ПЕНЗИЈЕ ВЕЋЕ ЗА ЧЕТИРИ ОДСТО: Исплата најстаријима по швајцарском моделу, ево и када ће бити повећања

Ј. Ж. С.

01. 09. 2020. у 07:15

ПРОСЕЧНА пензија у Србији, која тренутно износи 27.775 динара, биће повећана са јануарским чеком за најмање 1.100 динара, а раст од најмање четири одсто известан је већ сада.

ПЕНЗИЈЕ ВЕЋЕ ЗА ЧЕТИРИ ОДСТО: Исплата најстаријима по швајцарском моделу, ево и када ће бити повећања

Новости

Пензије ће, како је већ најављено, расти по договореном моделу, швајцарској формули која подразумева усклађивање примања наших најстаријих грађана са 50 одсто инфлације и 50 одсто раста просечне зараде.

Према рачуници Фискалног савета повећање би могло да буде око четири процената. Ове године пензије су расле око 5,4 одсто, а сада би раст могао да буде нешто мањи имајући у виду кризу изазвану вирусом корона.

Посланици Скупштине Србије усвојили су у децембру прошле године измене закона по коме се пензије крећу у зависности од швајцарског модела, а из Владе најављују нову дораду. Министар финансија Синиша Мали, изјавио је да ће једна од тема на састанку са представницима ММФ у октобру бити управо дорада швајцарског модела раста пензија.

- У наредних неколико дана имаћемо информацију око планираног повећања пензија за наредну годину, с обзиром на то да управо завршавамо анализу раста плата и инфлације до септембра - рекао је Мали.

Око 200.000 најстаријих, који месечно добијају између 15.000 и 20.000 динара од Нове године ће имати на рачуну више за 600 до 800 динара, а они којима је пензија мало испод просека, око 25.000 добиће повишицу до 1.000 динара. Међу најбројнијим пензионерима су и они са примањима од 35.000 до 40.000 динара. Њихови новчаници ће у 2021. бити пунији за 1.400 до 1.600 динара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАСПОРЕЂЕНО 110.000 ВОЈНИКА, РУСИ КРЕЋУ У ЗАВРШНИ УДАР НА ПОКРОВСК: Са тиме би могли заузети средње велику европску државу

РАСПОРЕЂЕНО 110.000 ВОЈНИКА, РУСИ КРЕЋУ У ЗАВРШНИ УДАР НА ПОКРОВСК: "Са тиме би могли заузети средње велику европску државу"

РУСИЈА не показује знакове повлачења у рату против Украјине. Напротив, Москва је појачала далекометне ударе на украјинске градове и нападе дуж целе линије фронта. Војни стручњаци истичу да је руска страна усвојила нове тактике, ослањајући се на масовну употребу дронова и малих диверзантских јединица, пише The New York Times.

10. 08. 2025. у 20:18

ЕВО КО ЈЕ ТРОСТРУКИ УБИЦА ИЗ ГЊИЛАНА: Био у друштву са Куртијем, Османијевом и Харадинајем

ЕВО КО ЈЕ ТРОСТРУКИ УБИЦА ИЗ ГЊИЛАНА: Био у друштву са Куртијем, Османијевом и Харадинајем

ТРИ особе су убијене, а неколико је рањено у пуцњави која се догодила данас у Гњилану, док је осумњичени нападач у бекству, пренела је Коха. Болница у Гњилану саопштила је да је на лицу места констатована једна смрт, а да су две особе пребачене у Ургентни центар без знакова живота.

10. 08. 2025. у 18:11

Коментари (0)

ЛЕТО УЗ ШАМПИОНЕ – Више од 100 малишана бесплатно тренирало са прослављеним спортистима