НЕМА ВИШЕ БЕСПЛАТНОГ ЛЕЧЕЊА: Српским туристима све компликованије да летују у Турској

Блиц

23. 07. 2020. у 15:04

КАКО лето одмиче, српским туристима је све компликованије да летују у иностранству. Иако Турска није затворила границе за Србе, од јуче су на снази нова правила.

НЕМА ВИШЕ БЕСПЛАТНОГ ЛЕЧЕЊА: Српским туристима све компликованије да летују у Турској

Фото: А. Панајотовић

Наиме, власти у Турској су одлучиле да убудуће не сносе трошкове лечења држављана Србије оболелих од корона вируса. У пракси, то значи, да свако ко се разболи од короне, а нема уплаћено специјално здравствено осигурање, све трошкове обавезног карантина и лечења у болници - плаћа сам.

- Првобитну одлуку, донету крајем прошлог месеца, да ћемо све који дођу лечити бесплатно ако се разболе донели смо да бисмо привукли туристе - саопштила је влада у Анкари.

Фото: Танјуг

Турска је за сада једна петнаестак земаља у свету у коју грађани Србије могу да уђу без ограничења, али министар туризма Расим Љајић јуче је још једном апеловао на наше држављане да овог лета не иду у иностранство.

- Ја стварно не знам шта треба да се деси да људи у овако тешкој епидемиолошкој ситуацији одлуче да путују ван земље. Људи, будите што ближе кући овог лета, у случају не дај Боже, лакше вама, лакше држави - рекао је Љајић.

Директор "Јуте" Александар Сеничић каже да, без осигурања, у случају да се зарази ковидом, сам туриста ће из свог џепа морати да плати и тестове и лечење, пише "Информер".

- Турска је најавила да је могуће да ће увести овакву меру, тако да је овај потез тамошњих власти очекиван. Дакле, ако се особа зарази, а има благе симптоме који не захтевају болничко лечење, боравиће 14 дана у изолацији у издвојеном делу хотела где је и иначе био уплаћен аранжман. Уколико након две недеље опет стигне позитиван тест, даље трошкове боравка плаћа путник. Са друге стране, уколико заражени има тежу клиничку слику и мора бити хоспитализован, све трошкове од почетка до краја лечења плаћа он - упозорава Сеничић, пише Информер.

Једини спас од црног сценарија јесте специјално здравствено осигурање које покрива и ковид-19, и које је прилично скупо.

- У том случају, све трошкове у оба случаја покриће осигуравајућа кућа. Управо због овога, наш савет је да путници увек пре пута уплате осигурање у једној од три осигуравајуће куће које у својој полиси имају укључене трошкове лечења од корона вируса. Туристичке агенције углавном и инсистирају да путници уплате полису пре путовања. Ове полисе садрже и трошкове повратка туриста. Сви туристи који се инфицирају, да би изашли из Турске, морају да имају негативан тест, а све трошкове тестирања плаћају сами - каже Сеничић.

Стога се свима који планирају да одмарају на турском мору препоручује да на овај пут не крећу без полисе здравственог осигурања која покрива и лечење короне, саопштио је Генерални конзулат Србије у Истанбулу, преноси лист.

У нашем конзулату је наглашено да се здравствено осигурање може уплатити и у самој Турској.

- Обавештавамо све држављане Републике Србије који планирају да туристички посете Републику Турску у наредном периоду да Република Турска не покрива болничко лечење у случају да се неко зарази вирусом ковид-19. У Србији постоје две осигуравајуће куће које покривају целокупно или делимично лечење у случају заразе корона вирусом. Трећа опција је да се полиса обезбеди у Турској - наведено је у саопштењу Генералног конзулата Србије у Истанбулу.

Директор "Јуте" Александар Сеничић каже да грађани Србије на море тренутно могу само у четири земље.

- Наши људи тренутно могу да летују само у Турској, Египту, Албанији и Босни и Херцеговини. Остале земље које излазе на море или неће уопште да пусте наше људе или траже један или два негативна теста на корона вирус - каже он.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (1)

ЦЕНА СИРОВЕ КАФЕ НИКАД ВЕЋА: И произвођачи у Србији морали да коригују цене