НА СНИМАЊУ ТЕЛЕВИЗИЈСКЕ НАСТАВЕ: За дан заврше 9 часова, све је као у школи, недостају само ђаци

Љ. БЕГЕНИШИЋ

31. 07. 2020. у 08:05

ДОТЕРАНА учитељица објашњава како жели да изгледа час математике, телевизијска екипа даје инструкције, енетеријер се прилагођава деци млађег узраста...

НА СНИМАЊУ ТЕЛЕВИЗИЈСКЕ НАСТАВЕ: За дан заврше 9 часова, све је као у школи, недостају само ђаци

Фото: М. Анђела

Радна и озбиљна атмосфера владала је јуче у студију РТС, где се одвија снимање онлајн часова за децу од првог до четвртог разреда.

- Добро јутро ђаци прваци, моје име је Горица Његовановић и данас ћу бити ваша учитељица. Овим речима почиње снимање часа који ова учитељица "држи" у лепо опремљеном студију у коме се, осим паметне табле на којој се смењују бројке, налазе и други реквизити - велики плишани меда, шарени намештај, као и уобичајени школски мобилијар: слика Вука Караџића, исписано латиничко и ћириличко писмо, реквизити за музичко, физичко, ликовно...

Ту је и распоред часова - на вратима студија написано је шта се и у које време снима, а у једном дану обично се забележи девет часова.

Учитељице се смењују на снимањима. Слажу се да је амбијент пријатан. Само једно фали - деца.

ВАЖНИ ДРУГАРИ

ПРОСВЕТНИ радници који снимају предавања истичу да онлајн часови могу да буду потпора редовној настави, али сматрају да би деца, поготово млађег узраста, требало да иду у школу по неком од понуђених модела. Осим савладавања градива, за њих је од велике важности контакт са учитељицом и другарима.

- Већ смо ветерани у овом послу - каже Горица Његовановић, из ОШ "Михаило Пупин", која је часове снимала и пролетос током ванредног стања. - Данас можда имам већу трему него тада, јер пролетос је све било организовано на брзину и гледали смо да завршимо посао на најбољи начин. Како време одмиче осећамо све већу одговорност.

Наставнице са екрана постале су и популарна ТВ лица, кажу да их на улици препознају и заустављају. Добијају речи подршке, а зову их колеге из целе Србије и захваљују се што им помажу да заједно са ђацима савладају градиво.

Часови који ће бити емитовани су по 30 минута, али само снимање траје много дуже, јер је потребна темељна припрема.

Фото: М. Анђела

Учитељица Горица Његовановић

Све се одвија уз строге мере здравствене заштите, ношење маски је обавезно, као и дезинфекција приликом уласка у студио.

О НАСТАВИ ОДЛУЧУЈЕ КРИЗНИ ШТАБ

КАКО објашњавају у Министарству просвете, о поласку деце у школу најпре ће одлучивати кризни штаб и то вероватно већ следеће недеље, а школски систем функционисаће на основу њихове одлуке и по њиховим препорукама.

- Онлајн часови намењени су ђацима који нису у могућности да иду у школу или онима чији родитељи страхују за њихово здравље. Најмлађи ученици од септембра ићи ће на наставу, по неком од модела за који се одлучи њихова школа. Морају бити безбедни, одељења ће зато бити подељена по групама, а ићи ће се и у више смена - поручују из Министарства просвете.

Деца у школу крећу 1. септембра, а прва седмица биће посвећена очувању здравља у време вируса корона. Наставници ће ђаке упознати са мерама здравствене заштите које буду прописане, колико су оне важне и како да их поштују.

Када је реч о градиву, на основу иницијалног теста који ће ђаци радити на почетку школске године, видеће се колико је савладано целокупно градиво из претходног разреда, укључујући и онај део који су учили кроз онлајн наставу.

На основу резултата тог теста, планираће се часови, што значи да ће наставници обновити неке делове градива ако се покаже да нису довољно савладани.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (3)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“