У БЕОГРАДУ ОТВОРЕН ЦЕНТАР ЗА РЕГЕНЕРАТИВНУ МЕДИЦИНУ Лончар: Огроман искорак за здравство
НА ИНСТИТУТУ за реуматологију у Београду данас је отворен Центар за регенеративну медицину, а министар здравља Златибор Лончар рекао је том приликом да овај пројекат представља огроман искорак за српско здравство и нову еру у лечењу пацијената.
Фото: Танјуг/Дејан Живанчевић
- Велика ми је част и задовољство ссто данас, заједно са вама, отварам први Центар за регенеративну медицину у оквиру државне здравствене установе. Овај центар је резултат храбрости, стручности и посвећености целог тима и представља велики допринос читавом нашем здравственом систем - рекао је министар.
Фото: Танјуг/Дејан Живанчевић
Лончар је нагласио да је посебно поносан на тим Института за реуматологију, који је у сарадњи са Министарством здравља реализовао иновативан и јединствен подухват у изузетно кратком року.
Према његовим речима, Србија данас постаје лидер у региону увођењем савремених метода лечења у оквиру јавног здравства.
- Наши осигураници ће о трошку државе, добити најмодерније услове лечења. Институт за реуматологију поново показује да је установа врхунског знања и праксе - казао је министар.
Он је навео и да овај центар отвара врата ка новим правцима здравствених истраживања, терапијским могућностима и значајном напретку у лечењу.
- Ово је велики успех за наше лекаре и истраживаче, а највећу корист имаће пацијенти - нагласио је Лончар.
Додао је и да Министарство здравља остаје подршка свим новим иницијативама Института за реуматологију и другим здравственим установама које иду ка унапређењу услуга за грађане.
Фото: Танјуг/Дејан Живанчевић
Научник са Института Каролинска у Шведској, доктор Бенам Садеги, рекао је на отварању да је то први такав центар у дрззавној установи у Европи.
В.д. директора Института за реуматологију у Београду Бранко Бараћ казао је да је пројекат Центра за регенеративну медицину настао пре пет година уз формирање Републичке стручне комисије за регенеративну медицину и уз интензиван рад на успостављању регулативе.
- Уз подршку ресорног министра дошли смо до тога да сад имамо центар који ће у наредним годинама омогућити нашим болесницима најсавременије лечење хроничних рана, реуматских, дегенеративних и запаљенских болести, као и системских болести везивних ткива мезенхимним матичним ћелијама у комбинацији са најсавременијом биолошком терапијом - рекао је он.
Бараћ је нагласио и да је Центар за регенеративну медицину први државни центар такве врсте у Србији и једини такав у Европи у оквиру јавне здравствене установе и да има директну подршку државе и Министарства здравља.
Према његовим речима, центар ће пружати услуге пацијентима из Србије, али и региона.
- Данас смо имали част да центар отвори министар здравља, а наш гост био је и професор Садеги са Каролинског института у Шведској који је потврдио да овакав центар не постоји нигде у Европи у оквиру државне установе - рекао је Бараћ.
Он је објаснио да регенеративна медицина подразумева мултидисциплинарни приступ и примену савремених терапија попут мезенхималних ћелија, егзозома, плазме обогаћене тромбоцитима и других деривата сопственог ткива, којима се постиже регенерација оштећених структура.
- Ово није чаробни штапић, али јесте прави пут да побољшамо квалитет живота и продужимо век органа наших пацијената - рекао је Бараћ.
Према његовим речима, прва и најважнија област примене у новом центру биће лечење хроничних рана, које представљају велики проблем у реуматологији, ендокринологији, ортопедији и после хируршких интервенција.
Додао је и да нове процедуре омогућавају значајну обнову ткива, зависно од величине и комплексности повреда.
Бараћ је истакао да је центар већ опремљен и да је тим младих стручњака припреман последњих пет година.
- Захваљујући подршци Министарства здравља и Владе Србије, сада имамо могућност да будемо део међународних мултицентричних студија, што је огроман бенефит за наше пацијенте - закључио је Бараћ.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка
РУСКИ председник Владимир Путин и белоруски лидер Александар Лукашенко планирају да се састану у блиској будућности и очекује се да ће разговарати о ултиматуму који је председник Украјине Володимир Зеленски недавно упутио Минску, саопштио је Кремљ.
23. 06. 2026. у 08:02
"БОЖИЈА РУКА" И "ГОЛ ВЕКА" 40 ГОДИНА КАСНИЈЕ: Дан када је Дијего Армандо Марадона постао "божанство" (ВИДЕО)
Дан када се фудбал променио. Постоје голови који доносе трофеје, мењају каријере, али је само један променио историју ове игре.
22. 06. 2026. у 12:45 >> 12:45
Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"
СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.
23. 06. 2026. у 16:05
Коментари (0)