"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Почиње прикупљање плазме пацијената у Крагујевцу и Ужицу
ПРИКУПЉАЊЕ плазме пацијената који су прележали ковид 19, ускоро ће почети и у Крагујевцу и Ужицу, сазнају "Новости".
Доктор Наташа Вавић, трансфузиолог, начелник Одељења за донорске афере Института за трансфузију Србије, потврдила нам је да су службе за трансфузију у овим центрима добиле неопходну опрему и да су спремне да се придруже Београду, Новом Саду и Нишу, у којима се спроводи пројекат започет пре око пет месеци.
Откако је први давалац донирао реконвалесцентну плазму 11. априла, у Институту за трансфузију крви у Београду, програм прикупљања плазме одвија се свакодневно.
Број давалаца ковид 19 плазме се свакодневно мења. Тренутно их је неколико стотина.
- Више давалаца је донирало плазму већ неколико пута, неки и по пет пута - објашњава др Вавић.
Донирање плазме обавља се помоћу сепаратора крвних ћелија и компонената. Из даваочеве крви се прикупља само одређена количина плазме, а сви остали састојци крви се истовремено, током процедуре, враћају кроз исти, један убод у вену.
НЕ МОЖЕ СВАКО ДА БУДЕ ДОНОР
ДА би неко могао да донира плазму мора бити здрав, јер ми истовремено и подједнако бринемо о здрављу и даваоца и примаоца - наводи др Наташа Вавић. - Давалац би требало да буде без хроничних, малигних или аутоимуних болести. Потребно је да потенцијални давалац има позитиван тест на SARS-KoV-2 PCR методом или позитивна ИгГ антитела, као и да је 14 дана без симптома болести. Донори треба да буду старији од 18 и млађи од 60 година, са телесном масом изнад 60 килограма, адекватним венским приступом... Уколико је давалац раније примао трансфузије или је реч о женској особи која је имала трудноће, потребно је да се ураде скрининг тестови на анти-ХЛА антитела.
- Процедура плазмаферезе траје око 40 до 60 минута, а уобичајени временски период између две процедуре је 15 дана - објашњава др Вавић. - Количина дониране плазме је око 600 мл или 10 мл по килограму телесне масе. Донирана количина се надокнади за 48 сати.
Постоје јасни критеријуми ко може да донира крвну плазму, а неки са списка давалаца су одлагани јер се још нису довољно опоравили од ковида. Одбијених, тј. одложених донирања, како каже др Вавић, било је око 20 одсто, а многе особе које су желеле да буду донори, и пре ковида, имале су неке друге болести због којих иначе не испуњавају критеријуме за донирање ни крви ни плазме. Они код којих је вирус корона изазвао и упалу плућа, одлагани су на три месеца.
Плазмом је у Србији досад третирано више од 200 пацијената са најтежом формом ковида. Ефекат антиковид крвне плазме испитује се у Кини, Русији, неким чланицама ЕУ, Америци, али је Светска здравствена организација још сматра "експерименталном терапијом". За СЗО резултати ове терапије које пријављују земље појединачно, ипак, још нису "довољно убедљиви" и траже додатна праћења и процене.
- Терапију плазмом је тешко стандардизовати, с обзиром на то да људи производе различите нивое антитела и да плазма мора индивидуално да се прикупља од опорављених пацијената - став је СЗО.
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
КО ЈЕ ЈАЧИ - НАТО ИЛИ РУСИЈА? Истраживање открива ко има моћнију војску: "Две стране имају паритет само у једном погледу"
ПИТАЊЕ које занима многе добило одговор.
11. 11. 2024. у 22:35
Коментари (0)