ИСПОД ЊИВА ГЕНЕРАЛШТАБ РИМСКЕ ВОЈСКЕ: Остаци монументалне грађевине ново велико откриће које је изненадило археологе у Виминацијуму
МАСИВНИ зидови непознате грађевине испод ораница Старог Костолца, откривени георадаром и протонским магнетометром, изненадили су геофизичаре научног центра "Виминацијум". Зрачење ниске фреквенције које продире дубоко у тло рефлектовало се од остатака монументалне грађевине, чија је дужина била најмање 70 метара, а ширина 50 метара.
Археолог виминацијумског тима др Немања Мрђић инсистирао је да ископавања започну што пре, јер је зграда таквих димензија могла да буде само принципијум 7. Клаудијеве легије, или, данашњим терминима, седиште генералштаба у престоници римске провинције Горња Мезија.
Претпоставка је потврђена када су на око метар испод данашњег нивоа тла ашови ударили у највише делове дебелих спољних зидова огромног грађевинског комплекса. То је био почетак приче, боље речено слике, коју није могао да сними ни најсавременији георадар.
- Површина овог монументалног објекта, са више од 40 просторија, већа је од 3.500 метара квадратних, од којих смо у овом тренутку истражили око 800 квадрата - каже др Мрђић. - Ископавања су потврдила да је ово био принципијум или војна команда, штаб легије, централни објекат у сваком легијском логору. Он је, по правилу, био смештен у средишњем делу утврђења, непосредно уз раскрсницу две главне улице, via principalis и via pretoria, које спајају три од укупно четири капије логора. Из принципија је легат, командант легије, са стотину официра, управљао акцијама те најелитније јединице и језгра римске војске. У згради легијског штаба налазиле су се канцеларије официра, оружарница, светилиште, као и просторија у којој су чуване заставе и инсигније, симболи легије, које су биле светиње за римског војника.
Легијски командант, legius legatus, био је високородни римски патрициј са великим војним искуством, кога је за ову врло високу функцију бирао сам император. У седишту виминацијумског легата боравили су и сами римски владари, јер су овде често доношене одлуке којима се одлучивала судбина света.
- Виминацијумски војни логор је имао изузетан значај у Римском царству, јер се налазио на раскрсници путева и овде су се груписале трупе за одлазак на све четири стране света - каже проф. др Миомир Кораћ, директор Археолошког института и руководилац Научног пројекта "Виминацијум". - Морамо увек да имамо на уму да је ово био изузетно важан простор царства, где су се регрутовали најелитнији војници. Кад год је империја била у кризи, овдашње легије су одлучивале. О томе говори податак да је 17 војничких царева потекло са простора данашње Србије.
ПЛАТА У - МАГАРЦИМА
ЛЕГИОНАРИ су били елитна војска Рима, изузетно добро плаћена. У римским документима остао је податак да је дневна надница врхунског борца била један сребрни денар, а да се за тај новац могло купити чак 12 магараца.
- Поређење је врло умесно, јер је магарац главна товарна животиња римске војске, коју можемо да поредимо са данашњим теренским возилом. О врхунском третману мезијских легија говори податак да је у Виминацијуму била једна од само 12 ковница златног новца на територији целог царства. Она је направљена овде управо због војске, која је била стуб империје - каже проф. др Миомир Кораћ.
Научници истичу да је равница данашњег Старог Костолца била географски погодна за попуну и прегруписавање трупа пред одлучујуће походе, било у освајање нових територија или решавање ситуације у грађанским ратовима у самом царству.
- Овде после Константинове смрти његови синови 337. деле Рим, а последице осећамо и данас - каже проф. др Кораћ. - Зато виминацијумски принципиј није само генералштаб за једну провинцију, већ место где су се доносиле преломне одлуке о много ширем простору. Легат из Виминацијума је без икакве сумње обављао и посао гувернера провинције.
Комплекс штаба виминацијумског војног логора је изузетан зато што је очуван као целина, јер на њему нису грађене нове зграде, као код сличних објеката чији су тек делимично очувани остаци пронађени у другим деловима света. На жалост научника, одлична римска опека, камени тесаници и остали грађевински материјал принципијума који се некада видео изнад тла још у 19. веку су однети и искоришћени за зидање сеоских кућа широм Браничева.
Археолозима су данас за проучавање остали само нижи делови многобројних просторија, од којих су неке биле врло луксузне, невероватна инсталација за зидно грејање зграде и фонтана са очуваном водоводном мрежом од оловних цеви, пречника пет центиметара.
Научнике је, ипак, највише узбудио проналазак великој броја римских новчића, који су у своје време представљали право богатство. У принципијуму се налазила легијска ризница и благајна, кажу археолози, а ови новчићи су пронађени расути испод остатака срушене кровне конструкције. Научницима то делује као да су испадали из посуде или торбе с новцем са којом је неко бежао пре неке катастрофе.
- До сада смо пронашли 118 примерака сребрног новца, денара и антонинијана, међу којима доминирају примерци војних царева 3. века, пре свега Галијена, Клаудија Другог и Аурелијана - каже др Мрђић. - Преведено са језика науке, садржај оставе је квалитетан сребрни новац, који је био веома драгоцен, нарочито током економске кризе у Римском царству. Тада су неки цареви ковали инфлаторни новац са мањим процентом сребра, или само посребрене кованице од неплеменитих метала. Овакве оставе новца сматрају се ретком и врло специфичном врстом налаза. Ова остава са новчићима који потиче из распона од готово једног века, представља важан научни изворе о монетарним токовима и начину финансирања војске у временима изразите економске кризе.
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!
ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.
07. 11. 2024. у 16:03
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (0)