ТАЈНЕ СРПСКЕ СРЕДЊЕВЕКОВНЕ ХИРУРГИЈЕ: Манастир "Мажићи"на тромеђи Србије,Српске и Црне Горе (ФОТО)

Р. Миловић

23. 07. 2020. у 13:54

ХРАМОВНА слава манастирске цркве "Св. Ђорђа" у Мажићима је "Ђурђиц" (16.новембар), али овај Храм, саграђен у 12.веку, а више пута рушен и обнављан, свакодневно посећују верници.

ТАЈНЕ СРПСКЕ СРЕДЊЕВЕКОВНЕ ХИРУРГИЈЕ: Манастир Мажићина тромеђи Србије,Српске и Црне Горе (ФОТО)

Р. М.

Репортер "Новости" се ту сусрео са Миланом Кићевцем, филмским режисером, а председником црквене општине у Будимпешти.

Са кумом Угљешом Булатовић, родом из Херцег Новог, а годинама настањен у Фекешићу, у Мажиће је допутовао, други пут, након паузе од 20 година.

- Било је то време када се из рушевина подизао овај манастир и радостан сам што сам га затекао у овако добром стању, обновљеног из темеља. Ту сам био са владиком Филаретом и монахом Кипријаном 1999. године, а сада ни једног од њих ту нема.Манастиром управља игуманија Евсевија. Геолошким истраживањима, овде су откривене и праисторијске хумке из раног бронзаног доба, па остаци средњевековне болнице и хируршки инструменти из 12. века, слични данашњим, а служили за операције на лобањи. Ово је заиста заветно место, вредно поштовања и зато сам му се врати после 20 година-каже за "Новости"Милан Кићевац становник Будимпеште.

Р. М.

М. Кићевац и У. Булатовић

Много више информација о манастиру Мажићи, односно Ораховица, под којим именом се среће у историјским изворима, има археолог Саво Дерикоњић директор Завичајног музеја у Прибоју.

- Манастирска црква "Св.Ђорђе" је димензија 15 х 6 мртара, а прву обнови овог храма је извршио краљ Милутин. По четврти пут, готово из темеља је обновљена у периоду 1999.-2004. година. Спада у шест најзначајнијих српских манастира и под заштиром је Републике Србије.У недовршеним истраживањима, а на бази првих сондирања, верује се да овај локалитет под земљом скрива близу 2.000 скелетних остатака.Пронашли смо и неколико хируршких инструмената и наочале, сличе оним "ленонкама" које је носио Џон Ленон,легендарни "Битлис"-каже за "Новости" археолог Саво.

 

Манастир Мажићи налази се 14 километара од Прибоја,на левој обали Лимског језера.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)

У ТУМОРСКОМ ткиву генерала Небојше Павковића, које је 15. септембра послато на анализе у специјализовану лабораторију у Италији, пронађени су уранијум и тешки метали у екстремно високим концентрацијама!

29. 11. 2025. у 08:00

ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак

ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак

ДАНАС је на Златиборском гробљу сахрањена Ана Радовић из Чајетине, која је погинула у тешкој сабраћајној несрећи на магистралном путу код Чачка.

28. 11. 2025. у 14:45

ИСПЛИВАО СНИМАК: Шериф пева - Смрадови су преко Дрине прешли - а тврди да песму никад није изводио

ИСПЛИВАО СНИМАК: Шериф пева - "Смрадови су преко Дрине прешли" - а тврди да песму никад није изводио

БУРА око фотографије и снимка фолкера Аце Лукаса са Насером Орићем, некадашњим командантом јединица Армије РБиХ у подручју Сребренице током рата у Босни и Херцеговини, не стишава се. И даље актери "кафанског сусрета" изазивају велику пажњу, а сад је у центру певач Шериф Коњевић, који је позвао српског певача да присуствује приватној прослави у ресторану у центру Сарајева, где је био позван и Насер Орић.

02. 12. 2025. у 12:35

Коментари (0)

РУСИЈА НА НОГАМА: Путин открио какво је стање на фронту