ЗУЈАЊЕ У УШИМА, МАЛАКСАЛОСТ, СЛАБОСТ: Високе температуре не пријају ни здравима, ево како се понашати на врућинама

Novosti online

01. 08. 2020. у 17:24

ВЕЋ неколико дана температуре прелазе 30. подељак и ово су прави летњи дани - сунчани и врели. Високе температуре не пријају здравима, а камоли болеснима.

ЗУЈАЊЕ У УШИМА, МАЛАКСАЛОСТ, СЛАБОСТ: Високе температуре не пријају ни здравима, ево како се понашати на врућинама

Новости

Колапсна стања на јавним местима па чак и у затвореном простору, стану, учестали су ових дана.

Гостујући у Јутарњем програму РТС-а, докторка Милена Ацић Зарић из Дома здравља "Стари град" каже да су висока температура и непоштовање неких препорука сигурно разлог за то.

Према њеним речима, колапс се јавља у случају изненадног пада притиска са могућим крајњим губитком свести. Симптоми који указују на то су: зујање у ушима, малаксалост, обамрлост, слабост у мишићима, главобоља.

- Ако реагују у том моменту могу спречити, ако не, дође до поптуног колапса са падом, могућим повређивањем и даљим компликацијама - указала је др Ацић Зарић.

КАКО ДА ПОМОГНЕМО СЕБИ

Докторка Ацић Зарић каже да је преломни тренутак губљење свести, све остало је у могућности да се спречи да не дође до тога, првенствено узимањем веће количине течности.

Каже да старији морају да контролишу свој притисак, да лекове за притисак на овим темепратурама, у договору са изабраним лекаром, коригују и да обрате пажњу на узимање диуретика који потпомажу губљењу течности и следственим падом притиска.

Што се тиче деце, мала деца до годину дана, немају развијен центар за терморегулацију па је код њих могуће чешће то прегревање - а не умеју да кажу. Старију децу треба подсећати да врло често пију воду и не излазе по високој температури.

Препорука и за једне и за друге старосне категорије је да не излазе у најтоплијем делу дана, да се деца играју ујутру и после подне, а старији да своје обавезе до 10 сати заврше.

Ако морамо да изађемо, докторка каже да је неопхопдна капа са пропусним делом за ваздух, лакша храна, лимунада, охлађен чај, али најбоља је вода.

Докторка указује да када се старији људи повреде, падну, повреде могу бити горе него колапсно стање.

Како каже, колапас је пролазна ствар и у већини случајева не тражи неку терапију. Повреде у смислу прелома кука, повреда главе, посекотина - могу довести до тога да је потребна одмах помоћ лекара.

- Радим у теренској служби, било је колапсних стања, код старијих углавном али се све завршило у реду. У нашем Дому здравља није било екстремних ситуација - рекла је она.

ДУЖИ БОРАВАК У АУТОМОБИЛУ

Лето је време путовања. Када креће,о на пут, потребан је лак доручак и обавезна доручак, раније поћи на пут, заустављање после два сата вожње, обавезно ношење воде.

Скренула је пажњу на две стври - не остављати при заустављању децу саму у колима, постоји опасност од топлотног удара, а за све постоји опасност да се у колима расхладе више него што треба па први контакт са спољном средином и високом температуром може да има последице.

Препоручује да се пре планираног заустављања аутомобила отвори прозор и потом изађе напоље.

Када је реч о клима-уређајима, докторка каже да смо научили да живимо комфорно. У становима где људи не носе маске и где се зна ко долази - ту како каже, неће сметати клима, што се ковида тиче.

- У јавним просторима, тржним центрима, самопослугама, где долазе људи које не можете да контролишете у смислу ковида, потребан је орпез и маска - закључила је др Милена Ацић Зарић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИЈА ЖЕСТОКО НАПАДНУТА ТОКОМ НОЋИ: Експлозије код базе где полећу мигови са моћним кинжалима (ВИДЕО)

РУСИЈА ЖЕСТОКО НАПАДНУТА ТОКОМ НОЋИ: Експлозије код базе где полећу мигови са моћним "кинжалима" (ВИДЕО)

ВОРОЊЕШКУ и Курску област у Русији синоћ су напале беспилотне летелице и ракете, а јутрос је уследио напад и на Нижњеновгородску област, преноси Украјинска правда.

14. 08. 2024. у 08:35

Коментари (0)

СИМФОНИЈА ЗДРАВЉА: Трансформација градова за боље сутра