ЛЕГАТ БРАНКА ПЕШИЋА У АДЛИГАТУ: Удовица творца "Београђанке" поклонила библиотеку, личне предмете и фотографије Музеју (ФОТО)

В.Ц.С.

07. 12. 2020. у 14:32

ЛЕГАТ Бранка Пешића, једног од најзначајнијих домаћих архитеката, универзитетског професора и пројектанта многих значајних објеката у Београду и свету, међу којима је и палата „Београђанка“, ускоро ће бити формиран у Удружењу за културу, уметност и међународну сарадњу „Адлигат", у оквиру којег су отворени Музеј књиге и путовања и Музеј српске књижевности.

ЛЕГАТ БРАНКА ПЕШИЋА У АДЛИГАТУ: Удовица творца Београђанке поклонила библиотеку, личне предмете и фотографије Музеју (ФОТО)

Фото: Приватна архива

Супруга покојног архитекте Милена Пешић и председник Адлигата Виктор Лазић, како је саопштено из овог удружења, потписали су уговор о поклону којим се „Адлигату“ поклања Пешићев легат,са књигама из његове личне библиотеке, фото-документацијом, личним предметима и драгоценим архивским материјалима, међу којима су најзначајнији они везани за изградњу Новог Београда, Београђанке и Храма Светог Саве.

Пешић је био пројектант, шеф градилишта и бироа у Дирекцији за изградњу Новог Београда, и професор Грађевинског факултета у Београду. Два најзначајнија симбола Београда пројектовао је управо он, па је остао познат као „отац Београђанке и кум Храму Светог Саве".

Фото: Приватна архива

Милена Пешић

Реализовао је стотинак пројеката Идобио више од двадесет награда.

- Међу његовим остварењима налази се и тридесетак цркава и конака широм бивше Југославије, од којих су нека решења прави бисери архитектуре. Реализовао је и више од седамдесет павиљона југословенских изложби у иностранству од Париза, Каира, Москве и Пекинга, до Дубаија, Сао Паула, Њујорка и Сан Франциска - каже Виктор Лазић, председник Адлигата.

Само у изградњи Палате Београд, високе100 метара, укупне површине 40.000 квадрата, учествовало је 74 предузећа са око десет хиљада радника, од којих се нико није чак ни повредио.

Још већи и компликованији подухват био је наставак градње Храма Светог Саве, једне од највећих цркава на свету (само је површина приземља 3.255 квадрата), педесет година после започетих радова, на позив патријарха Германа. Пешић је нашао времена и за прикупљање новца за даљу изградњу храма, због чега је одржао многобројна предавања и изложбе у земљи и свету. За рад на Храму није тражио, нити добијао плату. Техничко решење подизања куполе од четири хиљаде тона са шеснаест дизалица, која је у потпуности изграђена на земљи, дело конструктора Пешићевог тима из предузећа „Трудбеник", било је прави подвиг српског грађевинарства.

Пешић је носилац Ордена рада првог реда, Ордена заслуга за народ, Ордена Светог Саве првог реда „за десетогодишње сагоревање на пројектовању и вршењу надзора изградње Спомен Храма Светог Саве", а постхумно Великог крста краљевског ордена Белог орла.

ПОД ИСТИМ КРОВОМ

ЗАНИМЉИВО је да се у Удружењу „Адлигат“ налази и легат градоначелника Бранка Пешића, па ће двојица имењака, који су у истом временском раздобљу радили заједно, били пријатељи и значајно задужили Београд, и симболично бити под истим кровом, каже Лазић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

БИЛА ЈЕ ТО ЉУБАВ НА ПРВИ ПОГЛЕД: Ево како је Ања Мит некада говорила о пилоту од кога се разводи