ИСТРАЖИВАЊЕ БЕОГРАДСКОГ ЦЕНТРА ЗА БЕЗБЕДОНОСНУ ПОЛИТИКУ ПОКАЗАЛО: Највећи српски пријатељи Русија и Кина
ГРАЂАНИ Србије као највеће пријатеље идентификују Русију и Кину, а као најважније спољнополитичке приоритете државе очување Косова, јачање сарадње са суседним земљама и са Русијом.
FOTO: Depositphotos
Више од половине не подржава чланство наше земље у ЕУ, показало је истраживање јавног мнења Београдског центра за безбедносну политику, спроведено током септембра и октобра.
Највише испитаника (њих 40 одсто) доживљава Русију као највећег пријатеља, а 72 одсто верује да је руски утицај у земљи позитиван, што је пораст за 11 одсто у односу на резултате истраживања из 2017.
Такође, 16 одсто испитаника види Кину као највећег пријатеља, а раст позитивних ставова посебно је видљив након почетка пандемије. Чак 75 одсто људи верује да је Кина Србији пружила највише помоћи у борби против пандемије, иако је, према доступним подацима, највећи донатор била ЕУ. То препознаје само три одсто грађана.
Тек девет одсто испитаника сматра да је улазак у ЕУ главни спољнополитички приоритет Србије, а петина да би држава требало да усклади своју спољну политику са Бриселом. Резултати истраживања показују да 51 одсто не подржава чланство Србије у Унији, што је за 16 одсто више него 2017.
Оних који верују да смо у региону окружени углавном пријатељима има дупло више него пре четири године (око 40 одсто), али и даље преовлађују људи који мисле да у суседству имамо више непријатеља (нешто мање од 50 одсто). Трећина испитаника као највећег непријатеља види Хрватску, 20 одсто Албанију и 13 одсто САД. Ипак, нешто више од две трећине сматра да у наредних пет година на Балкану неће доћи до избијања оружаног сукоба.
Од укупног броја анкетираних, 52 одсто верује да Србија треба војно да интервенише на Косову у случају избијања сукоба, а 47 одсто би се придружило сународницима у случају сукоба. Ако би се нешто слично догодило у Црној Гори, 69 одсто је изјавило да Србија не би требало да интервенише, а 58 одсто ако би сукоб избио у БиХ. Упркос свему, две трећине интервјуисаних верује да је трајни мир између Срба и Албанаца могућ.
Препоручујемо
"КОЛИКО ЈЕ ТО МОЋНО ОРУЖЈЕ": Војници на обуци у гађању минобацачима (ФОТО/ВИДЕО)
20. 11. 2020. у 16:24
КУЋУ ПОКЛАЊА МАЛОЈ АНИКИ ЧИМ ОНА ОЗДРАВИ: За 8.000 долара продата викендица на Руднику
20. 11. 2020. у 15:32
ПОТПИСУЈЕ СЕ ИСТОРИЈСКИ УГОВОР: Војводина постаје чвориште Европе, креће градња гигантске саобраћајнице (ФОТО/ВИДЕО)
ПРОЈЕКАТ Осмех Војводине обухвата изградњу 185 км брзе саобраћајнице, са 46 мостова и 34 надвожњака, чиме се смањује време путовања.
18. 03. 2026. у 09:30
КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром
ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.
17. 03. 2026. у 19:10
ЕКСПЛОЗИВ БИО СПРЕМАН: "Дигли бисмо у ваздух аеродром на Гренланду"
ДВА МЕСЕЦА пре израелско-америчког напада на Иран, Данска је била спремна да оружано брани свој суверенитет над Гренландом.
19. 03. 2026. у 14:12
Коментари (0)