ЕКСКЛУЗИВНО: Како је ФНРЈ постала придружени члан НАТО - Пакт између Југославије и Америке
СУКОБ Стаљина и југословенског руководства 1948. године није одмах изазвао промене у стратешким плановима западних сила. У англоамеричким плановима крајем те године Југославија је имала третман као део совјетског блока. Тек у јуну 1949. године, САД и њени савезници озбиљно схватају разлаз на релацији Москва - Београд, и почињу да рачунају на маршала Тита у хипотетичком војном сукобу са СССР.

Фото: Музеј Југославије
После интензивних преговора, доласка сенатора Џона Кенедија, будућег председника САД, у Београд и тајне посете Пентагону начелника Генералштаба ЈНА Коче Поповића, долази до Споразума о војној помоћи између влада ФНРЈ и САД. Тај тајни акт је закључен у Београду 14. новембра 1951. године, а потписали су га Јосип Броз испред Југославије и амбасадор САД у Београду Џорџ Ален. Према овом споразуму, Југославија је укључена у Програм помоћи, односно у амерички Закон о узајамној помоћи (МДАП), према коме су САД, Британија и Француска почеле да јој шаљу оружје.
Споразум о војној помоћи ратификован је одлуком Президијума Народне скупштине ФНРЈ 9. фебруара 1952. године.
Парафом на овај договор, ФНР Југославија је приступила НАТО савезу, а не формирањем Балканског пакта, са Грчком и Турском, које се десило две године касније, и како је већина истраживача то тврдила. Југославија је укључењем у систем МДАП постала придружени члан НАТО, примала војну помоћ и била укључена у планирање НАТО за одбрану Европе од евентуалне совјетске агресије.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)