Конференција #BoljiOnline ПАУЗА: Да ли смо данас више "online" или заиста ту?

ОБРАЗОВАЊЕ и едукација су део решења. Васпитајмо свој алгоритам!

Конференција #BoljiOnline ПАУЗА: Да ли смо данас више online или заиста ту?

Фото: А1

Све више времена проводимо повезани, а све мање присутни. Управо о том парадоксу дигиталног доба разговарало је више од 200 учесника конференције #БољиОнлине: ПАУЗА, одржане на Шумарском факултету Универзитета у Београду.

У организацији А1 Србија, која је покретач #БољиОнлине платформе, представници Министарства информисања и телекомуникација, образовних институција, психолози, просветни радници, родитељи, ученици, као и саговорници из медија и дигиталне заједнице, први пут су заједно на једном месту повели разговор о једном од најважнијих изазова савременог живота - прекомерној употреби технологије и њеном утицају на пажњу, односе, ментално здравље и квалитет свакодневице.

Фото: А1

Заједнички циљ свих је био да понуде одговоре на питање како да технологија остане алат који унапређује живот, чини га лакшим и једноставнијим. Учесници су се сагласили да док технологија остаје важан савезник у повезивању, за њену бољу и смисленију употребу подједнако је важно изградити дигиталну писменост и паметне дигиталне навике.

„У А1 верујемо да технологија не значи само бољу мрежу, бржи интернет или нове дигиталне сервисе. Подједнако је важно да људима помогнемо да технологију користе на начин који унапређује и олакшава њихов свакодневни живот и рад. Што су људи информисанији, свеснији својих дигиталних навика и сигурнији у дигиталном окружењу, то више могу да искористе предности технологије. Управо зато смо покренули платформу #БољиОнлине, са жељом да свима омогућимо стручне савете и знање за сигурније кретање кроз дигитални свет“, изјавила је Јудит Алберс, генерална директорка А1 Србија, на отварању конференције.

Фото: А1

Питање није само колико времена проводимо онлине, већ како га проводимо

Питање дигиталних навика данас превазилази једноставно мерење времена пред екраном. Фокус је на квалитету садржаја, начину коришћења технологије и степену контроле који имамо над сопственим дигиталним понашањем.

Владимир Вулић, консултант у области дигиталне трансформације, истакао је да је пажња постала највреднији ресурс у људској историји. „Досада није непријатељ којег треба победити, већ простор који треба сачувати. Она ствара услове за радозналост, радозналост отвара врата креативности, а креативност рађа идеје које мењају друштво и економију. Као што чувамо националне паркове због њихове вредности за будуће генерације, тако морамо сачувати и време за размишљање, машту и фокус. У супротном, ризикујемо да останемо без извора из којег настају највеће иновације“.

Стручњаци су указали да прекомерна употреба технологије може утицати на пажњу, међуљудске односе и емоционално благостање, посебно код деце и младих, али и код одраслих.

„Људима требају други људи. Технологије су дивне и пружају нам невероватне могућности, и треба да их користимо свесно и паметно. Што смо више пред екранима, смањују се емоционални капацитети за емпатију и социјалну интелигенцију. Важно је да слушамо своје тело и сигнале, како бисмо избегли фобију од губитка мобилног телефона, страх да нико неће „лајковати“ нашу објаву на мрежама или страх од пропуштања“, додала је Ана Мирковић, суоснивачица Института за дигиталне комуникације.

Фото: А1

Роберто Грујичић, дечији психијатар и водитељ подкаста, модерирајући један од панела, осврнуо се на чињеницу да један велики део свог клиничког рада проводи са младима и родитељима у њиховом оснаживању да поставе границе у употреби телефона, а неретко доласком у ординацију неке породице уче из почетка да међусобно комуницирају.

Здравије дигитално окружење је заједничка одговорност

Једна од централних порука конференције била је да ниједан актер не може самостално да одговори на изазове дигиталног доба.

