УНЕСКО ЗАШТИТИО ЂЕРДАП: Највећа клисура у Европи прво подручје у Србији уписано на листу глобалне мреже геопаркова

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

14. 07. 2020. у 11:30

ЂЕРДАПСКА клисура и њено залеђе, делови планинских масива Кучај и Мироч, прво су подручје у Србији које је уписано на листу Унескове Глобалне мреже геопаркова.

УНЕСКО ЗАШТИТИО ЂЕРДАП: Највећа клисура у Европи прво подручје у Србији уписано на листу глобалне мреже геопаркова

Фото: Б. Субашић

Ову одлуку је донео Извршни савет Организације Уједињених нација за образовање, науку и културу, на пленарном заседању 1. јула, а потврђена је одлуком Савета Унеска за глобалне геопаркове. Ђердап се тако нашао међу 15 нових геопаркова у свету.

Геопарк Ђердап заузима површину од 1.330 километара квадратних, а његов најзначајнији део је управо Ђердапска клисура, најдужа у Европи, која се простира на више од 100 километара. Својим сложеним рељефом са мрежом клисура, кањона и дубоких увала, значајно је сведочанство о геолошком и геоморфолошком развоју Земље.

Иако први геопарк (јединствено, географски целовито подручје са локалитетима и пејзажом од међународног геолошког значаја и изузетним природним и културним наслеђем) на листи Унеска, Ђердап није прво наше природно благо уврштено у светску ризницу. Под заштитом ове организације су, како за "Новости", каже професор Горан Милашиновић, председник Националне комисије за сарадњу са Унеском, већ два резервата природе - биосфере: Бачко Подунавље и Голија.

- Голија је као резерват биосфере, удружен споменик са Студеницом, као комбинација културе и природе - објашњава Милашиновић, наглашавајући да је значај Ђердапа код нас препознат још када је проглашен за Национални парк 1974. године. - Желели смо да и Ђердап буде у класификацији резервата биосфере, јер је то шири појам од геопарка, али нам нису дозволили.

Фото: Б. Субашић

Цео кањон је проглашен за геопарк, од села Доња Радека, одакле Брњичка река прави врло специфичан пејзаж од кречњака и песковитих стена, а где се развио јединствен биодиверзитет, наставља саговорник:

- То је нешто веома важно, јер ту постоји више од 100 биљних врста, што је јединствено за Европу и свет, а старост кречњачких стена већа је од 160 милиона година - истиче Милашиновић.

Ђердапска клисура састоји се од четири мање клисуре и три котлине: Голубачка клисура, Љупковска котлина, клисура Госпођин вир, Доњомилановачка котлина, Казанска клисура, Оршавска котлина и Сипска клисура. Ту су и споменици природе Прерасти у кањону Вратне, Прераст Шупља стена, Тунелска пећина Прераст у кањону Замне и Бледерија и заштићена подручја, као Рајкова пећина, Бигрена акумулација код манастира Тумане и Бигрена акумулација Бели Изворац.

- Био је мукотрпан и тежак посао, од номинације до уписа, који је трајао шест година, али сам веома задовољан што је на крају успео, уз све похвале експертима који су у томе учествовали - каже председник Националне комисије за сарадњу са Унеском.

ЗЕЛЕНО СВЕТЛО - ПРОШЛЕ ГОДИНЕ

ГЕОПАРК Ђердап је успостављен на основу Споразума о сарадњи између Министарства заштите животне средине, Завода за заштиту природе Србије, ЈП "Национални парк Ђердап" и општина Голубац, Мајданпек, Кладово и Неготин. Радна група, која је номиновала Ђердапску клисуру за Унеско, формирана је 2014. На њеном челу био је др Малиша Младеновић.

Фото: Б. Субашић

- Та радна група је направила план и номиновала Ђердап, али је Унеско то неколико пута враћао на ревизију и допуну документације, тако да смо прошле године добили зелено светло да прогласимо геопарк - каже Милашиновић, уз похвале експертском тиму.

Фото: Б. Субашић

ЛЕПЕНСКИ ВИР

ЂЕРДАПСКА клисура је и место на коме је настало најстарије седелачко насеље у Европи, али Лепенски вир није обухваћен овом заштитом.

- За Лепенски вир, које је наше невероватно богатство, постоји један озбиљан проблем, јер је измештено аутентично налазиште када су направљени брана и језеро, а то се коси са оним што прописује Унеско. То је против њихових правила - тврди Милашиновић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (6)

ЛУДНИЦА НА УЛИЦАМА НАПУЉА: Цео град на спектакуларан начин испратио фудбалере (ВИДЕО)