ОПЉАЧКАНО АНТИЧКО БЛАГО: Украден римски споменик непроцењиве вредности, тек пронађен крај депоније у Винчи, нестао преко ноћи (ФОТО)

Борис Субашић

18. 07. 2020. у 20:37

БИЗАРНА крађа римског надгробног споменика тешког пола тоне, пронађеног крај депоније у Винчи, поново отвара теме о односу према културној баштини Србије. Није питање ко и како чува оно што је већ откривено, већ пре свега како се штите локалитети који су познати и државним институцијама и крадљивцима, али само ови други копају на њима.

ОПЉАЧКАНО АНТИЧКО БЛАГО: Украден римски споменик непроцењиве вредности, тек пронађен крај депоније у Винчи, нестао преко ноћи (ФОТО)

Фото: Борис Субашић

У Народном музеју у Београду кажу да је римски споменик пронађен у петак 10. јула ове године приликом земљаних радова уз пут који води ка депонији Винча. Багериста је померао гомилу бетонског шута и приметио плочу која је изгледала другачије. Када ју је погледао изблиза видео је да је реч о споменику.

- Савесни радник је исте вечери о проналаску каменог споменика обавестио Народни музеј у Београду, а наш стручњак је већ наредног јутра, у суботу, био на лицу места. Констатовано је да је у питању римски мермерни споменик из 2. века, на коме се са једне стране налазе два стопала у сандалама која су била део скулптуре натприродне величине, док се на другој страни налази натпис на латинском у 15 редова. На том натпису исписан је читав животопис једног високог римског званичника, који је службовао у три легије, војевао против Парћана, добијао одликовања... - наводи се у информацији из Музеја.

Због величине и тежине споменика, за његов транспорт је било неопходно да Народни музеј ангажује транспортно возило и више радника, за шта је морала да се испоштује одређена административна процедура.

- Са управом депоније је постигнут договор да се споменик у складу са могућностима заштити, како би већ у понедељак ујутру безбедно могао бити транспортован у Народни музеј у Београду. Међутим, према информацијама којима располажемо, споменик је "нестао" између суботе у 17 часова и недеље у осам часова. Његов "нестанак" се квалификује као тешка крађа, те је против непознатог починиоца поднета кривична пријaва. Истражни поступак полиције је у току - кажу у Музеју.

Фото: Борис Субашић

 

Украдена стела из 2. века има одлично очуван натпис на латинском који говори о угледном Римљанину који је под њом почивао, што је чини изузетно вредном. Међутим, она је и путоказ који недвосмислено говори да је тај богати и угледни римски грађанин живео у близини, у вили од које је сигурно остало нешто вредно истраживања. Обично су такви људи, као и данас, живели у комшилуку сличног социјалног и материјалног статуса, па се може очекивати да се испод депоније и око ње налази још луксузних римских вила.

БАШТИНОМ ЗИДАЈУ КУЋЕ
СТРУЧЊАЦИ

 сматрају да су драгоцени римски споменик највероватније украли кријумчари античких предмета који деценијама оперишу око Винче. Ипак, не искључују ни могућност да је неки "домаћин" проценио да је лепо отесана камена громада згодна да се узида у темељ или нађе неку сличну сврху. То није реткост, чак ни у случају српских надгробних споменика из 18. и 19. века
- Проналазили смо споменике уграђене у темеље или у степенице, постављане као украс у башти. Питали смо те људе шта би они радили да неко узида споменик њиховог деде, а они су нас гледали бело. Наш цивилизацијски и људски ниво се срозао на ниске гране - наводи саговорник "Новости", стручњак за борбу против трговине опљачканим културним благом.

У ствари, то је већ одавно познато, кажу познаваоци београдских археолошких локалитета.

- Још средином 20. века наши стари археолози су забележили да на простору који је данас под депонијом, али и изван њега, постоје велике римске виле рустике. Међутим, градским оцима од пре неколико деценија, у складу са тадашњом идеологијом, остаци римске империје нису били важни, иако су културна баштина Србије. Тако су империјалне виле завршиле под буњиштем. За те објекте знају и пљачкаши културног блага који деценијама прекопавају овај простор - објашњава, за "Новости", стручњак за борбу против једне од најуноснијих врста организованог криминала, трговине украденим културним благом.

Копачи око депоније у Винчи су само прва рука у дугом криминалном ланцу који води до блештавих аукцијских кућа у светским метрополама, где богаташи купују робу са ђубришта по баснословним ценама.

ВРЕДНО Остаци надгробног споменика из времена Римског царства/Фото: Борис Субашић

 

- Вероватно је неки од локалних копача видео стелу и проценио да ће моћи да је прода "другој руци", која овакве предмете пребацује у иностранство, где им се пере биографија кроз мање аукције, да би се тако легализовани појавили у понуди великих аукцијских кућа. Тада им у папирима пише, на пример, да их је продавац наследио од бабе и деде. Стеле нису често у понуди и цена им варира у зависности од потражње. Знамо за случај када је "прва рука" продала споменик за само 100 евра, али су продавани и за суме од 5.000 до 15.000 евра.

Лопови који су украли стелу из Винче овога пута су се преварили, јер је споменик већ био фотографисан на месту налаза, забележене су његове сателитске координате и време проналаска, а сви ови подаци прослеђени су аукцијским кућама које се баве трговином антиквитетима. Зато је споменик постао "врућа роба" коју нико из виших криминалних кругова неће желети да откупи јер је трајно обележена.

САЧУВАНО И стопала су део скупоцене скулптуре /Фото: Борис Субашић

 

- Пошто су аукционари обавештени, ниједан од њих ни сада ни у будућности неће купити и ставити у продају ову стелу, јер би аутоматски морао да је врати Србији и да уз то објасни како се предмет нашао код њега - каже стручњак за борбу против трговине украденим културним благом.

АПЕЛ ИЗ НАРОДНОГ МУЗЕЈА


ПОШТО постоји могућност да је епиграфски споменик могао бити отуђен из незнања, Народни музеј поручује:
- Позивамо личности које су то учиниле да споменик предају Народном музеју у Београду или обавесте о томе где се налазе, у ком случају неће сносити последице које следују за кривично дело тешке крађе. Молимо све грађане који примете овај споменик да о томе обавесте Народни музеј у Београду или полицију. Лица која се руководе личном зарадом од продаје овог и многих других археолошких налаза, као и сви посредници у тим пословима, свесно се баве криминалним радњама без имало обзира према јавном и општем интересу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (23)

КАКАВ ПОТЕЗ! Луис Хамилтон мења име