МЕЊА СЕ КАЛЕНДАР ДРЖАВНИХ ОБЕЛЕЖАВАЊА: Нови важни историјски догађаји биће уврштени следеће године
ВЛАДА Србије усвојила је данас предлог Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања да се у календар државних обележавања за 2026. годину уврсте и датуми од националног значаја, међу којима су Дан сећања на Србе страдале у злочиначкој акцији Бљесак и битка на Паштрику, као и други историјски догађаји који су дубоко утиснути у колективно сећање српског народа.

Фото: Д. Балшић
Министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Милица Ђурђевић Стаменковски изјавила је да се обележавањем ових датума не одржава само сећање на жртве и хероје који су дали животе за слободу, већ се шаље јасна порука да не пристајемо на заборав.
- Важно је да чувамо свој идентитет - то нас чини здравом, озбиљном и одговорном нацијом, која поштујући своју прошлост, гради снажну и сигурну будућност - поручила је министарка и председница Одбора Владе Србије за неговање традиција ослободилачких ратова Србије Милица Ђурђевић Стаменковски, саопштено је из министарства.
Министарка је истакла да се Србија све више окреће институционалном неговању културе памћења, као и да ће се у години пред нама радити на јачању свести о историјским истинама, уз поштовање према свим борцима који су се борили за слободу и очување српског народа.
- Наша дужност је да обележавамо догађаје који исписују странице наше историје и да млађим генерацијама оставимо у аманет знање, понос и самопоуздање које проистиче из истине. Зато ће Србија и у наредној години бити тамо где и треба да буде – уз свој народ, уз своје јунаке и на страни истине и части - закључила је Ђурђевић Стаменковски.
Како се наводи у саопштењу, поред сећања на страдале у војној злочиначкој акцији Бљесак и битке на Паштрику, одлуком Владе, у 2026. години, уз највише државне и војне почасти, обележаваће се и годишњица смрти кнеза Александра Карађорђевића, краља Петра II Карађорђевића, краља Александра I Обреновића, годишњица сећања на Сурдуличке мученике, Дан сећања на владавину кнегиње Милице, годишњица операције "Ваздушни мост", годишњице Маричке битке, битке на Плочнику, битке на Морави – Лесковачки противнапад, битке за Добруџу и битке код Костурина на Дојрану.
(Танјуг)

СКАНДАЛ У БРИТАНИЈИ, ПОРОДИЦЕ У ШОКУ: Директорка мртвачнице гледала цртани филм са мртвим бебама у својој кући
ЕЈМИ Аптон (38), оснивачица удружења Florrie’s Army у Лидсу у Енглеској, нашла се у центру велике афере након што су родитељи преминуле деце открили да су тела њихових беба држана у њеној кући уместо у мртвачници.
27. 08. 2025. у 17:50

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане
ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.
25. 08. 2025. у 13:15

ДИПЛОМАТСКИ СКАНДАЛ У ЕВРОПИ: Откривени агенти, радили за Трампа - познато шта им је био план
ДАНСКА влада је опозвала отправника послова САД у земљи након што су обавештајне службе тамо откриле да најмање три америчка држављанина раде на "операцијама утицаја" на Гренланду како би земљу удаљили од Данске и приближили САД.
27. 08. 2025. у 13:24
Коментари (0)