ДЕТАЉНО ОБЈАШЊЕНЕ НОВЕ МЕРЕ: Влада усвојила уредбу, маске обавезне и за децу!

Novosti online

16. 12. 2020. у 15:55

У Службеном гласнику Србије јуче је објављена најновија владина Уредба о мерама за спречавање и сузбијање заразне болести ковид 19, у којој су детаљно наведене најновије мере које ступају на снагу у недељу, поједине које важе одавно, али и неке које су унеле забуну.

ДЕТАЉНО ОБЈАШЊЕНЕ НОВЕ МЕРЕ: Влада усвојила уредбу, маске обавезне и за децу!

Фото: Depostiphotos

У најновијој Уредби која је јуче усвојена на седници Владе Србије до детаља је објашњена нова мера везана за ПЦР тест и улазак у Србију, која ступа на снагу у недељу, 20. децембра.

Оно што се овде такође наводи, јесте да и да су деца старија од четири године дужна да носе заштинте маске, мера о којој се у последње време уопште није говорило нити расправљало у јавности.

Улазак у Србију, ПЦР тест, карантин

У члану 4. детаљно је ојашњена најновија одлука Владе Србије везана за улазак страних држављана и наших људи који живе у иностранству.

У Уредби се наводи:

Странцима је улазак у Републику Србију дозвољен само ако поседују негативан РТ-ПЦР тест на присуство вируса САРС-КоВ-2, не старији од 48 часова, издат од стране референтне лабораторије државе из које долазе, односно из које улазе у Републику Србију. Путници треба да се тестирају пре путовања, не приликом доласка у Републику Србију. У Србију не могу ући уколико нису тестирани и не поседују негативан РТ-ПЦР тест на присуство вируса САРС-КоВ-2, не старији од 48 часова и морају се вратити у земљу из које долазе. Уколико постоји кашњење приликом уласка у Републику Србију, а које се не може приписати кривици путника већ је последица спољног догађаја који се није могао предвидети, избећи или отклонити (кашњење/одлагање лета, поласка аутобуса, воза и сл.), онда тест не може бити старији од 72 сата приликом уласка у Републику Србију.

Држављанима Републике Србије и страним држављанима који имају одобрен привремени боравак или стално настањење у Србији, као и члановима дипломатско-конзуларног особља и члановима њихових породица, при уласку у Републику Србију, а који не поседују негативан РТ-ПЦР тест на присуство вируса САРС-КоВ-2, издат од стране референтне лабораторије државе из које долазе, односно улазе у Србију, не старији од 48 часова од датума издавања резултата, одређује се мера карантина у кућним условима у трајању од 10 дана.

Мера из става 2. овог члана престаје да важи ако лице коме је одређена у периоду трајања мере добије негативан РТ-ПЦР тест на присуство вируса САРС-КоВ-2 издат од стране референтне лабораторије.

Како се наводи у члану 5. ове Уредбе, на улазу у Србију, на видним местима на граничним прелазима ради упознавања свих лица која прелазе државну границу, поставља се писано обавештење – здравствено упозорење о мерама којих се треба придржавати ради спречавања појаве, ширења и сузбијања заразне болести КОВИД-19 изазване вирусом САРС-КоВ-2, а приликом пасошке контроле могу бити уручивана и друга писана обавештења у форми здравственог упозорења.

Оно што се у уредби такође спомиње и што је збунуло многе, јесте члан који се везује за децу и ношење маски, тема о којој се последњих месеци уопште није расправљало.

Деца старија од 4 године обавезне да носе маске

Наиме, у члану 6 наоде се добро позната правила везана за то где је маска обавезна, али се додаје и ово:

- Родитељи малолетне деце или деце са посебним потребама, односно њихови старатељи, дужни су да обезбеде да деца старија од 4 године носе заштитну маску у случајевима из ст. 1–3. овог члана (у затвореном простору и напољу када није могуће обезедити дистанцу већу од два метра).

Излазак из болнице без контролног теста

У члану 2 дефинисано је болничко лечење, кућна изолација, али и протоколи за излазак из болнице, па се тако наводи да није неопходан контролни тест на корону да би пацијент изашао са болничког лечења.

Како се наводи, лица код којих је тестирањем утврђено присуство вируса САРС-КоВ-2, а код којих није утврђено присуство ниједног симптома или знака заразне болести КОВИД-19 , упућују се, у складу са Законом о заштити становништва од заразних болести, у кућну изолацију са здравственим надзором у трајању од 14 дана, након чега се јављају на преглед лекара примарне здравствене заштите (ЦОВИД амбуланте) у дому здравља.

Лица оболела од те заразне болести код којих тежина болести не захтева лечење у болничким условима, током периода заразности, након прегледа лекара специјалисте, упућују у кућну изолацију под здравственим надзором лекара примарне здравствене заштите (КОВИД амбуланте), а по потреби се упућују у пријемно-тријажни центар КОВИД болница.

Лица која су оболела од заразне болести КОВИД-19 изазване вирусом САРС-КоВ-2, након изолације и лечења у складу са ставом 1. овог члана отпуштају се на кућно лечење без контролог РТ-ПЦР тестирања и дужна су да, након отпуста, остану под здравственим надзором на акутно респираторно обољење изазвано вирусом САРС-КоВ-2 у трајању од 14 дана (кућна изолација), након чега се јављају на преглед лекара примарне здравствене заштите (ЦОВИД амбуланте) у дому здравља.

Када уредба ступа на снагу

Ова уредба ступа на снагу наредног дана од дана објављивања у „Службеном гласнику Републике Србије”, осим одредаба члана 4, које се примењују од 20. децембра 2020. године до 10. јануара 2021. године, с тим што се одредба члана 4. став 5, у делу који се односи на контролу карантина у кућним условима, може примењивати до 19. јануара 2021. године.

(Блиц)

Ускоро опширније

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (1)

КАКО КЕЈТ МИДЛТОН НИЈЕ ИЗГУБИЛА КОСУ ТОКОМ ХЕМИОТЕРАПИЈЕ? За све је заслужна ледена капа коју је носила