У КОЈИМ СИТУАЦИЈАМА ТРЕБА НОСИТИ МАСКЕ НА ОТВОРЕНОМ? Др Кисић Тепавчевић разјаснила нову меру Кризног штаба
ДРЈ Дарија Кисић Тепавчевић је на данашњој конференцији за новинаре здравственог кризног штаба детаљно објаснила где је и зашто неопходно ношење заштитних маски и на отвореном простору.
Фото А. Стевановић
С обзиром на то да су маске једно од најјачих "оружја" у борби против короне, оне су, наравно, обавезне у затвореном простору и постоји казна за оне који их не носе у превозу, чекаоницама, продавницама... Међутим, у сусрет сезони појачаних инфекција све више се говори и о потреби ношења маски на отвореном простору.
- Више пута смо напоменули да је ова општа мера примарне превенције најефикаснија када је у питању борба са овим вирусом и уз физичу дистанцу јесте основа борбе са овим вирусом. Када је у питању ношење маски, оно је у нашој земљи обавезно у свим затвореним просторима и на отвореним просторима уколико чекате у неком реду где је немогуће држати дистанцу - казала је др Кисић Тепавчевић.
Међутим, она је истакла да је, када је у питању отворени простор, стрчна препорука да се маске носе и додала да су многе земље увеле ову меру као обавезујућу.
- Апсолутно је стручни став да би ове маске требало да се носе и на отвореном простору, поготово када се налазите у пешачким зонама где је велики број људи, али свесни смо сви да је просто немогуће све становнике наше државе контролисати у том смислу и то технички није изводљиво, таква врста контроле, иако су многе земље то увеле и показало се након 2 до 3 недеље да је дало ефекта - казала је докторка.
Она је додала да у овом моменту око 60 посто популације редовно носи маске.
- Када би се овај број повећао на 90 посто, до краја године бисмо спасли 300.000 живота. Не смемо да будемо себични у борби са овим вирусом без обзира колико се осећамо здраво - рекла је.
Макске ћемо, казала је, морати да носимо дужи временски период и да се на њих навикнемо, а најраније до пролећа наредне године.
(Телеграф.рс)
Препоручујемо
НИ ОТПУСТА, НИ ПРИЈЕМА: Непромењена епидемиолошка ситуација у болници „Студеница“
16. 10. 2020. у 15:24
НАЈНОВИЈИ ПРЕСЕК СТАЊА У СРБИЈИ: 265 нових случајева вируса корона - преминуле две особе
16. 10. 2020. у 15:05
ЗАКОН О АНЕКСИЈИ ГРЕНЛАНДА ПРЕДАТ КОНГРЕСУ: "Доделити му статус савезне државе САД"
АМЕРИЧКИ републикански конгресмен Ренди Фајн поднео је предлог закона који предвиђа „анексију и доделу статуса савезне државе“ Гренланду у оквиру Сједињених Америчких Држава, наводи се у саопштењу које је објавио законодавац.
12. 01. 2026. у 21:16
ОВО ЈЕ ГЛАВНИ УДАРАЦ ЗА НАТО И КИЈЕВ: У нападу „орешником“ уништена фабрика од великог значаја (ВИДЕО)
НАПАД „орешником“ онеспособио је Лавовску државну фабрику за поправку авиона, саопштило је Министарство одбране Русије.
12. 01. 2026. у 15:27
БАЛКАНЦИ О ЖИВОТУ У ЕВРОПИ: Пустиће те да цркнеш - ти њега угостиш гозбом, он мисли да си сељачина
МНОГИ сањају о животу у Немачкој, Аустрији или Швајцарској, замишљајући мир, ред и бољи стандард. Ипак, искуства наших људи који су се преселили откривају да живот у западној Европи често носи неочекиване изазове који могу шокирати оне који су навикли на балканску спонтаност и топлину.
13. 01. 2026. у 10:22
Коментари (1)