СИМБОЛ СЛОГЕ ДВАЈУ БРАТСКИХ НАРОДА: Срби у Угљевику, цркву коју су им оставили Руси, шире у манастир

Владимир Митрић

19. 07. 2020. у 10:45

EПИСКОП зворничко-тузлански Фотије, са начелником Угљевика Василијем Перићем и руководством "Рудника и ТЕ Угљевик", посетио је манастир Светог Александра Невског у Угљевику, чији је комплекс у изградњи.

СИМБОЛ СЛОГЕ ДВАЈУ БРАТСКИХ НАРОДА: Срби у Угљевику, цркву коју су им оставили Руси, шире у манастир

Фото В. Митрић

Руски храм Светог Александра Невског саградили су руски војници из састава међународних војних снага Сфора, који су били у мировној мисији у Угљевику од 1996. до 2000. године.

- Свети архијерејски синод Српске православне цркве благословио је да овај храм буде манастир због значаја које има - рекао је, за "Новости", владика Фотије. - Разговарали смо са начелником Угљевика и руководством "Рудника и Термоелектране Угљевик", да нам помогну око обнове манастира, уређења порте и радова унутар конака, да би једног дана могао овде да живи монах и да то буде место сталне молитве.

ЕПИСКОП Фотије сматра да је за свако радовање и поштовање то што ће овај манастир бити место сусретања православних Срба и Руса.

- На неким местима се подижу споменици и друга знамења, а ми желимо да овај манастир будесимбол руско-српског пријатељства. Манастир нас најдубље повезује, молитва, покајање и друге свете тајне наше Православне цркве - истиче владика зворничко-тузлански.

ПО УЗОРУ НА РУСКЕ ХРАМОВЕ

ИЗГРАДЊА једнобродног храма почела је 1996. године по пројекту Миће Обрадовића из Угљевика, а према узору на руске храмове. Димензије храма су 8,5 са 5 метара, саграђен је од дрвета, покривен алуминијумским лимом и има звоник са седам звона. Иконостас и иконе у храму израдили су руски војници, чија имена нису позната. Храм Светог Александра Невског подигнут је за потребе руских војника стационираних у Угљевику у оквиру мировне мисије у БиХ, након рата 1992-1995. године. После њиховог одласка на Косово 1999. године, богомоља је, по указу руског патријарха Алексеја Другог, припала Епархији зворничко-тузланској.

Први човек Угљевика Василије Перић каже да је за све у овом делу РС задовољство што је овај манастир значајно историјско место које су изградили руски војници који су чували мир после одбрамбеног рата.

- НАРОД Угљевика је захвалан руским оружаним снагама које су одмах после ратних сукоба били овде и чували мир. Ово место је место духовности српског народа, али и место пријатељства српског и руског народа и зато треба да посветимо пажњу даљој изградњи манастира и проширењу порте. Захвални смо епископу Фотију, који је уложио напор да би манастир био саграђен - рекао је Перић, који је и заменик председника Епархијског управног одбора Епархије зворничко-тузланске.

Фото В. Митрић

Чедомир Стојановић, директор "Рудника и Термоелектране Угљевик", рекао је да ће овај привредни гигант помоћи даљу изградњу манастира.

- Поклонићемо и део земљишта који је у поседу наше фирме, а управо је она највећи добротвор за иградњу манастира. Тако ћемо се и у наредном периоду односити према Српској православној цркви - каже Стојановић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (1)

НАВИЈАЧИ БАРСЕ У ТРАНСУ: Лионел Меси се враћа кући?