ЕКСКЛУЗИВНО: Како је ФНРЈ постала придружени члан НАТО - Пакт између Југославије и Америке

Бранко Рајчевић

06. 07. 2020. у 13:41

СУКОБ Стаљина и југословенског руководства 1948. године није одмах изазвао промене у стратешким плановима западних сила. У англоамеричким плановима крајем те године Југославија је имала третман као део совјетског блока. Тек у јуну 1949. године, САД и њени савезници озбиљно схватају разлаз на релацији Москва - Београд, и почињу да рачунају на маршала Тита у хипотетичком војном сукобу са СССР.

ЕКСКЛУЗИВНО: Како је ФНРЈ постала придружени члан НАТО - Пакт између Југославије и Америке

Фото: Музеј Југославије

После интензивних преговора, доласка сенатора Џона Кенедија, будућег председника САД, у Београд и тајне посете Пентагону начелника Генералштаба ЈНА Коче Поповића, долази до Споразума о војној помоћи између влада ФНРЈ и САД. Тај тајни акт је закључен у Београду 14. новембра 1951. године, а потписали су га Јосип Броз испред Југославије и амбасадор САД у Београду Џорџ Ален. Према овом споразуму, Југославија је укључена у Програм помоћи, односно у амерички Закон о узајамној помоћи (МДАП), према коме су САД, Британија и Француска почеле да јој шаљу оружје.

Споразум о војној помоћи ратификован је одлуком Президијума Народне скупштине ФНРЈ 9. фебруара 1952. године.

Парафом на овај договор, ФНР Југославија је приступила НАТО савезу, а не формирањем Балканског пакта, са Грчком и Турском, које се десило две године касније, и како је већина истраживача то тврдила. Југославија је укључењем у систем МДАП постала придружени члан НАТО, примала војну помоћ и била укључена у планирање НАТО за одбрану Европе од евентуалне совјетске агресије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.

17. 04. 2025. у 11:29

КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ: Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)

РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.

17. 04. 2025. у 15:25

Коментари (0)

НОВА ФАЗА РЕКОНСТРУКЦИЈЕ МРЕЖЕ И ЗАМЕНЕ СТУБОВА: ЕДС обнавља још 2.400 километара електромреже