ОД КРИТИКА, ДО ПОХВАЛА: Кад пензионерке заиграју канкан

Ј. ДИНЧИЋ

31. 07. 2020. у 21:00

ЊИХОВА плесна група зове се "Староградска Србија", оне су Весна, Душица, Ружица и Мира, прве су даме које су у нашој земљи заиграле чувени француски плес.

ОД КРИТИКА, ДО ПОХВАЛА: Кад пензионерке заиграју канкан

Фото приватна архива

Одласком у пензију почеле су активно да се баве плесом, а њихови наступи су углавном везани за вечери поезије. Како би оплемениле репертоар одлучиле су да заиграју и популарни галоп у двочетвртинском такту. У почетку су их многи осуђивали, али после наступа побрале су само похвале.

- Истраживала сам различите плесове, и тако сам дошла на идеју да заиграмо и канкан, међутим, када смо то споменуле почели су негативни коментари и опаске да се ми придржавамо свог репертоара - прича за "Новости" Весна Ускоковић, једна од чланица групе "Староградска Србија". - Нову идеју подржао је Драгољуб Јовичић који организује магичне вечери поезије, музике, плеса и перформанса на којима наша група наступа, а ми смо почеле да увежбавамо кореографије.

НАСТАО У 19. ВЕКУ

ПЛЕС кан-кан, или како га поједини зову галоп у двочетвртинском такту, појавио се у париском Монпарнасу око 1830. године. Стилизовала га је за сцену средином 19. века тада чувена плесачица Селест Могадор, а овековечио га је сликар Анри де Тулуз-Лотрек. У почетку за пуританце био је то скандалозан плес, а данас је заштитни симбол чувених париских варијетеа "Мулен ружа" и "Фоли Бержера". Као што је и валцер прошао пут од скаредног плеса до незаобилазне игре дворских балова, и канкан игра се данас и на школским приредбама.

Уз музику Жака Офенбаха, игру и први наступ на којем су четири даме одиграле канкан пропратио је буран аплауз, и то углавном две генерације млађе публике, што је потврдило да разлика у годинама не постоји када је у питању добра забава.


- Иако смо пред сам наступ имале само четири пробе, успеле смо да научимо све кораке и припремимо се - додаје Весна. - У плесу, као и увек у животу, доста тога зависи од тога како се изведе и како се представи, а ми смо успеле то да представимо на један занимљив и допадљив начин.


У саставу плесне групе "Староградска Србија" осим Весне, која је иначе лекторка у пензији, део фантастичне четворке су и Ружица Ћалић, професорка у пензији, Мира Врачар, која се бавила приватним пословима, и Душица Алексов по занимању правник. Иако су се спонтано окупиле пре две године, њихова плесна група засада има богат репертоар. На својим наступима играју краљево коло, коло кнеза Михаила, бојарку, коло српских сестара, али имају и наступ парова, када се игра аргентински танго и влацер.


Тренутна ситуација их је мало омела, па су наступи на чекању, али оне вредно вежбају, шију костиме и једва чекају да то представе публици.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

УКРАЈИНА БЕСНИ: Санкције Русији се укидају великом брзином, ово су најновије које више нису на снази