од 70 студената, окупљених с циљем развоја иновативног решења у савременом ваздухопловству.

НАШ СУП ЛЕТИ У ХАМБУРГ: Студенти машинства конструисали летелицу којом ће се представити на престижном такмичењу

фото: Беаовиа

Летелица је конструисана као лагана, потпуно карбонска платформа са нискоположеним крилима, В-репом и увлачећим стајним трапом типа трицикл. Ове карактеристике омогућавају оптималну аеродинамичку ефикасност и високе перформансе у лету.

Са распоном крила од 3,5 метара и максималном брзином од 41 метар у секунди, СУП се истиче изузетном маневарском способношћу и издржљивошћу у лету, што је од кључног значаја за изазове које поставља ово међународно такмичење.

- Добила је име по Белоглавом супу, реткој врсти орла лешинара који је настањен и у нашем региону - објашњава Тара Ливаја, координатор - Прилагођена је за два главна изазова: маневарски и лет издржљивости. Међу захтевима које треба да савлада су "хоризонтална осмица", маневар са 3Г оптерећењем, једрење, као и лет на минималној и максималној брзини. При томе, мора да понесе терет минималне масе једног килограм, због чега треба да задовољи и аспекте као што су маса и запремина терета, а то подразумева и пажљиво планирање облика самог терета.

ИНОВАТИВНИ ПРОЈЕКТИ

"БЕОАВИА" је непрофитно студентско удружење посвећено развоју беспилотних летелица и ракета. Основано 2017. године, удружење окупља студенте различитих факултета Универзитета у Београду, који заједно раде на иновативним пројектима. "Беоавиа" је једини представник Србије на међународним ваздухопловним такмичењима и бави се истраживањем, пројектовањем и производњом беспилотних летелица и ракета за иста.

За тим "Беоавиа", престижно међународно такмичење је прилика да прикажу знање, вештине и посвећеност српских студената на глобалној ваздухопловној сцени. Ово је њихов трећи узастопни наступ, а претходни пројекти ОСА и КОС остварили су запажен успех. Летелица ОСА освојио је треће место у конкуренцији од 50 тимова из целог света.

- Овај пројекат није само резултат инжењерског знања, већ и искрене страсти, заједништва и жеље да померамо границе онога што студенти у Србији могу да постигну - каже Даниел Сојчић, координатор пројекта. - Радимо ово јер верујемо у знање, тимски рад и у то да млади људи могу да мењају свет, почевши од неба изнад нас.

Припреме за такмичење укључују вишемесечни развој концепта, тестирање и оптимизацију дизајна, као и симулације различитих летних режима. Пројекат окупља студенте различитих техничких и природно-математичких усмерења, који својим знањем и ентузијазмом активно доприносе сваком сегменту развоја.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВА ДУГОРОЧНА ПРОГНОЗА СТРУЧЊАКА: Ево када ће пасти снег у Србији и каква зима чека Европу

ПРВА ДУГОРОЧНА ПРОГНОЗА СТРУЧЊАКА: Ево када ће пасти снег у Србији и каква зима чека Европу

ПРЕМА првим прогнозама европских стручњака са сајта Severe Weather Europe, зиму 2025/2026 обележиће утицај слабе фазе Ла Ниње и вероватно слабији поларни вртлог. Ово значи динамичније кретање атмосферског притиска, што може омогућити хладније дане у Европи, али и у САД и Канади.

13. 08. 2025. у 09:59

ТРАМП У ОГРОМНОМ ПРОБЛЕМУ: Велики пех пред састанак са Путином на Аљасци

ТРАМП У ОГРОМНОМ ПРОБЛЕМУ: Велики пех пред састанак са Путином на Аљасци

ПРЕДСТОЈЕЋИ састанак између председника САД Доналда Трампа и руског председника Владимира Путина у петак на Аљасци долази у време када у америчкој администрацији готово да нема искусних стручњака за Русију, пише Фајненшел тајмс.

13. 08. 2025. у 11:24

Коментари (0)

ВРУЋЕ ЛЕТО ЗЛАТНЕ ХРВАТСКЕ ОЛИМПИЈКЕ: Одлепила за српским спортистом, уживају на егзотичним локацијама (ФОТО)