СИМБОЛ СЛОГЕ ДВАЈУ БРАТСКИХ НАРОДА: Срби у Угљевику, цркву коју су им оставили Руси, шире у манастир

EПИСКОП зворничко-тузлански Фотије, са начелником Угљевика Василијем Перићем и руководством "Рудника и ТЕ Угљевик", посетио је манастир Светог Александра Невског у Угљевику, чији је комплекс у изградњи.

СИМБОЛ СЛОГЕ ДВАЈУ БРАТСКИХ НАРОДА: Срби у Угљевику, цркву коју су им оставили Руси, шире у манастир

Фото В. Митрић

Руски храм Светог Александра Невског саградили су руски војници из састава међународних војних снага Сфора, који су били у мировној мисији у Угљевику од 1996. до 2000. године.

- Свети архијерејски синод Српске православне цркве благословио је да овај храм буде манастир због значаја које има - рекао је, за "Новости", владика Фотије. - Разговарали смо са начелником Угљевика и руководством "Рудника и Термоелектране Угљевик", да нам помогну око обнове манастира, уређења порте и радова унутар конака, да би једног дана могао овде да живи монах и да то буде место сталне молитве.

ЕПИСКОП Фотије сматра да је за свако радовање и поштовање то што ће овај манастир бити место сусретања православних Срба и Руса.

- На неким местима се подижу споменици и друга знамења, а ми желимо да овај манастир будесимбол руско-српског пријатељства. Манастир нас најдубље повезује, молитва, покајање и друге свете тајне наше Православне цркве - истиче владика зворничко-тузлански.

ПО УЗОРУ НА РУСКЕ ХРАМОВЕ

ИЗГРАДЊА једнобродног храма почела је 1996. године по пројекту Миће Обрадовића из Угљевика, а према узору на руске храмове. Димензије храма су 8,5 са 5 метара, саграђен је од дрвета, покривен алуминијумским лимом и има звоник са седам звона. Иконостас и иконе у храму израдили су руски војници, чија имена нису позната. Храм Светог Александра Невског подигнут је за потребе руских војника стационираних у Угљевику у оквиру мировне мисије у БиХ, након рата 1992-1995. године. После њиховог одласка на Косово 1999. године, богомоља је, по указу руског патријарха Алексеја Другог, припала Епархији зворничко-тузланској.

Први човек Угљевика Василије Перић каже да је за све у овом делу РС задовољство што је овај манастир значајно историјско место које су изградили руски војници који су чували мир после одбрамбеног рата.

- НАРОД Угљевика је захвалан руским оружаним снагама које су одмах после ратних сукоба били овде и чували мир. Ово место је место духовности српског народа, али и место пријатељства српског и руског народа и зато треба да посветимо пажњу даљој изградњи манастира и проширењу порте. Захвални смо епископу Фотију, који је уложио напор да би манастир био саграђен - рекао је Перић, који је и заменик председника Епархијског управног одбора Епархије зворничко-тузланске.

Фото В. Митрић

Чедомир Стојановић, директор "Рудника и Термоелектране Угљевик", рекао је да ће овај привредни гигант помоћи даљу изградњу манастира.

- Поклонићемо и део земљишта који је у поседу наше фирме, а управо је она највећи добротвор за иградњу манастира. Тако ћемо се и у наредном периоду односити према Српској православној цркви - каже Стојановић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.

24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Меси питао хрватског фудбалера: ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН, он каже: Угасио сам га!

Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"

СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.

23. 06. 2026. у 16:05

Коментари (1)

УПИСАО ЧАК ОСАМ ФАКУЛТЕТА: Шта од школе има Горан Богдан?