ДАНАС СЛАВИМО СВЕТОГ ЈОВАНА МИЛОСТИВОГ: На овај дан морате да урадите једну важну ствар
СРПСКА православна црква и њени верници данас обележавају празник посвећен Светом Јовану Милостивом, патријарху Александријском који је живео крајем шестог и почетком седмог века.
Фото: репринт ТВ Новости
Рођен је на Кипру у кнежевској породици и од детињства је васпитаван као хришћанин. Рано је остао без жене и деце, који су преминули па је остао сам.
Чувен је због милосрђа и благочешћа, а изабран је за патријарха александријског у време цара Иларија. Црквом је управљао десет година као истински пастир и чувао је од незнабожаца и јеретика.
Био је узор кроткости, милосрђа и човекољубља и говорио је: "Ако желиш благородства, не тражи га у крви него у добродетељи, јер је то право благородство".
Мислио је да Бог не може послушати њега ако он не послуша и не помогне убогима и невољницима. Забележено је и да се једном патријарх Јован сетио речи Христове: “ако принесеш дар свој к олтару и онде се опоменеш да брат твој има нешто на те”, те се онда сетио и да један од клирика ту у цркви има злу вољу на њега.
“Он брзо остави свете дарове, приђе томе клирику, паде му пред ноге и замоли за опроштај. И тек када се измири с тим човеком, врати се ка жртвенику”.
Када су Персијанци кренули на Мисир, свети Јован Милостиви је отпловио на Кипар, али се разболео и у свом родном месту на Кипру преминуо 620. године. Његове мошти пренете су најпре у Цариград, потом у Будимпешту и најзад у Пресбург.
Обележавају га све хришћанске цркве и сматрају га свецом доброте, због чега се верује да на данашњи дан треба да будете милостиви према сваком ко вам затражи помоћ.
Уколико сте са неким у свађи, или љути на некога ко вам је учинио нажао, опростите. Верује се да ко опрости, вратиће му се вишеструко благостање и срећа, а да ће отерати из вашег живота зло и несрећу.
БОНУС ВИДЕО
Препоручујемо
(МАПЕ) СТИЖЕ ЈАК ПОЛАРНИ ВАЗДУХ? Чубрило: "До уторка суво време, а после..."
13. 03. 2026. у 21:45
ВЕЛИКИ ПОЖАР У РИТУ ИЗМЕЂУ БЕОЧИНА И РАКОВЦА: Куће нису угрожене (ФОТО)
13. 03. 2026. у 20:01
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ХОРОР У ХРВАТСКОЈ: Сви се хватали за главу, Американац једва остао жив (ФОТО/ВИДЕО)
СТРАШНЕ сцене виђене су у комшилуку на кошаркашкој утакмици.
13. 03. 2026. у 19:25 >> 19:26
ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и "Иранци изађите на улице"
СПЕКУЛАЦИЈЕ о наводној смрти израелског премијера Бењамина Нетанијахуа појавиле су се јуче на друштвеним мрежама, а пренео их је хебрејски веб-сајт иранске новинске агенције Тасним. Шта се с њим догодило - одговор је стигао дан касније. Жив је и здрав и како поручује на првој конференцији од почетка рата - спреман је да борбе приведе крају.
12. 03. 2026. у 22:29 >> 22:37
Коментари (0)