КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ПОРИЦАЊЕ ГЕНОЦИДА: Професор Филозофског факултета Милош Ковић тужио колегу Николу Самарџића

ПРОФЕСОР историје на Филозофском факултету у Београду Милош Ковић поднео је, пре неколико дана, кривичну пријаву на основу Кривичног законика против колеге, професора Николе Самарџића због одобравања, умањивања и правдања геноцида над српским народом у НДХ и у логору смрти Јасеновац.

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ПОРИЦАЊЕ ГЕНОЦИДА: Професор Филозофског факултета Милош Ковић тужио колегу Николу Самарџића

Милош Ковић и Никола Самарџић

Ковић објашњава да је Самарџић своје ставове исказивао на друштвеним мрежама, подржавајући поруке спорног садржаја.

- Ово је прва кривична пријава за порицање геноцида у НДХ од 1945. године до данас - каже за наш лист проф. Ковић. - Начелно је важно да знамо да ли у нашој земљи некажњено може да се каже да смо заслужили злочин у Јасеновцу. Кривична пријава против Самарџића поднета је и због јавног позива на прогањање, хапшење и убијање политичких противника у Србији, по угледу на Голи оток, као и због слављења и правдања хрватске "Олује", у којој су Срби убијани, пљачкани и протерани. Пријава је поднета и због Самарџићевог јавног подстрекавања мржње, дискриминације и насиља против српског народа.

Ковић наводи и да овом кривичном пријавом, после пола века одужујемо дуг безименој покланој деци у Јасеновцу, на Козари, Старој Градишци и Пребиловцима, које нема ни у једном списку.

- У времену обнове проусташких идеја и праксе у Хрватској, БиХ, па и у Црној Гори, у доба опште ревизије наше историје и ревизије резултата Првог и Другог светског рата, више не можемо да ћутимо - наглашава Ковић. - Грађани наше земље треба да знају да на основу Кривичног законика имају право и обавезу пред нашим мученичким прецима да спрече и зауставе порицање геноцида над српским народом.

И ОДБИЈАЊЕ ШАЉЕ ПОРУКУ

ПРОФЕСОР Ковић истиче да је кривична пријава поднета државном тужиоцу, који може да је прихвати или одбије.

- А чак и ако је одбије, ми ћемо тачно знати на чему смо - да свако у нашој земљи може да каже да смо заслужили Јасеновац - истиче Ковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.

15. 05. 2026. у 13:16

Коментари (2)

КО ЋЕ У ЕВРОПУ? Гент и Генк бију битку за место у Лиги конференција