Емина Бековић, руководилац Националног контакт центра за безбедност деце на интернету у Министарству информисања и телекомуникација, истакла је да је улога институција да обезбеде приступачно, подстицајно и безбедно окружење за све грађане. „Образовање и едукација су део решења, али је подједнако важно да сви заједно као друштво учествујемо у грађењу безбедног и здравог дигиталног окружења, то је данас питање културе и савременог, квалитетног живота“.

Фото: А1

Технологија остаје важан савезник развоја, образовања и повезивања

Учесници су истакли да циљ није одбацивање технологије, већ њено свесније и ефикасније коришћење. Дигитални простор данас пружа огромне могућности за учење, креативност, развој вештина, приступ знању и повезивање људи.

„Уз добру повезаност потребне су и добре дигиталне навике. Зато је важно да будемо лични пример у свом окружењу. Сврха технологије је да нам учини свакодневни живот једноставнијим, а #БољиОнлине платформа помаже људима да ту вредност користе још боље, са више баланса.“ – поручио је Ђорђе Вуксановић, Главни директор за резиденцијалне кориснике, А1 Србија.

Поред конференцијског програма, одржане су и радионице за младе посвећене дигиталним навикама, фокусу и балансу између онлине и оффлине живота.

Присутни инфлуенсери апеловали су на све кориснике друштвених мрежа да „васпитавањем“ својих алгоритама утичу на садржај који им се нуди. То значи да је потребно да се реагује понуђеним опцијама на садржај који „искаче“, јер ће сваки следећи улазак на интернет бити много бољи.

Фото: А1

Конференција #БољиОнлине: ПАУЗА део је овогодишњег фокуса платформе #БољиОнлине који посебну пажњу посвећује теми прекомерне употребе технологије и развоју здравијих дигиталних навика.

Међу учесницима програма били су и Драган Илић, новинар и психолог, Сузана и Дуња Дашић, мама и ћерка, Анђелка Петровић, професорка српског језика и књижевности, Татјана Прокић, психолошкиња и психотерапеуткиња, Владимир Звекић Веселеен, Милан Инић Yассерстаин, Тијана Продановић, астрофизичарка, Долорес Милошев Ердег, ауторка подкаста Здрава прича, Лука Алерић, дигитални креатор, Никола Пиперски, историчар уметности и један од аутора подкаста ХисторyЦаст и Јелисавета Милетић, из редакције Њуз Нет.

Од покретања платформе, садржаји #БољиОнлине остварили су више од 6,4 милиона прегледа, досегли 5,9 милиона људи и окупили 110 школа, више од 16.000 ученика, родитеља и наставника кроз едукативне активности широм Србије. У наредном периоду тема ће бити додатно развијана кроз нове садржаје, Школу одговорног инфлуенса 2026 и Национално такмичење за школе.

Фото: А1

О А1 Србија:

А1 Србија је конвергентни оператор који кроз мобилне и фиксне услуге, оптички интернет, телевизију и дигитална решења олакшава свакодневни живот више од 2,4 милиона корисника у Србији. Са више од 1.700 запослених и као део А1 Групе, једног од водећих телекомуникационих провајдера у Европи, компанија континуирано улаже у развој мреже, иновације и најбоље корисничко искуство. А1 Србија је снажно посвећена одрживом пословању и друштвеној одговорности кроз иницијативе које подстичу дигиталну писменост, безбедније онлине окружење и очување културног наслеђа. За више информација посетите www.а1.рс и www.А1.гроуп.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

РУСИЈА СЕ ХИТНО ОГЛАСИЛА О СРБИЈИ: Песков коментарисао однос Москве и Београда

РУСИЈА СЕ ХИТНО ОГЛАСИЛА О СРБИЈИ: Песков коментарисао однос Москве и Београда

РУСИЈА и Србија имају партнерство које омогућава Москви и Београду да разговарају о најхитнијим питањима, али Србија бира свој пут развоја, изјавио је Дмитриј Песков, портпарол руског лидера.

05. 06. 2026. у 11:49

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."

02. 06. 2026. у 21:24

Коментари (0)

Фондација Меридиан обрадовала 100 деце са Косова и Метохије на Ф4 Меридианбет КЛС