ПРОТЕИН ОТКРИВА КОРОНУ: Научници Хемијског факултета у Београду све ближе домаћем тесту на нови вирус
ТРИ тима Хемијског факултета у Београду раде на развоју производње рекомбинантних протеинских антигена за потребе домаћих имунолошких тестова на вирус корона, који би били једноставнији, бржи и јефтинији од постојећег PCR теста.
Главну улогу у истраживању има тим са Катедре за биохемију, а шефица ове катедре проф. др Марија Гавровић Јанкуловић наводи да се пројекат бави производњом протеинских антигена вируса корона који би се користили за откривање и мерење количине специфичних антитела, насталих услед инфекције овим вирусом.
Професорка Гавровић Јанкуловић каже да ће у сарадњи са истраживачима из Института за примену нуклеарне енергије (ИНЕП) произведени протеински антигени бити испитани за примену у тесту за детекцију специфичних антитела на вирус корона.
ТРИ ТИМА ИСТРАЖИВАЧА
ПРОФЕСОРКА Гавровић Јанкуловић истиче да на пројекту производње протеинских антигена SARS-CoV-2 за потребе развоја и производње домаћих имунолошких тестова раде три тима истраживача са Катедре за биохемију. Један тим предводи др Тања Ћирковић Величковић, која је координатор пројекта, други је тим проф. др Радивоја Продановића и трећи је њен тим.
- У оквиру ове сарадње, протеински антигени произведени на Катедри за биохемију могли би да буду добар основ за развој теста, за који би све компоненте биле произведене у Србији. Ипак, да би се наведени протеински антигени произвели у довољној количини потребно је проширити производне капацитете на Хемијском факултету, и у вези с тим очекујемо да ће нам држава помоћи. У перспективи, различити протеински антигени добијени рекомбинантном ДНК технологијом би могли да се понуде на домаћем, али и иностраном тржишту.
Говорећи о вирусу корона и његовим карактеристикама, наша саговорница наглашава да се на структурном нивоу доста сазнало о овом вирусу. Појашњава да је очитан геном, који се налази депонован у базама података и доступан је научној заједници за анализу.
- На основу генома очитан је и протеом, али је вирус подложан мутацијама које некада утичу на структуру протеина. Оно што не може да се очита из генома јесте присуство шећерних компоненти које су присутне на протеинским антигенима, и које вируси често врло вешто користе да надмудре имунолошки систем - појашњава професорка Гавровић Јанкуловић.
- Као што постоје различити терапијски приступи за снижавање повишене телесне температуре, тако постоје различити приступи у дизајну, а затим и производњи вирусне вакцине - истиче она. - За очекивати је да ће се у догледно време на светском тржишту појавити неколико вакцина на SARS-CoV-2. Независно од дизајна и начина производње, оно што је најважније за вакцину јесте то да је ефикасна и безбедна за особу која је прима.
Препоручујемо
ЈАЧИ ОД КОРОНЕ: Старина од 103 године опоравила се од ковид-19
24. 07. 2020. у 22:50 >> 22:50
ТИОДОРОВИЋ О КОРОНИ У СРБИЈИ: Пик смо прошли, али забрињава ситуација на југу
24. 07. 2020. у 20:49
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (4)